Skocz do zawartości
gentelman

Płazińce - jak je zwalczyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Doświadczeni koledzy i koleżanki, zwracam się z prośbą o pomoc. Moje Euphilie opanowały dziwne płaskie stworzenia, podobno to płazińce. Dziś wybrałem się nawet po ekipę do walki z tym ustrojstwem czyli Mandaryna i kraba kilera wszelkiego robactwa (Stenorhynchusa). Wydaje mi się, że ani Mandaryn ani krab nie zasmakuje w tych robalach. Czy istnieje coś, jakaś chemia, której nie lubią lub cokolwiek co może tym płazińcom zaszkodzić bez narażania na szwank całego akwarium?

Poniżej film z telefonu z jednym gagatkiem na szybie.

https://www.youtube.com/watch?v=69sOom6FlSA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce dawać złych rad ale ja koedys w ro kąpałem i odpadły :) dosłownie pare chwil

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś doświadczenia z lekiem Capisol? Zastanawiam się czy nie padną po nim również ukwiały i inne ślimaki. Dziś na Euphili kolejna gromada płazińców :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum opisu stosowania środka Levamol lub Levamisol


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało robić kąpiele w capisolu na euphyliach nie robi to wrażenia a wirki odpadają. W głównym nie stosowalem tylko kąpiele.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku głównym stosowalem Capisol w dawce 1/2 zalecanej. Nic nie padło ale miękkie korale były kilka dni zestresowane . Plazince kaput :-).

wysłałem z tapatalk

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to zalecana 4 krople na litr tylko że w słodkowodnych a ja stosowalem kąpiele krótkotrwałe 5min lekko wstrząsając koralem i stosowalem 30 krople na 1,5 litra wody z akwarium .Euphylie zero stresu


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podam dziś Capiso 30 % zalecanej dawki. W ręku mam różaniec kilka zdrowasiek i napiszę co i jak. Myślę, że za dwie godziny będzie po wszystkim. Woda się robi na podmianę i świeży węgiel czeka. Muszę działać bo Euphilie całe w robalach.

kurde ktoś gdzieś pisał, że wężowidła padają po Capisolu. Czy ten środek może zabrać z tego świata również jeżowce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś najpierw sprawdzić jak się zachowują korale podczas kąpieli i znaczną ilość wirkow pozbyć się niezasyfiajac wody i później zastosować w ogólnym


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphilie się zwinęły płazińce i wirki zaczynają szaleć po szybach, na razie żadne martwe płazińce nie pływają w toni. Dałem 15 ml na 150 l czyli 1/3 dawki. Minęło 30 minut i dalej łażą po szybach. Boję się o jeżowce, ryby zero stresu. Czekam jeszcze godzinkę i robię podmiankę i węgiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj 14ml Capisolu trafiło do baniaka. Korale napompowane, ryby uśmiechnięte ale płazińce jak były tak są. Zwiększyć dawkę czy płukać korale w mieszaninie RO z Solanką. Mam też Coral Rx w swoim arsenale może tego użyć.

Z góry dziękuje za dobre rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj 14ml Capisolu trafiło do baniaka. Korale napompowane, ryby uśmiechnięte ale płazińce jak były tak są. Zwiększyć dawkę czy płukać korale w mieszaninie RO z Solanką. Mam też Coral Rx w swoim arsenale może tego użyć.

Z góry dziękuje za dobre rady.

Skoro jeżowcom i koralom się nic nie stało to bliżej pełnej dawki i nie robić podmianki ani nie wkładać węgla przez kilka dni, niech podziała. Capisol nie dziala na "jaja" wirków więc po tygodniu jeśli nadal wirki beda powtorzyć kurację.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomcio mi napisał, że przy 1/5 dawki i miał po sprawie ja dałem 1/3 i żadnych efektów. Widzę nawet jak jaja składają na szybach co to za dziadostwo?

