Skocz do zawartości
joopa

statecznik elektroniczny

Rekomendowane odpowiedzi

wczoraj spaliła mi się świetlówka w stateczniku 2x39 w

czy mogę podłączyć na dzień, dwa aż nie dotrze nowa świetlówke 24 w? Mam akurat taką i statecznik odpalił taką kombinację (39 i 24 w )

tylko czy w ten sposób nie spalę/ zepsuję statecznika ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno sie podłączać do statecznika elektronicznego przeznaczonego pod 2 x 39 W dwóch świetlówek o róznych mocach bo to napewno spowoduje jakieś uszkodzenie, może nie odrazu statecznik się spali ale stopniowo będzie "siadał". Takie podłączenie powoduje podobny efekt co podłączenie tylko jednej świetlówki do statecznika przeznaczonego na dwie świetlówki.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpalił, bo sprawdzałem

ale na wszelki wypadek nie podłaczałem i widze ze dobrze zrobiłem

dzieki


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie taniej wyjdzie poczekać te dwa dni niz póxniej inwestować w nowy statecznik :)


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, uzywanie jakiegokolwiek systemu poza jego specyfikacja - a tym jest wlasnie podlaczenie swietlowki innej mocy niz przewidzial projektant - powoduje szkody typu np. degradacja wlasciwosci jakies diody czy kondensatora. System moze "zadzialac" ale jak napisano: pracuje w warunkach nieprzewidzianych specyfikacja i na pewno bedzie sie szybciej "zuzywal" - byc moze zużyje sie wlasnie w ciagu tych dwoch dni :)

Szkoda ze T5 sa tak malo popularne i nie mozna kupic w jakims Obi czy innej Kastoramie, nie byloby problemu: mozna by bylo kupic jakis daylight Osrama za pare zlotych i przeczekac na tym az nadejda posilki :D W Niemczech to samo: w "zwyklych" sklepach robia wielkie oczy na slowa T5 albo PC


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego tak w sklepach jest ?? :)

Prawda taka że T5 wcale nie są tak bardzo ponad T8, porównywałem kiedyś świetlówki do akwa słodkowodnego sobie i co wyszło - 8-9% wiecej wydajności w lm/W w przypadku T5 a jakie koszty??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, najgorsze w T5 jest to, że w razie takiej sytuacji jak u mnie, nie można szybko podjechac kupic i spokojnie czekac na nową rurę.

Teraz działa tylko aktynika, ale chyba zrobię sobie zapas na takie przypadki :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To miałeś jakieś cieńkie te T5 Leszku. Jak ja porównałem T8 Leuci 18W a potem dałem T5 Sylvanii 6500k 24W to mi szczęka opadła na widok T5. Ale wadą T5 jest to że się cholernie grzeją.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fakt faktem masz rację. Nie liczy się jasność a karolyczność. Przecież nie jeden morczczak ma T8 i piękne korale.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - wiadomo bo przy tej samej długości T5 mają wiecej W niż T8.

Weź jak ci sie chce katalog philipsa i poszukaj rurek np. 18WT8/865 i 24WT5/865 - z tej samej rodziny - ta sama barwa to samo RA - różnica jedynie w technologii i w mocy (W)

teraz zobacz ile lumenów produkuje jedna a ile druga. podziel to przez liczbe Watt - i masz współczynnik wydajności lm/W

i jak porównasz obie to cie zaskoczy bo masz nie wiecej jak 9% na korzyść T5 - słowem "śmiech na sali"

A grzeją sie tak mocno dlatego że z mniejszej powierzchni trzeba odprowadzić ciepło a 16mm średnicy daje stosunkowo małą powierzchnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy jaki masz statecznik?

jezeli vossloh schwabe to a ja bym sie pokusil o to ze mozesz odpalic 24 w zamiast 39 w. nie wiem czy w kombinacji 24+39 ale stateczniki VS sa te same dla 2x24 i 2x39 przeczytaj co jest na nim napisane


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność źródła światła to liczba lumenów uzyskana z Wata.

1200lm /18W = 66 lm/W taka jest wydajnośc tej świetlówki T8

1750lm / 24W = 72lm/W a to wydajnośc tej T5

Przyjmując za odniesienie T8 - 66lm/W = 100% to 72lm/W = ile ?? - 109% - "całe" 9% zysku we wydajności - i jak ? gdzie tu błąd ?? :)

jak to było w tym kabarecie ??? "chłyyyt materkindody" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Czyli te T8 nie tak bardzo odchodza od wydajnosci i jakosci niz od T5:)

A tyle bylo gadki nie dawno o wyzzzszosci T5 nad T8!

