Skocz do zawartości
loccutus

Komin zewnętrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nabyłem ostatnio za "psie pieniądze" maszynke umożliwiającą takie rzeczy jak wycinanie w szkle różnych różności, wpadłem an pomysł że mógłbym adaptować zbiornik pod morskie samodzielnie wiercąc dziury pod komin. Po chwili wpadłęm na pomysł że szkoda marnować miejsce na komin w akwarium - można założyć go na zewnątrz.

Przeprowadziłem zatem szybki test na cienkiej szybie polegający na wycięciu prostokątnego otworu pod grzebień - udało sie w ciągu niecałych 20minut miałem piękne 15cm okienko w szybie 4mm - zatem można to zrobić. Oczywiście na jakość dziury nie patrzcie - to nie było cięcie na czysto tylko experyment w stylu "łapu-capu".

dscn1657mediumgc6.jpg

Powstało jednak pytanie które kieruje do was. Czy wycięcie takiego otworu w zbiorniku:

akwaco3.jpg

nie osłabi zbiornika i nie spowoduje "bum" ??

Widziałęm podobne projekty gdzie doklejano dookoła akwa pasek szkła - dlaczego? czy dlatego że nie dało sie wyciąć otworu, czy z obawy przed pęknięciem baniaka po zalaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oslabi.

Slabe punkty powstana w krawedziach wyciecia. W tych miejscach jest skokowa zmiana wysokosci szkla, a tym samym jego wytrzymalosci. W mechanice tzw. efekt karbu.

Teoretycznie, nadklejenie paska szkla daje taki sam efekt karbu, ale praktycznie silikon jest wciaz elastyczny i nadklejony pasek szkla nie przenosi juz takich obciazen.

Bezpiecznym rozwiazaniem jest zrobienie grzebienia na CALEJ dlugosci jednej ze scian akwa - niekoniecznie tylej.

Wtedy cala dlugosc szkla ma jednakowa wysokosc i nie masz efektu karbu.

Oczywiscie obliczenia wytrzymalosciowe szkla robisz dla rzeczywistego slupa wody (lacznie ze spietrzeniem na grzebieniu)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można obniżyć całą szybę np. krótszą i z boku dokleić komin. Tylko, że to się wiąże z rozklejeniem zbiornika...


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat bocznych kominow jest caly czas goracy:) sam jestem w trakcie zakladania akwarium okolo 750l, i oczywiscie pomysl bocznego komina byl brany pod uwage. slyszalem jednak tyle zlych opinii na ich temat - (chodzi moze mniej o oslabienioe szkla i pekniecie calego baniaka, a o bardzo czeste przypadki odklejania sie takich kominow), ze postanowilem jednak poswiecic te 2525 w rogu akwarium. na pewno dobrze zrobiony komin boczny bedzie trwaly, ale ja rezygnuje z dodatkowego ryzyka. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon, komin ze szkla jest przyklejony na silikon do szkla akwarium.

Jezeli jest to dobrze zrobione, to ma to taka sama wytrzymalosc jak sklejenie na silikon scianek akwarium.

A nie slyszalem, zeby dobrze sklejone akwarium samo sie rozklejalo.

Komin zew. jest bezpieczny i sam w sobie nie oslabia konstrukcji.

Problem jest w zrobieniu miejsca na wstawienie grzebienia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

Poszukajcie tematu, w ktorym to kolega adamoo wlasnie cos takigo sobie wycial w akwa a potem wynosil dywany na dwor zeby wyschly.

Problem w tym, ze szyba bardzo oslabnia sie w wycietych rogach. Najlepiej aby byly okragle czyli trzeba wyciac prostokat o zaokraglonych rogach. Nastepnie bardzo ladnie je przeszlifowac. Moze to cos pomoze ale nie wiem czy taki ryzyko sie oplaci.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Arcadio :

Taaa...

Poszukajcie tematu, w ktorym to kolega adamoo wlasnie cos takigo sobie wycial w akwa a potem wynosil dywany na dwor zeby wyschly.

Problem w tym, ze szyba bardzo oslabnia sie w wycietych rogach. Najlepiej aby byly okragle czyli trzeba wyciac prostokat o zaokraglonych rogach. Nastepnie bardzo ladnie je przeszlifowac. Moze to cos pomoze ale nie wiem czy taki ryzyko sie oplaci.

no wiec wlasnie chodzi mi o praktyke i takie przypadki - nie bede dyskutowal na temat tego co oslabia a co jest twarde jak beton, bo sie ni w zab na tym nie znam. wiem za to ze ja bede mial komin w srodku. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazaniem jest zastosowanie takiej grubosci szkla, ktora pomimo efektu karbu przeniesie to obciazenie.

Przy koniecznosci zrobienia takiego wyciecia, a jednoczesnie gdy masa elementu ma znaczenie krytyczne (np. w konstrukcjach lotniczych) stosuje sie takie rozwiazanie

1161-locctus jpg.jpg

Nawiercenie otworow i zrobienie naroza wyciecia w miejscu otworu skutkuje tym, ze lokalnie w samym narozu naprezenia inaczej sie rozkladaja i jest znacznie mniejsze prawdopodobienstwo nastapienia pekniecie.

