Skocz do zawartości
lapsiak84

Wymiana piachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ma pytanko dotyczące wymiany piachu akwarium. Mianowicie chodzi o to, że mam piach pełen różnych odłamów, igieł o starym jeżowcu poza tym jego granulacja wydaje mi się za gruba. Chciałbym drobniejszy piach. Czy istnieje jakieś ryzyko z tym związane? I czy czeka mnie nowe dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej czeka Cie nowe dojrzewanie tak mi się wydaje, wiem że na 100% w nowo zakładanych zbiornikach tak się wydarzy, ale czy w bardziej rozwiniętym systemie który juz jest dojrzały i bardzo stabilny to nie wiem.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz piach i jaką warstwę? Jeśli jest to cienka warstwa i bardzo Ci zależy na wymianie to wymieniał bym partiami coś jak podmianka wody. Igły po jeżowcu, który zszedł po AlgeaX powybierałem i po kłopocie. Całej wymiany na raz bym nie ryzykował. Szkoda też życia z tego piachu.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spróbuj odessać to co wygląda najgorzej, przepłukać w wodzie z podmianki i załaduj z powrotem + dosyp trochę świeżego/drobnego

ale i tak będzie niezły bajzel ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem, że nie wolno przemeblować skał bo można sobie zrobić kuku. Ja zrobiłem totalną rozpierduchę, poprzestawałem wszystko i przy tym zabiegu wzruszyłem prawie cały piach co też stanowczo się odradza i efektów ubocznych nie było. Wiadomo każdy zbiornik jest inny więc postaraj się zminimalizować ryzyko.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem piach na sychy i przestawiałem skałe . Odsysałem stary na kilka odmian. Nie mam dojrzewania wzrosło tylko no3, strat żadnych nie mam


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz jedna przebudowe skal mam za soba. W akwarium bylo siwo. Nic nie ucierpialo. Warstwe piachu mam okolo 1-1,5 cm no mi wlasnie zszedl jezowiec po AX teraz akwarium ma parametry stabilne. Tylko ten piach.... Tak mi sie podoba drobniutki....

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak drobniutki? Jak pyłek 0-1mm to ciężko bo będzie latał po akwarium


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za drobny nie jest dobry, cyrkulacja będzie zwiewała zwierzaki będą wzruszac i po akwa będzie fruwać,

Ja niedawno zmieniałem i niestety bez strat się nie obyło, seriatopora, trachyphylia i favites zdechly a montipory się męczą, po lpsach nie widac zmian,

Stary piasek odsysałem na 3 raty a nowy moczylem po 2 kg w sumpie przez ok 10 dni nim wrzucałem do zbiornika, mimo tych zabiegów mało nie wysadziłem sobie systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobny jest moze i ladny, ale tak jak koledzy pisza- bedzie latal po calym baniaku. Wiem cos o tym, bo sam mam taki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie przekonaliscie mnie. Postaram sie delikatnie oczyscic piach z roznego rodzaju drobinek i resztek jezowcow. I zostawie go w spokoju. Nie jest tak ze mi sie nie podoba. Poprostu drobny wyglada ladniej. Ale wasE argumenty mnie przekonuja. Dziekuje :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.