Sciema, marketing i dobra reklama i NIC WIECEJ:szok

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba masz rację :) A tyle kasy już władowałem w pokrywę :D


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek - wlasnie mam vossloh schwabe ale juz poczetam, w srode powinna przyjsc swietlowka (chodz znajac poczte oraz to ze mi zalezy i czekam to pewnie nie dojdzie) i nie bede kombinowal

przez 2 dni poswieci 2x24 aktynika, chyba nic zlego sie nie stanie, bedize taki dluzszy sztorm hehehe


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak poczta to najprowdopodobniej podpiszesz protokul zniszczenia zamiast swietlowki

ja mam dobze bo gostynin blisko i moge podjechac zawsze

mam 2x24 i 4x39 t5 na 200l i jest ok


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wydajności to rzeczywiście jak zauważyliście - "ściema" - T8 i T5 generują światło na podstawie IDENTYCZNEGO zjawiska - pobudzania cząstek luminoforu, zatem nie może być kolosalnej różnicy we wydajności, jeśli zasada prodykcji światła jest taka sama.

natomiast kluczowa jest dla nas liczba lumenów ogółem ze świetlówki - a ten parameter w t5 jest wyższy dlatego że świetlówka t5 o długości podobnej do T8 jest po prostu mocniejsza. 18W i 24W są zbliżonej długości i dlatego T5 bedzie miała z racji mocy większy strumień świetlny

No i niezaprzeczalny jest fakt że T5 żyją dłużej

Niestety bardziej sie grzeją od T8 czego byśmy sobie w baniakach nie życzyli, wymagają elektronicznych stateczników - słowem wszystko ma swoje zalety i wady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge zyc z tymi wadami, jednak te troche wiecej lumenow robi roznice :) Oczywiscie ze da sie miekkie pod T8 trzymac ale pod T5 nie ma juz zadnych ograniczen co do obsady :D

No i jeszcze to ze nie ma T8 w barwie 15000K (czyli ATI AquablueSpezial czy Giesemann Aquablue+) bo to jest piekne swiatlo, korale mi podziekowaly pieknie jak wymienilem 1000K AM White na AquaBlue+ - po prostu piekne swiatelko :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Moge zyc z tymi wadami, jednak te troche wiecej lumenow robi roznice :) Oczywiscie ze da sie miekkie pod T8 trzymac ale pod T5 nie ma juz zadnych ograniczen co do obsady :D

No i jeszcze to ze nie ma T8 w barwie 15000K (czyli ATI AquablueSpezial czy Giesemann Aquablue+) bo to jest piekne swiatlo, korale mi podziekowaly pieknie jak wymienilem 1000K AM White na AquaBlue+ - po prostu piekne swiatelko :D

Tak ale jest piękne PowerGlo Hagena-a 20W T8 18000K! :D


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to PowerGlo wg. mnie ma zbyt fioletowy kolor. Uzywalem takiego malego PowerGlo w poprzednim akwarium i do konca nie bylem zadowolony...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus - a tak ładnie liczyłeś. :D Skąd Ci sie nagle wzięło, że T5 bardziej grzeją od T8? Ok, zgodze się, że jedna T5 mocniej grzeje od jednej T8 podobnej długości, ale takie porównanie nam nic nie daje. Jeśli T5 potrafi dać więcej lumenów z wata, to to siłą rzeczy musi się odbyć kosztem ciepła. No, chyba że T8 potrafią wypromieniować energie po jeszcze jakąś inną postać oprócz światła i ciepła. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd Ci sie nagle wzięło, że T5 bardziej grzeją od T8? Ok, zgodze się, że jedna T5 mocniej grzeje od jednej T8 podobnej długości

być może przez późną pore ale nie dostrzegam tu logiki - to w końcu jak? zgadzasz sie czy nie z tym że t5 są "gorętsze" od T8 ??

Jednym z kluczy do zrozumienia sprawy jest średnica - T5 mają mniejszą - mniejsza powierzchnia odprowadzania ciepła - mniej skuteczna wymiana - rura cieplejsza:)

Zresztą wystarczy metoda na "macajewa" żeby sie samemu przekonać :D

o kwesti ile energii włozonej w rure zamienia sie światło a ile w ciepło decyduje parametr zwany sprawnością. Im sprawność będzie miała mniej % tym wiecej "pary w gwizdek". Ile jest w przypadku T5 a ile w T8 nie pytajcie mnie bo nie mam pojęcia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.