Skocz do zawartości
Eliot100

Nie wytrzymam bez morskiego!!!!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie...

Jakiś czas temu zlikwidowałem morskie z powodów finansowych. Teraz w moich 312 litrach pływają paletki, ale TO NIE TO!!!

Poprostu nie wytrzymam bez morskiego!

Czy ktoś z szanownych forumowiczów prowadzi akwa FO?

Jaka jest różnica kosztów między FO a zbiornikiem rafowym?

Na rafowe mnie narazie niestety nie stać. Może FO dałbym radę?

Pozdrawiam wszystkich zarażonych aquarius marinum:)


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z Harnasiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eliot zastanów się nad SCO (soft coral only :() zamisat FO. Od kiedy padły moje ryby twierdzę, że SCO a nie FO jest najprostszym i najtańszym rodzajem morskiego :). osyłam do wątku.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897&n=last#bottom

pozdrowienia


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kivi tyle że do SCO musiałbym kupić sporą ilość żywej skały a to juz są znaczne koszty. Do tego podłączyłbym HQI (mam w szfie, więc bym się nie powstrzymał) i znowu koszty. No i sprawa soli: dla korali stosowałem kenta, który jak wiadomo tani nie jest a do samych ryb chyba można dać coś tańszego. Poza tym mikro i makro elementy.

Z pewnych przyczyn muszę się niestety szczypać z kasą, więc szukam znacznie tańszych rozwiązań. Jeśli nic z twgo nie wyjdzie (tzn. FO będzie podobnie kosztowne jak rafowe) będę musiał niecierpliwie poczekać jakieś dwa-trzy lata.


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha zapomniałem dodać że większość sprzętu zostało po rafowym (odpieniacz, HQI,T5, pompy, akwa z sumpem itd.)


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak masz sprzęt to większość problemu z głowy. Kup np w AM martwą skałę żeby baniak nie był pusty i wkładaj ryby.

Sól kup najtańszą, no może nie Sera...chcociaż do FO może i nada.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eliot powiem tak:

brak ryb =

-podmiany b. rzadko (co kilka miesięcy) choćby nie wiem ile droższa była sól i tak wychodzi taniej.

-brak odpieniacza, nic nie wybija mikroelementów, więc suplementacja zbędna, ja kapię araga milk i to załatwia mi temat suplementacji i uzupełniania wapnia. butelke za 70zł mam od pół roku i w środku jeszcze sporo preparatu.

Światło może być słabe (ja mam 2xT5 i wystarcza) jesli Cię bedzie kusić żeby odpalić HQI Twoja sparwa, ale przy FO też Cie może pokusić :-)

Skała akurat w moim akwarium to 85% martwa skała z AM.

Akwarium w zasadzie nie wymaga ode mnie niczego poza dolaniem wody i przetarciem szyb (nie karmię bo mandaryn sam sie zywi), podmieniałem ostatnio po 5 miesiącach

Moim zdaniem SCO to najtańsze i najprostsze co moze być. Problemy z utrzymaniem korali moim zdaniem to wynik w 90% zanieczyszczeń związanych z rybami.

Jedyna kwestia to to, co jest ładniejsze, ryby czy korale - chyba jednak ryby...


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie tyle "co jest ładniejsze "dla mnie, bardziej "co żonie będzie się bardziej podobało"


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żonom trzeba dogadzac - nie ma dwóch zdań :(

Moja domagała sie błazenków, ale jak jej powiedziałem, że wtedy znowu będę musiał właczyć odpieniacz, uznała, że bez błazenków jest OK.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eliot100 krewetka o d ciebie dobrze sobie radzi u mnie juz 2 wylinki miala


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.