Skocz do zawartości
slowik

Prowizorka dolewki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podlaczylem wezykiem do akwarium 54l zalanego woda morska butelke 5l z ro i tu moje pytanie narazie woda stoi na takim samym poziomie, czy woda z akwarium nadazy paowac zeby sie nie cofla do butelki butelka nie zakrecona.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

teoretycznie - może uszczelnij szyjkę butelki jaką folią - albo postaw wyżej i kup w aptece kroplówkę (kilka zł) i ustaw żeby sobie powoli kapało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie - może uszczelnij szyjkę butelki jaką folią - albo postaw wyżej i kup w aptece kroplówkę (kilka zł) i ustaw żeby sobie powoli kapało

Jako uszczelnienie moge dac korek od buteli z dziurka na wymiar weza minimalne straty ale glowne pytanie czy akwa nadazy parowac napomne ze jest otwarte a nad nim 2x24 w jak dokrece to nie wiem czy nie zminimalizuje parowania. myslalem nad klroplowka ale ciezko wyliczyc ile mi ubywa wody. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rozrysuj to bo nie bardzo łapię zasadę działąnia tej dolewki. Ale jeśli to są naczynia połączone na tej samej wysokości, to raczej nie zadziała.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak dasz korek - byle niezbyt szczelny żeby zasysało powietrze - to nadąży

ale nadal to naczynia połączone .. odparuje 1 cm ze zbiornika - butla doleje tylko do wyrównania poziomów a nie tyle co odparowało - rozwiązanie dobre na jakieś 3 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem w stnie rozrysowac w praktyce to wyglada ze, stoi butelka 5l na podstawce obok okwarium o wysokosci 30 cm poziom wody na poczatku w butelce 26 w akwarium 25cm wkaldajac wezyk od ro zatkalem rekami butelke z wezykiem i wdmuchnalem powietrze wytwarzajac podcisnienie i ro wypychyajac, lalo sie do momentu wyrownania poziou wody w zbionikach . zdziala czy nie?

jak dasz korek - byle niezbyt szczelny żeby zasysało powietrze - to nadąży

ale nadal to naczynia połączone .. odparuje 1 cm ze zbiornika - butla doleje tylko do wyrównania poziomów a nie tyle co odparowało - rozwiązanie dobre na jakieś 3 dni

reasumujac doleje tyle co odparowalo bo parowanie jes wieksze niz w mniejszym zbiorniku. I tak w kolo macieja ew pilnowac na reflaktometrze i co jakis czas dolewac do butelki, czy rozwazmy wachania w zasoleniu? Pozdrawiam? Edytowane przez slowik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wystarczyło zalać wężyk i zanurzyć i tu i tu tak żeby nie zassał powietrza

zadziała

w zeszłe lato zrobiłem podobne w moim poprzednim (30l ale 2 butle były) jak jechałem na 5 dni - wróciłem i ogólnie poziom obniżył się może z 1,5 cm

zresztą zlej trochę (szklankę) wody ze zbiornika i patrz na wężyk jak Ro miesza się z solanką - widać gołym okiem

--//-- Edit

korek z dziurką na wężyk + minimalny luz dla powietrza to parowania z butli praktycznie nie będzie

--//-- Edit 2

nie doleje tyle co odparowało - bo w butli też spadnie poziom

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczyło zalać wężyk i zanurzyć i tu i tu tak żeby nie zassał powietrza

zadziała

w zeszłe lato zrobiłem podobne w moim poprzednim (30l ale 2 butle były) jak jechałem na 5 dni - wróciłem i ogólnie poziom obniżył się może z 1,5 cm

zresztą zlej trochę (szklankę) wody ze zbiornika i patrz na wężyk jak Ro miesza się z solanką - widać gołym okiem

--//-- Edit

korek z dziurką na wężyk + minimalny luz dla powietrza to parowania z butli praktycznie nie będzie

--//-- Edit 2

nie doleje tyle co odparowało - bo w butli też spadnie poziom

edit 2; Co w momencie jak poziom butelki sie obnizy? czy woda z zkwarium sie nie cofnie? czy mam dolewac ro do 5l czy zle mysle? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak pisałem na początku - teoretycznie

cofnąć się nie powinna

ale po co to wszystko ? to jest totalna prowizorka - awaryjna na pilny kilkudniowy wyjazd

jak jesteś w domu to rano dolej trochę poziom w zbiorniku chyba masz ustalony, wieczorem jeszcze raz i wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie zadziała. Masz ukłąd dwu naczyń połączonych - wysokość będzie jednakowa w obu naczyniach (teoretycznie - w praktyce wynikną minimalne różnice, pomijalne) - parowanie będzie nadal zachodziło, tylko że uzupełnianie będzie częściowe.

Zrób inaczej, zaznacz "kreskę" na akwarium, zobacz ile Ci odparuje przez 48 godzin (dokładnie), potem wylicz objętość wody. Podziel na 48, będziesz miał parowanie godzinne. Następnie na kroplówce ustaw sobie taką szybkość kapania. Szybkość ustawiasz doświadczalnie - policz sobie ile kropel to, powiedzmy 10-20 cm3, potem przelicz na ilość kropli w litrze i odnieś to do parowania godzinnego, Następnie będziesz mógł wyliczyć ile ma być kropel na godzinę żeby poziom w ciągu doby był stały - będą oczywiście delikatne różnice, bo w nocy parowanie mniejsze, ale można to spokojnie pominąć.

Tylko w takim rozwiązaniu, poziom wody w zbiorniku dolewkowym musi mieścić się w pewnym zakresie, to znaczy nie powinien schodzić do zera.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co robic jakies prowizorki nie lepiej kupic badz zrobic samemu dolewke grawitacyjna z plywakiem chociazby koszt maly a efekt super


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.