Skocz do zawartości
FunWorld

Problem z utrzymaniem PH przy wysokim KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych.

Zajmuję się 50 litrowym zbiornikiem , który prawdopodobnie dojrzewanie ma już za sobą. Prawdopodobnie, bo 2 miesiące temu zbiornik został odkupiony od poprzedniego właściciela (9 miesięcy u niego), który bardzo go zaniedbał. Możliwe, że po przeprowadzce skała dojrzewa drugi raz?

Przez kilka poprzednich tygodni byłem jedynie w stanie zdalnie koordynować to co się działo w akwarium. Pomiary były w miarę OK i jedynie nowa xenia nie dała rady przetrwać. Reszta życia dobrze przeżyła ten okres.

Dwa tygodnie temu po powrocie do domu zacząłem próbować przywracać sprawy do porządku. Skupiłem się szczególnie na cyjano i dużej ilości glonów włosowatych. NO3 było wysokie (ponad 80), Tutaj poniższe pomiary wykonywane po powrocie

Veztnb7B.png

Moim największym problemem jest utrzymanie PH w wartości powyżej 8. Nie mogę używać buffera podnoszącego PH, bo w dużym stopniu podnosi on również KH, które już teraz jest wysokie.

Akwarium jest niedaleko od otwartego okna i ma spory ruch wody w środku. Podmiany w międzyczasie robiłem spore, ale z tego co wszyscy piszą nie są one najlepsze na cyjano i włosowate glony.

Podmiany:

aMkZFzOt.png

Jak mogę wyjść z tego błędnego koła?

Dodatkowe informacje:

Brak odpieniacza, 3 błazenki i jeden mandaryn, nie przekarmiane (przynajmniej od 2 tygodni), od tygodnia stosuję VSV w ilości 0.4ml rano i wieczorem.

Ogólny widok:

6b5cNw7X.png

Jakieś pomysły?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak odpieniacza. Poważnie. Zainwestuj w cokolwiek, jesli nie celem usuwania organiki, to przynajmniej CO2.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki tani, chiński sprzęt jak ten:

http://www.completeaquatics.co.uk/kent-marine-nano-skimmer

ale gościu z akwarystycznego, który mi doradza powiedział, że ma on zerową skuteczność i że przy tak małym zbiorniku stosuje się podmiany wody zamiast odpieniacza. Podobno nie jest w stanie wygenerować piany o którą chodzi w konkretniejszych sprzętach.

Podłączę go teraz i zobaczymy jaki będzie efekt.

Może być jakieś inne rozwiązanie problemu?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek, co zwiększy powierzchnię wymiany gazow.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwieksz cyrkulacje lustra wody, podobno działa lepiej jak odpieniacz jeśli chodzi o wymianę gazową.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zamontowany i wylot wody z filtra ustawiony ponad lustro wody aby zwiększyć curkulację przy lustrze.

Jest jeszcze jakaś możliwa przyczyna problemów z PH poza słabą cyrkulacją? Cyjano, okrzemki, glony, światło lub cokolwiek innego?

Świecę około 8h niebieskim i 5h resztą.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update...

Od prawie 2 tygodni odpieniacz był włączony 24h/dobę.

Do tego dokupiłem pompę cyrkulacyjną no spory wyrost jebao rw15 (musiałem zredukować jej skuteczność bo potrafi normalnie zrobić wirówkę w 200litrowym zbiorniku). Wnioskuję, że cyrkulacja jest więc dobra i napowietrzenie wody jest wystarczająco sprawne.

Niestety nie rozwiązało to mojego problemu z PH i KH.

9Wwv4W63.png

Zmiany wody:

wezMRtyz.png

Dodatkowo widzę problem z Mg i Ca...

Robię regularne podmiany sporej ilości wody (20-25%), oraz dolewam płynów z wapniem i magnezem, a ich poziom ciągle spada.

Podejrzewam również jakiś inny problem. Dzisiaj po południu po powrocie do domu zastałem akwarium z polipami koralów zwiniętymi tak jakby była ciemna noc. Ciągle świeciło się światło, więc to jest dziwne. Być może ma to związek z wczorajszym fragowaniem zoasów. Używałem tam roztworu Lugola, który w niewielkiej ilości mógł być również przeniesiony do akwarium.

Co może być jeszcze przyczyną?

