Skocz do zawartości
Krs

życie i śmierć montipory zielonej

Rekomendowane odpowiedzi

Na jesieni ubiegłego roku kupiłem w pewnym warszawskim sklepie z akwarystyką morską szczepkę montipory zielonej fluo. Praktycznie nie przyrastała, w przeciwieństwie do moich innych, zauważalnie rosnących montipor od forumowiczów. W grudniu ta sklepowa dostała jakiś szarych plam i zaczęła obumierać, wkrótce to samo stało się z moimi innymi montiporami. Próbowałem odrywać te martwe strefy, ale nie pomagało. Nawet moja ulubiona, szara montipora wielkości dłoni przestała istnieć... Na wiosnę nie miałem już żadnej.

Winię tą sklepową szczepkę, ponieważ żadne inne zwierzaki ani koralowce nie wykazywały problemów.

Pytanie moje jest takie: czy teraz, pół roku później, mogę znowu zaryzykować wprowadzenie jakiejś montipory (strasznie mi się podobają) czy też mi padnie?


Start 18.03.2014. Obecnie przesiadka z 160l do 100l.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden koral sie przyjmie inny nie..tak to jest. Wiele od wody, swiatla zalezy ale bywa roznie.

ja ze 4 razy hystrixa di baniaka wprowadzalem i padal. Za 5 razem ok i rosnie ze hohohoh


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szkielet był miękki ? kruszył się?


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyslalbym jednak dobor korali , moze poprostu konfliktuja sie miekasy z monti

Kazdy z tych korali jednak preferuje troszke inne warunki ,napisz jakie parametry wody masz ?

Mialem zbiornik z miekasami trzy monti ktore mialem staly w miejscu na koncu padly .

Jesli spsy przewazalyby i woda pod sps to miekasy dadza rade

Ale odwrotnie juz nie

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miałeś slimaki które lubią jeść montipory - Montipora eating nudi

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. może to zbieg okoliczności, albo przyniosłeś coś z monti sklepową. Muszę nauczyć się robić kąpiel nowych korali jak będę miał już nowy system. Niewiele to kosztuje, a można dużo zyskać albo raczej nie stracić ;)

Jak rosły Ci jakieś monti, a później wszystko padło i zaczęło się od teh sklepowej to obstawiam jakiegoś szkodnika (pasożyt, bakteria, grzyb nie mam pojęcia) selektywnego względem montipor. Można by ustalić jeśli takie coś miało miejsce i sprawdzić ile żyją formy przetrwalnikowe... jeśli oczywiście odnajdziesz przyczynę wymarcia montipor.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szkielet był miękki ? kruszył się?

Raczej tak.

Całość to były takie szare plamy martwicy, na największej porosły nawet glonem :/ Ślimaków szukałem ale wykluczyłem je. Jak sobie wpiszecie w google "montipora turning gray" to da wam obraz o co chodzi.

Musiało coś przyjść na tej sklepowej, może przetrwalniki czegoś co nie miało warunków do rozwoju tam, a znalazło u mnie :/


Start 18.03.2014. Obecnie przesiadka z 160l do 100l.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.