Dobra dam jeszcze 10 ml i czekam dwie godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po podaniu zauważyłem, że zaczeły zdychać jednak nie aż tak jakbym chciał. Dopiero po kilku dniach zauważyłem, że w akwarium zrobiło się czysto. Tak jak pisałem tylko miękkie (rico) były zestresowane. Krewetki, wężowidła, jeżowce, lpsy, spsy, ryby i co tam ino nie okazało odznak stresu.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się nie czekać na działanie Capisolu, cała noc to wystarczająco długo jak na tak mało sprawdzony preparat. Płazińce nawet nie zareagowały dalej obłaziły Euphilię. Zrobiłem płukankę w Coral RX i widzę, że zaczynają zdychać wpadając w dziwne drgawki. Zrobię kilka płukanek i zobaczę, innej rady nie ma :( Mandaryn nie tyka tych robali a skubie stale coś nawet mrożonki wcina.

tu filmik z płukanki :)

https://www.youtube.com/watch?v=mEcipoBPtOQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukanki sobie, a jaja w akwarium zostały. Czyli walka z wiatrakami aż Rx zabije w końcu korala.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co proponujesz? Koral ma się lepiej niż po płukance w RO. Może Mandaryn zajmie się małymi larwami i jajami? Duże osobniki przechodzą mu koło nosa i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie te płazińce wyglądają jak ślimaki nagoskrzelne ;)

tak mi przeszło przez myśl co by było jak by zapodał Languste

p.s

albo złapać takiego jednego na sklep gdzie mają langusty i próba jak się chwyci to będzie bardziej pewne,

Langusta - to drapieżnik wiec kto wie - nie spróbujesz nie dowiesz się

złapałem takiego jednego i potraktowałem Capisolem i dosłownie nic łaził dalej. Kolejna próba to kropla RX i tu dosłownie reakcja momentalna, robal zwinięty w rulon i trup na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na czy jest ten dip którego używasz ... ja stosuję TM i jest na jodynie - też wszystko zabija " na śmierć" w kilka minut. Ja po kąpieli w dipie robię drugą miksturę - wsypuję pół łyżeczki na ok 1l wody z akwarium Levamisolu i dobijam pozostałych nieproszonych gości. Uważam że gdybyś zastosował Levamisol w dawce polecanej na wirki to ruszyło by ci te ślimory ... ale wielu pisze że mogą lecieć inne zwierzaki. Ja stosowałem kilka lat temu Levamisol i padł mi tylko mandaryn bo żarł te padłe wirki ... innych strat nie miałem a wirki po drugiej dawce zanikły na amen.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za chwilę wrzucę filmik z rozwiązaniem mojego problemu. W kwestii stężenia to może tak być jak mówisz R.I.P ale nie chciałem ryzykować bo Chelmon już dziwnie się zaczął zachowywać po dolaniu kolejnych 5 ml. Podmieniłem wodę i zapodałem węgiel i zaczyna już normalnie pływać ale na filmiku widać jak stoi w miejscu i nie śmiga po akwa. Drugi filmik to film z wczoraj gdzie widać jak Chelmon śmiga aż miło. Różnica jest znaczna więc przerwałem kurację ale jak mówiłem chyba sprawa się wyjaśniła. Zrzucę tylko film z aparatu.

tajemniczy krab, który według zapewnień sprzedawcy miał wcinać płazińce, rzeczywiście i ze smakiem kęs po kęsie wcina jeszcze żywego płazińca :)https://www.youtube.com/watch?v=Oh5lV_nYQrs&feature=youtu.be

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu Euphilia pełna białych robali. Tym razem potraktowałem białe płaskie robale Salifert Flatworm exit. Niestety nie zabiło ani jednego robala. Wrzuciłem klika sztuk tego dziadostwa do kubka 300 ml i wlałem prawie całą butelkę Flatworm Exit. Robale łażą po pudełku i nic sobie nie robią z roztworu. Zastanawiam się ilu nieświadomych użytkowników posiada te robale na swoich Euphiliach, są prawie niewidoczne i składają jaja na koralach. Czy jest jakiś specyfik, który ruszy to dziadostwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może odpuść specyfiki ,a zwalcz naturalnie za pomocą np. Mandaryna. Generalnie chyba jedyna słuszna decyzja ,która u mnie sprawdziła się w 100%


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój reaguje tak :)

film z dzisiaj na krótko od podania 150% zalecanej dawki Flatworm. One siedzą w skałach i w Euphiliach, takie swobodne przechadzki robią tylko po to by złożyć jaja lub po zmianie cyrkulacji.

https://www.youtube.com/watch?v=-3pg7AfBkpE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa razy zastosowalem LEVAMOL 5% i narazie spokoj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.