Przedtem:

bUJstF84.png

Teraz:

qOTK405U.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam taki tani, chiński sprzęt jak ten:

http://www.completea...ne-nano-skimmer

ale gościu z akwarystycznego, który mi doradza powiedział, że ma on zerową skuteczność i że przy tak małym zbiorniku stosuje się podmiany wody zamiast odpieniacza. Podobno nie jest w stanie wygenerować piany o którą chodzi w konkretniejszych sprzętach.

Podłączę go teraz i zobaczymy jaki będzie efekt.

Może być jakieś inne rozwiązanie problemu?

tak patrze teraz .. toż to resun sk 300 ?

https://www.google.pl/search?q=resun+sk+300&biw=1280&bih=898&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=MAlmVY2BLsGQsgGZ04LQDw&sqi=2&ved=0CB8QsAQ

zerowa skuteczność ?

pogratuluj "znajomości tematu" gościowi ze sklepu

wystarczy go troszkę stuningować

http://akwarystykawiki.pl/nano-reef/resun-sk-300

i odpowiednio ustawić (bez większych problemów bije pianę na sucho i na mokro w/g uznania)

i do 50paru litrów będzie "aż za dobry"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak patrze teraz .. toż to resun sk 300 ?

https://www.google.p...=2&ved=0CB8QsAQ

zerowa skuteczność ?

pogratuluj "znajomości tematu" gościowi ze sklepu

wystarczy go troszkę stuningować

http://akwarystykawi...ef/resun-sk-300

i odpowiednio ustawić (bez większych problemów bije pianę na sucho i na mokro w/g uznania)

i do 50paru litrów będzie "aż za dobry"

Tak. To ten sam.

Jemu chyba o to chodziło, że jeśli i tak się podmienia te 5-10 litrów wody to jest brak sensu używania odpieniacza. W większych akwariach wymienić 10% wody tygodniowo to sporo większy koszt niż w nano. Chyba taki jest sens tego co mówił. Do tego odpieniacz chyba jest groźny dla dawkowanych sztucznie bakterii.

U mnie wylewam żółty płyn z odpieniacza (koloru słabej herbaty), więc to chyba dobrze, ale problemy z tematu są wciąż aktualne. Odpieniacz niezbyt pomógł.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podnieś go ciut (2-3mm) w górę żeby woda była ciemniejsza - bo chodzi nazbyt mokro

(albo przedłuż kominek kawałkiem węża)

a odpieniacz w takim zbiorniku warto mieć choćby jako napowietrzacz

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, jak mierzysz pH - test np. Salifert, czy masz jakiś pH-metr.

Wahania pH miedzy dniem i nocą są normalne. U mnie w dzień bez pochłaniacza CO2 pH jest w granicach 8,1, z pochłaniaczem potrafi nawet wyjść powyżej 8,4. Nocą spada do 7,8, to nie jest zły wynik.

Korale masz zestresowane wysokim kH, zatrzymaj na jakiś czas (lub zmniejsz o połowę) dawkowanie tych buforów, o których piszesz.

BTW, wywal wszystkie bufory, czy też inne cudownie skomponowane preparaty. Skup się na prostym Ballingu, przynajmniej będziesz wiedział co i po co podajesz.

Wapń w Twoim przypadku nie jest tragedią, magnez też, choć ten drugi wartoby trochę podnieść, najlepiej roztworem MgCl2, nie żadnymi cudami.

Podmianek dużych nie rób często, to też może stresować system.

Nic nerwowo, poczekaj. Odnośnie odpieniacza, możesz go tuningować, ale jeśli Ci zależy na odpienianiu, jeśli na "napowietrzaniu" to więcej już nie osiągniesz.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś go ciut (2-3mm) w górę żeby woda była ciemniejsza - bo chodzi nazbyt mokro

(albo przedłuż kominek kawałkiem węża)

a odpieniacz w takim zbiorniku warto mieć choćby jako napowietrzacz

Szczerze mówiąc niezbyt on pasuje do konfiguracji zbiornika. Zbiornik jest to fluval z zabudowaną większą częścią lustra wody.

Przez to odpieniacz można zamontować jedynie po środku akwarium, gdzie nie dość, że jest niezbyt ładną ozdobą to ogranicza dostęp do zawartości akwarium.

6dy5bo17.png

oFDSusMO.png

Napisz jeszcze, jak mierzysz pH - test np. Salifert, czy masz jakiś pH-metr.

Mam testy redsea, Api i Hagen. Używam głównie redsea. Wszystkie się w miarę dobrze pokrywają. Sądzę, że testy robię dobrze (poza Ca firmy Royal Marine, bo tych nie jestem na 100% pewien.)

