Skocz do zawartości
CzarneSlonca

Startuje...POMOC potrzebna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Skompletowalem juz prawie caly sprzet.

Akwarium ok 140L brutto

Sump ok 40L

Obiegowka OR 2500

Midiflotor + Mistral 300

Cyrkulacja 1x1000l/h + 1z700l/h

Oswietlenie 5x24Watt T5 ( pokrywe wlasnie kombinuje...bebechy juz mam)

1)

Powiedzcie prosze czy komin moge wypelnic bioballami? bo mam mozliwosc kupic z likwidowanego akwa za 4 zl/l

Do jakiej wysokosci maja byc te bioballe?

2)

W sumpie mam tylko rure "zlewowa" do sumpa. Powrot z sumpa idzie nie kominem tylko za akwa. Nie ma rewizji. Czy to ze nie ma rewizji to jakis klopot? Powiedzcie jakie to moze miec konsekwencje.

Dziekuje wszystkim zyczliwie za pomoc :-)

Nie chce zebyscie odebrali mnie jak jakiegos bufona ale prosze o informacje praktyczne, sprawdzone a nie "doktoraty teoretyczne" z ktorych doswiadczony morszczak sie smieje. Mam akwa slodkowodne i wiem z inych for ze czesto "zle-dobre" rady potrafia niezle namieszac stad moja prosba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) osobiscie bym nie wkladal zadnych bioballi, na forum bylo juz sporo o tym

2) brak rewizji grozi powodzia :( Czesc morszczakow nie ma rewizji podobnie jak Ty ale ja bym nie mogl spac spokojnie

3) kiedy sie pomylisz przy pisaniu posta uzywaj funkcji "edytuj", skraca to watek i w ogole jest mile widziane :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj

biobale w kominie - mi osobiscie parenascie ich sztuk sluzy za tlumik splywajacej wody jako zloze biologiczne, moga dzialac jak bomba zegarowa i uwolnic z siebie kiedys duza dawke azotanow.

rewizja- w obecnym akwa mam, w nowym ktore wlasnie stawiam juz nie, comiesieczne przeczyszczenie otworkow w rurce splywowej wystarcza.

powodzonka


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania :-)

Czy dobrze kombinuje z zalewaniem akwa?

Wlewam wode az sie przeleje do komina...pozniej z komina rura zlewowa do sumpa...no i wlasnie ile tej wody ma sie zlac do sumpa...tyle zeby zakrylo pompe obiegowa??? i wtedy moge juz wlaczyc pompre i jest ok ? czy inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalej tylko akwarium tak zeby sie nie przelalo

Odpal cyrkulacje i niech sie miesza razem z sola.

Jak wlozysz skale to i tak sie przeleje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tlumienia odglosu splywajacej wody lepsze byloby Durso(czarneslonce wpisz sibie w google albo w naszej wyszukiwarce). Rewizje dobrze jest miec. Koszt znowu nie jest tak ogromny, a masz spokojna glowe. Jezeli zatka sie splyw wody do sumpa, pompa wypompuje cala wode, ktora moze przelac sie przez krawedzie akwa i narobic szkody. Rewizja temu zapobiega. Zycze powodzenia:)

Jakie masz wymiary baniak?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa jest 84x55x35głębokie

Komin 16x12

Jeszcze lamerskie pytanie...czy ta rura zlewowa do sumpa..ma byc w kominie taka wysoka? ( siega na ok 40cm wysokosci ). W takim wypadku w zasadzie 80% komina bedzie non stop zalane woda...czy tak ma byc?

A co do oswietlenia...postawilem na 5 swietlowek po 24W, 4 na jednym stateczniku i 1 na drugim...aktyniczna...czy swietowka nocna w morskim ma sie swiecic clala noc???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nocnego to mialem, ale zrezygnowalem. Czesc korali byla lekko otwarta, czesc mocniej. Nalezy im sie odpoczynek.

Swietlowki beda wisialy czy beda w pokrywie? 39W maja 85cm. Mozna rozwazyc ich zawieszenie nad akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki beda w pokrywie. Mam dwa koty i pokrywa jest konieczna.

Mam nadzieje ze 120Watt wystarczy na 140L objetosci akwa...

Czy macie jakies zdanie o swoetlowkach sylvania? juz kupilem dwie aktyniczne i chce dodac trzy aquastary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CzarneSlonca: świetlówki sylvani to IMHO najlepsze świetlówki w ludzkich niskich cenach :wink

co do ilości światła to zależy co chesz trzymać, na początek będzie ok, a później w zależności od rozwoju zbiornika najwyżej dorzucisz troche watów jak będzie trzeba

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie za 100pkt.

W jaki dokladnie sposob mam zasolic wode???

Sypac do sumpa i mierzyc az bedzie odpowiednie nasycenie?

Czy sol rzeba najpierw dokladnie wymieszac, przygotowac roztwor czy mozna sypac bezposrednio do sumpa...chodzi mi o pierwsze zalanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sypiesz do sumpa tylko do akwarium.

Juz Ci pisalem zalej akwarium do krawedzi komina na opakownaiu soli masz ile potrzeba na litr, wez wage i wsypuj odpal cyrkulacjie najlepiej z jakims natlenieniem i niech sie miesza nastepnego dnia sprawdzaj zasolenie i dosalaj do poziomu 1,023 i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob tak jak pisze Kwiatek. Ja robilem troche inaczej. Mianowicie przy dnie pompy ustawilem aby dobrze mieszaly wode i wsypywalem nie na raz, a po troszku, aby nic sie nie wytracilo. Kilka razy byla dyskusja na ten temat, ze wsypanie soli od razu moze powodowac wytracanie sie zwiazkow. Wode bedziesz mial lekko metna, ale to sie wyklaruje po wlozeniu skaly do zbiornika :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze trzeba po chlopsku wytlumaczyc oczywiscie bez urazy.zreszta ja sposob znalazlem w opcji szukaj.

oblicz ile masz wody i pomnoz to razy 35 (gram)i mas zsol ilos cprzyblizona do zasolenia.wez wage odmierz sobie taka ilosc i wsyp powiedzmy 20 % calej odwazonej soli.niech sie to miesza z 3 h oczywiscie woda z temp 25 st.pozniej znow 20 % i tak zeby ci zostalo z 10 % wagi soli.bo pozniej to juz mniejszymi porcjami dosypujes zi mierzysz zasolenie.chyba dobrze ew.niech mnie ktos poprawi ale ja tak robilem i wyszlo ok.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.