TRZEBA PAMIETAC TEZ, ze wszelkie wycinanie w szkle powoduje tez mikropeniecia, mikroodpryski i nierownosci krawedzi ciecia - skad tez moze zaczac sie pekniecie.


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus

ze swojej inzynierskiej wiedzy i praktyki, szczerze odradzam takie eksperymenty z wycinaniem kawalka szkla. Bo jak przeprowadzisz badania wytrzymalosci szkla, zeby wiedziec jaka grubosc bedzie wystarczajaca?

Zbadasz strukutre krawedzi? A nawet jezeli tak, to wyszlifujesz krawedz tak, zeby nie bylo zadnych mikropekniec?

Ja u siebie dokleilem kominy po bokach w ten sposob, ze zrobilem nizsza cala boczna sciane akwa i na calej dlugosci krawedzi byl grzebien (na foto jeszcze nie wklejony)

1161-lewy komin ze srubunkiem.jpg

Jak widac na foto, tez zrobilem nadklejki na przedniej i tylnej szybie akwa - podwyzszylem akwa o 5 cm, czyli o 10% przy nie zmienionej grubosci szkla - 8mm.

I to chyba bylo bezposrednia przyczyna awarii.

Na tylnej szybie byly dwa wzmocnienia podluzne, na gorze i w miejscu najwiekszego naprezenia szkla, czyli 2/3 wysokosci - widac na foto dwa wzmocnienia podluzne przyklejone od zewnatrz - tylna szyba wytrzymala bez problemu.

Przednia nie miala wzmicnienia w 2/3 wysokosci - nie wytrzymala :(

PCV bylo wklejone od srodka, a to jest widok z zewnatrz, tak wiec slady po silikonie (paskudnie wygladajace) byly od sroda w ogole nie widoczne.

Tam z tylu, gdzie jest czarny pionowy pasek silikonu, to jest tylko laczenie wklejonych kawalkow PCV.

Akwa mialo 120cm dlugosci, a ja mialem kawalek PCV 100cm i te 20 cm musialem dokleic.

Zastosowalem 2 kominy, dla rownomiernego splywu wody oraz na przyszle modyfikacje w sprzecie

1161-gole akwa.jpg

z wklejonym grzebieniem wygladalo to tak

1161-lewy komin i grzebien.gif

a tak

1161-woda pod skaly.jpg

wygladalo wnetrze akwa, jeszcze przed wlozeniem skaly.

Widoczna zasada tloczenia wody pod skaly.

Widac grzebien po prawej stronie na calej dlugosci bocznej scianki (po lewej identyczny)


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli se swoją szlifiere moge w ... wsadzić :(

chyba że porwe sie nią na samodzielne wiercenie otworów w dnie pod śrubunki :) - a da sie bo idzi ew szkle pięknie :) jak w masełko ..:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:con:con:con

Ale czy to oznacza, ze rowniez kazde akwarium z panelm, bo przewaznie do tak wygladajacego akwarium, jak w pierwszym poscie @Loccutus-a wklejony jest przeciez panel za akwarium glownym jest niebezpieczne i moze sie rozleciec?

Czy ewentualnie ten panel znajdujacy miejsce za akwarium jakos wzmacnia cala konstrukcje tylniej szyby i OK-i?

Chyba, ze Ktos robi panel w akwarium z plexi czy tam szyby ale po co marnowac miejsce:con

To by tez znaczylo ze, o tym panelu co jest mowa w tym poscie

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4526&d=0

jest niebezpieczne i do du..!

Nawet, jakby robil to jakis Dobry Szklarz, ReefShop czy AquaMedic?

Chyba Nie.

Wycinek ze strony AquaMedica:

1458-panekl zz.jpg

:(

Np.Obecny baniak Tynia

http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=1144-panel%20144l.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel w srodku zbiorika jest w 100% bezpieczny ale zabiera duzo miejsca

moj panel zabiera ok 1/4 wielkosci zbiornika ale tak to sobie wymyslilem i jestem zadowolony.

nie lubie pustych zbiornikow np.300 litrow i 10kg skaly bo droga wole miec mniejszy zbiornik dobrze obsadzony a jak sie nie bede miescil to zmienie zbiornik ktory jest jednym z mniejszych wydatkow przy zabawie z morszczyzna


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Drop

nie za bardzo wiem co masz na mysli

ale naprezenie w panelu wystepuja tylko wtedy, gdy po jednej stronie jest woda, a po drugiej pusto.

Jezeli po jednej i drugiej stronie jest woda, to jest to samo jakbys po prostu kawalek szkla wlozyl do wody.

Jezeli po obu stronach panela sa roznice w poziomie wody, to parcie na panel jest tylko takie, jaka jest ROZNICA w poziomach wody, a calkowita wysokosc slupa wody nie ma znaczenia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Grzesia , ze wklejam jego zdjecie bez autoryzacji ale....

862-szyby3.jpg

to jest baniak o pojemnosci 1600l i wiem , ze Grzesiu wyciol szczeline pod komin wlasnorecznie, wiec wyciac sie da:). ale szklo nie ma budowy krystalicznej jest schlodzona ciecza i dla tego jego zachowanie po takiej operacji jest nie dokonca przewidywalne.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie najlepiej poradź się thewalda ( thewald@wp.pl ). Myśle, że napewno będzie mógł Ci coś doradzić.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.