Korale masz zestresowane wysokim kH, zatrzymaj na jakiś czas (lub zmniejsz o połowę) dawkowanie tych buforów, o których piszesz.

No właśnie teraz KH (teraz kiedy występuje stres korali) mam bardzo niskie jak na ten zbiornik. Wcześniej miałem dużo wyższe KH i korale były OK.

BTW, wywal wszystkie bufory, czy też inne cudownie skomponowane preparaty. Skup się na prostym Ballingu, przynajmniej będziesz wiedział co i po co podajesz.

Obecnie zrezygnowałem z podawania buforów i wynalazków. Podaję jedynie pożywienia (nie przekarmiam), taki magnez:

http://www.ebay.co.uk/itm/Marinium-Liquid-Magnesium-Supplement-265ml-Marine-Reef-Fish-Aquarium-Treatment-/221210353982?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item33812a213e

i taki wapń (rzadko i tylko A bo B podosi KH dodatkowo):

http://www.ebay.co.uk/itm/Brightwell-Reef-Code-A-B-or-Combo-A-B-250ml-500ml-Marine-Aquarium-/331351580548?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item4d2617df84

Zamiast billinga polecono mi podmiany wody, które powinny zrekompensować straty w wodzie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

faktycznie - ozdobą to on nie jest można go ukryć w kaskadzie albo panelu / sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym prowadzić zbiornik całkowicie bez odpieniacza - podobnie jak wiele osób prowadzi z sukcesem.

Problem jest tylko z tym spadającym PH i wciąż zbyt wysokim KH.

Może coś skała oddawać?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że skala może coś oddawać ale skup się raczej na stabilizacji zbiornika. Na utrzymaniu odpowiednich parametrów. Jeśli podmiany nie pomagają to pora na ballinga, jeśli rosną nutrienty to pora na odpieniacz. No chyba ze chcesz ciągłej walki z akwarium i by Cie zamiast cieszyć ciągle stresowalo .

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jesteś pewien pomiarów?

Ca - lata od 250 do 458,

Mg - od 1000 do 1250,

KH - od 10 do 17!

To wszystko w niecały miesiąc...

Moim zdaniem Twoim problemem wcale nie jest PH... Odpuść dolewanie czegokolwiek i proponuje zmienić sól na jakieś BT albo coś podobnego z KH na poziomie 7.X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yendruu-

No właśnie taki mam cel, aby ustabilizować parametry.

Balling to chyba do większych zbiorników raczej z dużą ilością SPS (nie mam żadnego) i takich, które są bardziej przewidywalne co ułatwia dawkowanie. Mylę się?

Ostatnio również zmieniałem sól z Tropic Marine na Kent Marine Salt o ile to ma jakieś znaczenie. Kent ma również dobre opinie.

Nie za bardzo rozumiem jak podmiany mogą nie wystarczać.

Skały również powinny być już dojrzałe. Siedzą już rok w działającym zbiorniku.

Na pewno jesteś pewien pomiarów?

Ca - lata od 250 do 458,

Mg - od 1000 do 1250,

KH - od 10 do 17!

To wszystko w niecały miesiąc...

Moim zdaniem Twoim problemem wcale nie jest PH... Odpuść dolewanie czegokolwiek i proponuje zmienić sól na jakieś BT albo coś podobnego z KH na poziomie 7.X

No właśnie to strasznie dziwne jest. Metoda robienia pomiarów ciągle ta sama, robiona tymi samymi testami.

Jak wcześniej pisałem mam już nową sól. Dopiero jedna podmiana była na niej robiona.

Spróbuję wytrzymać kilka tygodni nie dolewając KOMPLETNIE NIC.

Być może to wyklaruje trochę obraz tego co się dzieje w zbiorniku.

Co jaki czas i jaką ilość podmiany najlepiej robić przy takim teście?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci radzil tak jak reszta.

-Nie lej nic poza podmianami

-Podmiany nie większe jak 10-15%(większe mogą powodować huśtawkę parametrów)

-Podmiany muszą być robione sukcesywnie czyli np.co 7dni i tego się trzymaj

-Rób testy sukcesywnie np. co trzy dni to łatwiej będzie ogarnąć zakres zapotrzebowania baniaczka na Ca,Mg,KH i wtedy zdecyduj o wyborze konkretnej soli która będzie bogatsza/uboższa wg zapotrzebowania zbiornika.

