Skocz do zawartości
adamoo

Co to za ścierwo !!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od pewnego czasu mam na piasku w solniczce coś takiego

270-p8170002.jpg

Powiedzcie i czy to są cjano czy może jakieś okrzemki i jak z tym walczyć narazie pozbywam się tego mieszająć piasek patykiem ale na niewiele się to zdaje bo po jakimś czasie znowu to powraca.


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

mam to samo od jakiegoś czasu , wymieniłem membrane ro i inne filtry ale to nie to choć sprawdz u siebie umnie pomaga mieszanie tego syfu wyłapuje je na gąbce w sumpie i powoli schodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jek okrzemki. hmm zmieniałeś coś ostatnio w oświetleniu dodawałeś jakieś nieznane skałki? Są to krzemiany które są wodzie. Masz DI?

A może masz akwa gdzie słońce trochę pada na szyby


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie akwa stoi w pokoju gdzie nie pada na nie bezpośrednie światło co do mieszania to tak pomaga ale po jakimś czasie to znowu powraca po kilku godzinach jest spowrotem osmozę mam dobrą kilku miesięczną więc nie wiem


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki - lubią silny prąd wody, często gęsto rosną na szybie zwłaszcza u wylotu pomp (brązowy nalocik)

Cjano - nie cierpią silnego prądu wody, rosną w miejscach o mniejszym przepływie, łatwo dają się odessać.

Słabe zdjęcie ale zdaje się że to rośnie na żwirku. Jeśli nie jest to żywy piasek to go zwyczajnie wyrzuć oczyść dno i daj nowy bialutki. Paweł Szewczak w swoim artykule kiedyś pisał że tak robi co 6 m-cy, ale wcześniej moczy żwirek jakiś czas w wodzie RO którą wymienia co kilka dni. Podobno zabija w ten sposób bakterie na żwirku i czyści go z brudu co zapobiega powstaniucjano, debrezji i innego badziewia. A wodę do solewek warto sprawdzić tds i dodać DI do systemu.

Cześć


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy współczucia

Było kilka wątków na temat brązowego nalotu (w ekstremalnym przypadku pokryje tez skałę). Generalnie nikt w 100% nie wie co to jest, dlaczego sie pojawia i czemu znika.

Ja walczyłem z tym kilka miesięcy. W zasadzie bezskutecznie. U niektórych pomagało wywalenie zmulonych biobali, gąbek itp. lub wzmocnienie cyrkulacji. W moim przypadku nie pomogło:

-wywalenie gąbek

-wzmocnienie cyrkuacji

-zmiana oświetlenia

-zmiana sposobu dodawania wapnia do wody

-babka i rozgwiazda piaskowa

-płukanie piasku w RO

Ostatecznie problem się zakończył kiedy padły mi ryby. Dwa miesiące akwarium bez ryb i piasek sam stał sie biały aż w oczy kole. rozgwiazda piaskowa, która gdy był brazowy nalot, zchowywała sie dziwacznie (łaziła po szybach i skale, żerowała na lustrze wody itp) teraz jak nalezy kopie w piachu.

Wniosek jest taki, że przyczyna moze być różnoraka, a co za tym idzie, trzeba jej szukac metoda prób i błędów. U mnie jak się okazało był to przeciążony system zbyt dużą ilościa zwierzaków.

Życzę powodzenia.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim mały starym akwa zadziałał zestaw: antired + wymiana filtrów w osmozie.

imho czy to okrzemki czy cyjano zaczynają się pojawiać przy okazji braku wymiany prefiltrów w osmozie oraz żywicy DI. nie posiadając TDSa trzeba się zdecydować na wymianę prefiltrów co 3 miesiące i powiedzmy wkładu DI co 400 litrów wyprodukowanej wody.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie anti red...... U mnie tez pomógł... na jakiś miesiąc, może troche dłuzej, potem plaga wróciła. Przy okazji wykończył prawie całą populację xenii (innym koralom zaszkodził nieznacznie, albo wcale)

Dodałem też w tamtym czasie DI, nic to nie dało. Teraz RO i DI jest wciąż to samo a o brązowym nalocie zapomniałem dawno temu.

ps. Jałoś czy ty aby nie przesadzasz? Myslisz, że ktoś kto zakłada akwarium 1200l musi 3 razy wymienić DI napełniając zbiornik wodą?

U mnie RO działa już prawie 2 lata, parametry wody na wyjściu idealne.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kivi: może i przesadzam, nie mam tds, to wole częściej wyminić żywice. imho jak ktoś zakłada zbiornik 1200 litrów to ma tds i problem z głowy. tu chodzi o to żeby sięczegoś trzymać. można kupić przezroczysty filtr DI i będzie się widziało w jakim stanie jest żywica. u mnie po ok. 400 litrach połowa była czarna, wymieniłem. pytanie czy jest sens ryzykować i oszczęzić te 70 pln na żywicy w skali roku

antired: u mnie zadziałał rewelacyjnie, żadnych szkód, plaga nie wróciła


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chciał bym stosować Anti redu bo tak jak mi mówiono zwalczę tylko efekt a nie przyczynę mam tDS-a i na wyjściu mam wynik 044 myślę że dobry juz zamówiłem sobie żywicę może to coś da


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 to ja mam jak włącze Ro po cało dniowej przerwie


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adamo

Czy mierzyles moze Si w akwarium?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh...m iałem to samo, jedyne co pomogło to wywalenie całego piachy - przy okazji odkryłem ile w nim jest syfu... głowa boli. Po wywaleniu piachu (mam teraz gołe dno:() problem nie powraca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.