Skocz do zawartości
piotr7

Podział korali i ukwiałów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy może mi ktoś dokładnie opisać jak się pobiera szczepki korali i ukwialów i co sie potem z nimi robi w nowym akwa?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzial ukwialow to trudne zagadninie. Lepiej poczekac az sie same podziela.

Jesli chodzi o korale miekie to odcinasz kawalek, przyczepiasz ten kawalek gumka recepturka (badz wykalaczka) do kawalka skaly, czekasz pare dni az przyrosnie do skaly, zdjemujesz gumka.

Korale twarde - robisz podobnie tylko zamiast gumki musisz uzyc klej do koralowcow. Poza tym do ciecia bedziesz potrzebowal odpowiednie narzedzia.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja robilem, to actino, discosomy sa najtrudniejsze ze wszystkich.

U actino, discosom, zapewne Ricordei i podobnych musisz uciac cala noge, a to jest trudne. Uwierz mi! Pozniej bierzesz kawalek siatki plastikowej (taka jak pomarancze sa tylko drobniejsza) i gumkami z dwoch stron lapiesz poniewaz bedzie sie ruszal jak sama gumka przyczepisz.Jak odetniesz sam kapelusz to mozesz go do kosza wywalic, poniewaz od nogi drugi grzybek wyrosnie. Zalezy jeszcze jak utniesz.

Xenie to mozesz nozykiem odciac, jak Harnas napisal.

Zoanthusy i Parazoanhusy, Palyota mozesz postarac sie delikatnie oderwac od skaly albo odciac je nozykiem i widzialem numer jak do szklanki wklada sie kilka drobnych skal i tam wrzuca grzybka, aby byl do gory lepkiem, ale nie moze go nic dlugo niepokoic! Ja to troszke inaczej robie. Odcinam go w minimum dwoch sztukach, lapie pomiedzy pierwsza, a druga sztuke gumka i przyczepiam do skaly, mozesz tez jednego odciac i lepiej nie probuj siatka go mocowac poniewaz zestresuje sie tylko zrob z gumki lasso i srednio mocno go zacisnij w polowie (gumka musi byc cienka) i do skaly przymocuj tak aby sie odskakiwal. Tez trudne zadanie. Mozesz tez obok skalki polozyc druga skalke, albo w srodek koloni wlozyc i one sobie tam urosna :)

Caulastrea, Euphylia i podobne bierzesz cazki i tniesz 3-4cm za zywa tkanka (musisz zostawic sobie taki margines aby moc go pozniej przymocowac), ja Euphylie ucialem 15cm za zywa tkanka aby mi bylo wygodniej. Oczywiscie ciecie jest na martwej tkance :-)

Co do acropor slyszalem, ze jest podobnie jak do Caulastrei. Poprostu odcinasz czystym cieciem, ale tniesz po zywej tkance. TableSPS trzeba umiejetnie odlamac, ale nieraz sa takie kawalki akurat na propagacje :-) Nie robilem nigdy propagacji SPSow, tyle co widzialem na filmach i fotkach.

Inne korale sie roznie propaguje, mozna na pol przeciac, podlozyc skalke, czy inne cuda. No ale to jeszcze daleko.

Najwazniejsze abys przygotowal narzedzia i wszystko co potrzebne przed cala operacja i wybierz sobie na poczatek cos latwego jak Caulastrea czy dobrze widoczny Actino ze wyeksponowana noga.

I zastanow sie czy chcesz propagowac, jak sie nie uda to zasyfisz wode!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.