Skocz do zawartości
mars79

metoda wodka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po przeczytaniu kilku tematów na w/w temat chciałbym spróbować dawkowania wódki do akwarium ale mam obawy jak zacząć dawkowac ,mam problemy z glanami i juz nie mam sił , tak więc akwarium 200l wczoraj robiłem testy i

Zasolenie 1024

Tem 26

Kh 8.6

Mg 1350

Ca 450

P04 i N03 nawet nie mierze bo mam nie wykrywalne

Moje pytanie od jakiej dawki zaczac na co patrzeć,dawkowac rano i wieczorem po ile dawkach zwiększać ,dlatego tak pytam bo boję sie o ryby i korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro masz nie wykrywalne po4 i no3 to wódka nie ma sensu. Poza tym one są niewykrywalne dlatego, że wszystko wciągają glony. Dodajesz coś do baniaka? może za dużo karmisz? Na glony to najlepsza dolabelcia, cierpliwość i opanowanie, ale na pewno nie wódka. A nawet jeśli będziesz lał wódkę to rybom nic nie będzie a korale będą nawet zadowolone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby napewno masz niewykrywalne no3 i po4 jak masz problem z glonami.

Główne założenie stosowania vodki czy vsv jest zbijanie no3 i po4.

Jest na forum obszerny temat o tej metodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mierze to mam nie wykrywalne lub minimalne ponieważ nie widzę zbytnio ze zmienia kolor a co do glonow juz nie wiem co mam robic wydaje mi sie ze robię ok ryb mam 6 mam 2 ukwialy ,jezowiec karmie 1 kostka dziennie ,wlewam tylko bakterie zeobak 6 kropli tygodniowo ,czemu one rosną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak długo masz baniaczek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz niewykrywalne PO4 i NO3 bo wciągają je glony. Nie słuchaj kolegów. Lej wódkę. Bakterie wbudują w siebie NO3 i będą konkurencją dla glonów. Bakterie odpieni odpieniacz i masz NO3 poza systemem. PO4 w pewnym zakresie też, ale może być potrzebny jakiś adsorber.

Podstawą przy systemach probiotycznych jest wydajny odpieniacz, masz taki?


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz dostepu do dobrego testu na PO4 to metoda z wodka moze byc trudna do przeprowadzenia.

Prawdopodobnie Twoj test na PO4 nie jest zbyt dokladny (jesli uzywasz tych "normalnych" testow typu Salifert, TM itp).

Jesli tak, to koniecznie dalbym zmierzyc PO4 koledze lub w sklepie, posiadajacym Hanke lub te drozsze testy (Merck, Rowa itp).

Gdy PO4 bedzie jednak wykrywalne, to przy zerowym NO3 cala zabawa z wodka nie ma sensu (gdy obydwa parametry sa niewykrywalne to tez nie).

Przy obecnosci PO4, nalezy podniesc NO3 do poziomu wykrywalnego i majac dobry odpieniacz, mozna zaczac z wodka (pierwsze 2 tyg. 0,5 ml/100 l wody a potem 1 ml/100 litrow).

Jesli glony sa dlugie, to najszybsza i najbezpieczniejsza metoda, moze okazac sie po prostu ich reczne usuwanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierze testami saliferta absorben używam purigen jak przyjdę do domu zaraz zmierze jeszcze raz N03 i P04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, salifert na po4 jest mało dokładny, jak wspomniał Stani spróbuj może ktoś w okolicy ma fotometr hanki i wtedy będzie wiadomo dokładnie. Bez dokładnego pomiaru niema co się bawić w tą metodę. A tym bardziej jeżeli jesteśmy pewni, że no3 i po4 sa zerowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz dostepu do dobrego testu na PO4 to metoda z wodka moze byc trudna do przeprowadzenia.

Prawdopodobnie Twoj test na PO4 nie jest zbyt dokladny (jesli uzywasz tych "normalnych" testow typu Salifert, TM itp).

