Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam akwarium 180l, szkiełko OW o wymiarach 100x40x45. Akwarium miało być przeznaczone na typowego rośliniaka HT. Kupiłem nawet filtr kubełkowy JBL e901 (jakby ktoś chciał mam na sprzedaż nowy, nie używany 279zł z gwarancją i wkładami 3x gąbka i 1 ceramika JBL) . Zamierzałem powoli kompletować sprzęt, gdy przez przypadek odkryłem forum solniczek. Po około tygodniowym czytaniu zmieniłem zdanie, że to jednak musi być morszczyzna. I tu zaczynają się kłopoty. Zdecydowałem się na sumpa, chociaż na początku byłem przeciwny, no ale wygoda i stabilniejsze parametry wiadomo o co chodzi. Jak wywiercić dziurę w gotowym już zbiorniku? Może być komin zewnętrzny, wewnętrzny obojętnie. Dzwoniłem do kilku szklarzy głównie Poznań bo w moim mieście jest tylko jeden :/ Niestety nie ma takiej możliwości, wszyscy wiercą tylko w taflach. A gdyby tak wyciąć lewą boczną szybę i dać ją na wycięcie, a potem by mi ją wkleili. Nie chce jeździć po Polsce z baniakiem szukając firmy, która się podejmie takiego wiercenia :/ Baniak jednak troszkę waży i jest (jak dla mnie) duży. Czy jeśli wytną w tej szybie dziurę pod komin zewnętrzny, będą musiały być wzmocnienia? A może prostszym sposobem, będzie sprzedanie tego baniaka i zamówienie nowego?

Edytowane przez Shrimp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam wiercilem w gotowym szkle. Potrzebujesz otwornicy do szkla i wkretarki. Wazne zeby krawedz otworu znajdowala sie nie blizej jak 5cm od krawedzi szkla. Jezeli sam nie chcesz tego robic to moze znajdzie sie na forum ktos kto to Ci zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz koronke do wiertarki z odpowiednim fi pod śrubunek w twoim przypadku pewnie pod rury 25 (ja bym tak robil) i wiercisz polewając wodą. Nie bedzie to idealny otwor troszke sie wyszczerbi na koncach (normalnie otwory sie wierci z 2 stron) ale w tym przypadku ciezko tak zrobic. Ja tak wiercilem z 10 razy juz nigdy mi nic nie pękło no ale ryzyko zawsze jakies jest.

http://allegro.pl/ko...5304464611.html

"Wazne zeby krawedz otworu znajdowala sie nie blizej jak 5cm od krawedzi szkla" ja wiercilem jakies 3mm od krawedzi szkla i wszystko mi wyszlo

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o wierceniu samemu, jednak z moim talentem i brakiem cierpliwości wolę komuś oddać. Szkoda by mi było zniszczyć szkło, gdyby to był float ok, wtedy bez problemu :/ A może jest ktoś na forum, kto zna się na tym i nie miałby przeciwko służyć pomocą, oczywiście nie za darmo ;)

Edytowane przez Shrimp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisz w google skorpion poznań akwaria, zadzwoń do nich może oni w gotowym akwarium Tobie wywiercą...


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie od nich mam akwarium ;) zamówiłem otwornice, przyjdzie w czwartek zobaczymy co to będzie ;p

Edytowane przez Shrimp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bać się wiercić, mi tu Pan Ant doradził żeby się nie bać tylko wiercić to wziąłem kupiłem otwornice i z wiedzą którą mi przekazał udało mi się przewiercić dziurki :) Próbowałem najpierw na szybach z okien, na jednej sie nie udało bo szyby z okna są mocno osłabione i pękła ale wziąlem akwarium 50l i tam poszło pięknie :)

Obejrzyj kilka filmików na youtubie jak to panowie robią i zobaczysz że to nie jest trudne.

Poćwicz najpierw na jakimś innym szkle, mi wystarczyło kilka prób i jest w porządku :)


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś tam poczytałem o wierceniu w szkle ;) ale podziel się oczywiście jak masz czas i chęci tym co Ty wiesz ;) zawsze może komuś pomóc, a i ja może czegoś się dowiem :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem diamentową otwornicę 35mm, koszt 75zł. Wierciłem wkrętarką, zaczynałem pod skosem i potem coraz bardziej do pionu. Robota łatwizna, jedyny problem to czas który jest na to potrzebny, mnie zajęło to 8h (2 otwory). Tak jak kolega wyżej nie bać się i wiercić. Prościzna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.