Jak wytrzymasz bez dodatkowej suplementacji 3 tygodnie to będzie poprawa bo takie zbiorniczki prowadzi się bardzo dobrze tylko na podmianach a że prowadzi się je bardzo trudno z uwagi na szybką ich reakcję na jakiekolwiek zaniedbania ze strony opiekuna to już inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idac za Mackiem:

"Ja bym ci radzil tak jak reszta.

-Nie lej nic poza podmianami

-Podmiany nie większe jak 10-15%(większe mogą powodować huśtawkę parametrów)

-Podmiany muszą być robione sukcesywnie czyli np.co 7dni i tego się trzymaj

-Rób testy sukcesywnie np. co trzy dni to łatwiej będzie ogarnąć zakres zapotrzebowania baniaczka na Ca,Mg,KH i wtedy zdecyduj o wyborze konkretnej soli która będzie bogatsza/uboższa wg zapotrzebowania zbiornika.

Jak wytrzymasz bez dodatkowej suplementacji 3 tygodnie to będzie poprawa bo takie zbiorniczki prowadzi się bardzo dobrze tylko na podmianach a że prowadzi się je bardzo trudno z uwagi na szybką ich reakcję na jakiekolwiek zaniedbania ze strony opiekuna to już inna bajka. "

Do tego pamietaj, ze niskie pH to nic innego, jak duza ilosc CO2 w pokoju i w wodzie. Kazdy, nawet malutki odpieniacz pomaga, przede wszystkim w nocy. Nie masz miejsca na refugium, ale pare glonow oswietlonych w nocy zredukowaloby skoki.

Poniewaz nie masz wymagajacych sps-ow, to mysle, ze 10% podmiany wody co tydzien, powinny zalatwic sprawe parametrow nawet, gdyby ustabilizowaly sie na poziomach nie "ksiazkowych". Wazne, zeby nie skakaly.

Nawet dodatkowy brzeczyk by pomogl.

Stosujesz wodke, wiec odpieniacz jest konieczny.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

OK, idąc za radą doświadczonych postaram się dostosować do rad i zrobić eksperyment.

Eksperyment ma na celu ustalenie dwóch rzeczy:

1) Czy zbiornik może bezpiecznie funkcjonować bez odpieniacza

2) Czy zbiornik może się ustabilizować bez dolewania czegokolwiek. Jeśli nie, to sam test ułatwi określenie czego i jak dużo warto lać.

W tej chwili wywaliłem odpieniacz i ustawiłem pompę cyrkulacyjną na większą moc, która będzie zapewniała silną cyrkulację przy powierzchni styku wody z powietrzem. Powinno to załatwić sprawę napowietrzenia wody. Okno w pobliżu akwarium jest niemal całkowicie otwarte.

Założenia:

Ja bym ci radzil tak jak reszta.

-Nie lej nic poza podmianami

-Podmiany nie większe jak 10-15%(większe mogą powodować huśtawkę parametrów)

-Podmiany muszą być robione sukcesywnie czyli np.co 7dni i tego się trzymaj

-Rób testy sukcesywnie np. co trzy dni to łatwiej będzie ogarnąć zakres zapotrzebowania baniaczka na Ca,Mg,KH i wtedy zdecyduj o wyborze konkretnej soli która będzie bogatsza/uboższa wg zapotrzebowania zbiornika.

Z VSV zrezygnowałem już tydzień temu (podmiany powinny wystarczająco oczyszczać i suplementować wodę. Nie mam SPS, więc NO3 na poziomie 5-10ppm powinno być akceptowalne.

Podmiany będę robić w weekendy po 5l wody + dolewki RO w międzyczasie.

Testy będę robił przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Co do soli to mam jej jeszcze ponad 26kg i wolałbym jej na nic na razie nie wymieniać :)

Jeśli będzie problem z natlenianiem to wolałbym brzęczyk w filtrze lub inną metodę niż ten odpieniacz, który jest kompletnie nieprzystosowany do tego typu akwarium.

Dodatkowe pytania:

1) Jakie glony mógłbym kupić i w jaki sposób mógłbym je umieścić w akwarium? Klatka? Zamiast wkładu filtra? Luzem?

2) W tej chwili mam w akwarium 3 filtry. Jeden kaskadowy - standardowo wbudowany w akwarium.

Taki: http://www.ebay.co.uk/itm/FLUVAL-EDGE-23L-46L-AQUARIUM-FISH-TANK-REPLACEMENT-POWER-HANG-ON-PUMP-FILTER-/221664265261

I dwa wewnętrzne tego typu z wkładką z grubej gąbki:

http://www.ebay.co.uk/itm/300l-h-Aquarium-Internal-Filter-for-Fish-Tank-Submersible-with-Spray-Bar-NEW-/251801738209

Te wewnętrzne miały funkcję pomp cyrkulacyjnych, ale już to nie jest konieczne. Powinienem je wywalić z akwarium?

