Skocz do zawartości
Czarek_15

Pomóżcie!!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę. Chciałbym założyć akwarium z błazenkami. Ale nie wiem od czego mam zacząć, jakie im stworzyć warunki do życia i jakie wyposażenie akwarium bedzie mi potrzebne. Jeśli możecie to mi pomóżcie. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie Czarku,

wszystkie rady zostaly Ci juz udzielone, kazdy napisal wszystko co wie, aby Ci pomoc.

Teraz wystarczy abys Ty to tylko przeczytal. Naprawde nic wiecej nie bedzie potrzebne.

Zycze milej lektury - przeczytaj CALE forum, a akwarium morskie nie bedzie mialo dla Ciebie tajemnic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Czarek

To nie takie proste. Jak wiesz ryby te lubia przebywac w ukwialach a te wcale nie sa takie proste w utrzymaniu. To nie sa korale dla poczatkujacych. Bez tych ukwialow czuja sie zle. To oznacza, ze trzeba sie skoncentrowac na warunkach dla korali a nie dla tych rybek. A to skolei oznacza, (jak Piotr Ci napisal), ze bedziesz musial zalozyc calkiem normalne, prawidlowo funkcjonujace akwarium morskie.

A informacje jak to zrobic znajdziesz tu, na forum.

Na konkretne pytania chetnie Ci odpowiemy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle koledzy juz zrobili swoje ale ja cala moca swego autorytetu napisze jescze raz: CZYTAJ, CZYTAJ I JESZCZE RAZ CZYTAJ. Akurat o blazenkach zostalo juz tyle napisane ze raczej nikt nie bedzie Ci wszystkiego od poczatku do konca tlumaczyl. Jesli pojawia sie jakies konkretne pytania to i owszem, na pewno chetnie odpowiemy.

Dobrze sie tylko zastanow bo jak napisano powyzej: one zyja w symbiozie z ukwialami i bez nich NIE WOLNO ICH TRZYMAC!!! A hodowla ukwialow to juz jest calkiem skomplikowana sprawa, praktycznie trzeba zalozyc akwarium rafowe wiec twoje pytanie powinno brzmiec:

"Jak zalozyc i utrzymac akwarium rafowe?"

I dobrze trafiles z tym pytaniem bo wlasnie cale nasze forum o tym jest :) WIec przeczytaj je spokojnie "od deski do deski", nie spiesz sie, a jak juz bedziesz mial ogolny przeglad sytuacji i nasuna Ci sie pytania - wtedy pytaj smialo, na pewno otrzymasz odpowiedz.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

przeczytaj je spokojnie "od deski do deski", nie spiesz sie ...

... i juz okolo Swiat Wielkanocy, obok karpia w galarecie mozesz miec blazenka w akwarium

:)

(sorry, nie moglem sie powstrzymac :D)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na powaznie, jezeli 15 w Twoim nicku oznacza wiek, to sa tu ludzie w Twoim wieku i mlodsi ktorzy z powodzeniem zalozyli i maja akwa morskie - tak wiec wszystkiego mozna sie nauczyc.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwooli ścisłości...

Moje dwa błazenki bez ukwiała czują się wyśmienicie. Co rusz zadowamiają się w ksenii, czy w cladelii (a te korale nie są wymagające - choćby dlatego, że żyją i się rozrastają u mnie jak głupie). Dlatego uważam, że można chodować błazenki w "mniej wypasionym baniaku" - bez ukwiałów symbiotycznych.

Poza tym drobiazgiem zgadzam się z przedmówcami. CZYTAJ, CZYTAJ I CZYTAJ, a jak dojdziesz już do wniosku, że na każdy temat jest tyle opinii ilu akwarystów, to będzie znaczyło, że podążasz w dobrym kierunku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiprion to miales akurat szczescie ze Ci sie blazenki zadomowily w koralu, to sie nie zdarza czesto. Poza tym koral to jednak nie ukwial i nie mozesz z cala pewnoscia twierdzic ze mozna ich uzywac zastepczo w hodowli blazenkow. Ta symbioza nie jest jeszcze do konca poznana, nawet nie wiadomo czy to jest mutualizm czy komensalizm :)

Faktem jest ze w przyrodzie nie zdarza sie aby blazenek zamieszkal w Ksenii czy innym Sarcopytongu wiec czyms sie jednak one od ukwialu roznia. Nie wiadomo czy taki koral nie cierpi albo czy nie jest wiecznie zestresowany...

Tak wiec IMO jesli blazenki to tylko z ukwialem, w sumie nie ma co ich demonizowac i taki np. E. Quadricolor jest stosunkowo latwy w hodowli, majac oczywiscie wszystkie pozostale wady ukwiala.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.