Jesli tak, to koniecznie dalbym zmierzyc PO4 koledze lub w sklepie, posiadajacym Hanke lub te drozsze testy (Merck, Rowa itp).

Gdy PO4 bedzie jednak wykrywalne, to przy zerowym NO3 cala zabawa z wodka nie ma sensu (gdy obydwa parametry sa niewykrywalne to tez nie).

Przy obecnosci PO4, nalezy podniesc NO3 do poziomu wykrywalnego i majac dobry odpieniacz, mozna zaczac z wodka (pierwsze 2 tyg. 0,5 ml/100 l wody a potem 1 ml/100 litrow).

Jesli glony sa dlugie, to najszybsza i najbezpieczniejsza metoda, moze okazac sie po prostu ich reczne usuwanie.

Stani, a to nie jest czasem tak, że skoro są glony, to jest też NO3 i PO4, które te glony od razu pochłaniają? Dla tego jest nie wykrywalne testami, ale ono jest, bo glony muszą "jeść". Gdyby dać wódki i namnożyć bakterie, to bakterie będą konkurencją dla glonów. Odbiorą im część PO4 i NO3 i będą sukcesywnie usuwane z systemu aż do usunięcia nadmiaru z wody, wtedy glony nie będą miały się czym żywić i znikną.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie mierzyłem P04 I N03 i oto rezultat P04 nie wykryło ale N03 zabarwiło mi na lekko może będzie 10 daje max co robić Stani teraz możliwe ze testy saliferta nie wykryje mi P04, te zabarwienia tej wody nie umiem dokładnie odczytać ile jest dokładnie N03 .Możliwe żeby cas zaczął wlewać wódkę

A baniak mam od 9stycznia 2014

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym lala wodke (co sama robie:) ). Na moje oko to glony bez po4 i no3 nie rosna. Trzeba im zrobic konkurencję w postaci bakterii, ktore potem wypienisz. I to chyba o to chodzi w vodka method.

Edit: i u mnie no3 spada.. Mimo ze po4 teoretycznie 0 przez wiekszosc czasu

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zaczac siwecic na sumpem u wrzucic tam spaghetti a do głównego dać ekipe czyszczącą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tez zmierzyłem N02 tam wynik 0,1 mg to na dzień dzisiejszy tylko P04 nie wiem jaki wynik , zamówię dziś purigen bo widzę ze ten co mam w sumpie to już brązowy się robi, myslę ze poczekam do poniedziałku będę monitorował N03 czy wzrasta czy stoi, chyba ze macie lepszy pomysł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam

Manti

Uwaga: To co pisze na forum, jest moim prywatnym zdaniem, wynikającym z własnego doświadczenia. Czasem się mylę lub po prostu się z wami nie zgadzam. Przepraszam jak kogoś uraziłem.

"Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, ze właśnie moja racja jest racja najmojsza"

www.invoi.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam mozesz wstawic foty jak wyglada zbiornik i glony o ktorych piszesz

Jeszcze pytanie kiedy zostal zalany zbiornik,jaka filtracja czy metoda prowadzenia.

I co na dzis lejesz do zbiornika i jakiej soli uzywasz.

Dzieki


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOlega walczy z glonami ja z no3 = 10, zerowym po4, metoda probiotyczna + refugium i bakterie nie są w stanie już nic więcej zdziałać


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz "zdzialac" ? NO3=10 jest ok.

Wyzej pisalem, ze jesli brakuje jednego z dwoch elementow, to metoda nie ma prawa dzialac. Nie masz PO4, to bakterii nie rozmnozysz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie informację na temat tej metody mówią wyrażnie NO3 i PO4 na poziomie nie wykrywalnym to lepiej wypić tą wódkę z kolegami, miałem ten sam problem, co tydzień odsysałem glony, zmieniłem bakterie i po miesiącu ani śladu glonów ...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.