Jaki w moim przypadku wkład do zbiornika w kaskadzie?

3) Jest jakiś test lub metoda określenia optymalnej siły cyrkulacji wody w morszczaku? Można by używać l/min ale terażniejsze 1200l/min jest dużo silniejsze niż pompka noname z przepływem 2000l/min.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Dodatkowe pytania:

1) Jakie glony mógłbym kupić i w jaki sposób mógłbym je umieścić w akwarium? Klatka? Zamiast wkładu filtra? Luzem?

2) W tej chwili mam w akwarium 3 filtry. Jeden kaskadowy - standardowo wbudowany w akwarium.

Taki: http://www.ebay.co.u...R-/221664265261

I dwa wewnętrzne tego typu z wkładką z grubej gąbki:

http://www.ebay.co.u...W-/251801738209

Te wewnętrzne miały funkcję pomp cyrkulacyjnych, ale już to nie jest konieczne. Powinienem je wywalić z akwarium?

Jaki w moim przypadku wkład do zbiornika w kaskadzie?

3) Jest jakiś test lub metoda określenia optymalnej siły cyrkulacji wody w morszczaku? Można by używać l/min ale terażniejsze 1200l/min jest dużo silniejsze niż pompka noname z przepływem 2000l/min.

1. Caulerpa prolifera, możesz ją śmiało wsadzić normalnie do zbiornika. Da się ją bardzo prosto kontrolować.

2. Ten mały wywal, kaskadę zostaw, przyda się.

3. Woda musi krążyć, nie może być martwych stref, detrytus nie może się osadzać. No i dobrze żeby Ci korale (szczególnie miękkie) nie chowały polipów.

Takie małe akwarium spokojnie opędzisz na samych podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Kupiłem taki zestaw:

http://www.ebay.co.uk/itm/251975730931

Mam nadzieję, że będzie OK. Szczególnie, że chciałem glony kulkowe (sentyment z nurkowania na filipinach)

2) W sensie mam wywalić obydwa małe? Trzymać stary wkład? (chyba coś jak porcelana w środku)

3) Nagram filmik i wrzucę przy okazji.

Co do cyrkulacji to może być problem, bo wysoko są posadzone korale, które chyba nie przepadają za silnym nurtem. Na przykład po modyfikacjach Briareum pochowało polipy. Nie wiem czy to stres wynikający ze zmian, czy to dlatego, że zbyt duży nurt jest.

Edit:

Wideo, o którym pisałem wcześniej

W obiektywie to wygląda trochę delikatniej niż jest w rzeczywistości.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, cyrkulacja ok. Z czasem pompy stracą na wydajności. Co do glonów to... Halimedę mam w głównym zbiorniku, wygląda świetnie, ale bardzo wolno rośnie. Czyli jest mało "wydajna". Caulerpa taxifolia ma bardzo "czepliwe korzenie". Ciężko ją usunąć i trzeba pilnować. Twój fawory traktowany jest często jak plaga :) ale super wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wydaje się wciąż nie rozwiązany. Pomimo podmianki w piątek (5 litrów) PH ciągle spada. Dzisiaj mierzyłem około godziny 16 i miałem takie wyniki:

WfgXvWkj.png

Musiałem wrzucić ponownie odpieniacz, bo zaczął mi obumierać z jakiego powodu Capnella (Kenya tree) i Sarcophyton sp.

Obydwa teoretycznie łatwe w hodowli. Inne, delikatniejsze są OK. Wczoraj z Kenya tree usuwałem jakieś gluty. Pewnie to obumarłe glony lub bakterie. Dodatkowo wymieniłem w kaskadzie absorber fosforanów.

Gdzieś było o tym, że cyjano może być groźne dla niektórych odmian grzybów. Mam kilka małych ognisk cyjano. Może too to? Kenye mógł ślimak osiadły i jego nici pomęczyć. Jutro będę go musiał zakleić jakoś.

Glony zostaną jutro wysłane.

Nie mam sumpa. Tak się zastanawiam jak najlepiej je trzymać w ryzach te glony. Będą tam 3 szybkorosnące Caulerpa. Można je jakoś spakować do siatki po pomarańczach, umocować gdzieś w rogu i przycinać jak zaczną wyrastać poza siatkę?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH 7,8 nie jest jakies szczegolnie tragiczne...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.