Skocz do zawartości
Radek-sl

Moczenie suchej skał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jak w temacie czy ktoś ma receptę na przyspieszone przygotowanie suchej skaly do użycia ? Narazie dzieki uwagom kolegów z forum plan jest taki :

1 namoczyć skałe

2 wymyć myjka ciśnieniową az do przysłowiowej białości

3 moczyć w RO

I moje pytanie w zasadzie dotyczy pkt 3 jak długo moczyć czy moze wykonywać jakieś testy ? Jesli tak to jakie i co moze byc wskaźnikiem ze skala jest wyjałowiona i gotowa do zasolenia.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją moczyłem jakieś dwa tygodnie z samą cyrkulacją. Ze dwa razy podmieniłem wodę i tyle. Wszystko zależy od jakości samej skały. W moim przypadku po dwóch tygodniach mieszania z 20kg skały wyleciała szczypta piachu. Skała Marco Rocks. Dodam jeszcze, że nie szorowałem jej, nie myłem myjką itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega, moczyłem może z 10 dni w rodi z cylkulatorem. Ze 2 razy zmieniona woda i wszystko.

Specjalnie to nie widzę sensu aż tak jej szorować, i tak podczas dojrzewania obrośnie glonem.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja startowałem też na praktycznie samej suchej(35kg) , zero moczenia i czyszczenia (3 dni moczyła się bez podłoża ale praktycznie nic nie wyleciało), ewentualny piasek który wyleciał wymieszał się z piaskiem z podłoża, dojrzewanie też przebiega dobrze także szkoda zachodu moim zdaniem... No chyba że ewidentnie widzisz dużo śladów obumarłego życia nawet na wierzchu skały, moja była dość czysta.


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba moczyc tak dlugo az testy pokaza fosforany zero

Nie moczymy dla przyjemnosci tylko w pewnym celu

Pluczemy az wynik bedzie zerowy

jesli widac na skale martwe kawalki korali, koniecznie trzeba pod cisnieniem wymyc wszystko

Ps receptura na przyspieszenie czegos w akwarystyce morskiej ???

Likwidacja zbiornika :thumbup:

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie bakterie dodawać po zalaniu solanką(świeżą) + tylko sucha skała?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine czyli

Mierzymy fosforany podczas płukania w Ro ?

Faktem jest ze po namoczeniu skaly w łazience rozszedł sie maciejkowy aromat :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Mierzymy i pluczemy do osiagniecia zera na salifercie.

Ja przez dwa tygodnie codziennie trzy razy podmienialem wode i dopiero uzyskalem zero

Nie znam skaly moze twoja jest oki ale jesli kibelek czujesz to fosforany max

Jakie Bakterie NIE WIEM jest tyle tego na rynku ?

jako zaszczepienie bardziej preferuje dobra wode z dzialajacego starego zbiornika.

20-30% takiej wody jak dla mnie jest wskazane , jest tam tyle zycia ze napewno wesprze zbiornik na poczatek

Ale to moje zdanie ja tak zrobilem.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym moczeniem to niekoniecznie ale oczywiście wszystko zależy od jakości skały. Marcorock jest dość czystą skałą i ew. można ją tylko przepłukać z pyłu. Pukani... cóż... tam jest troszkę syfu ale też to nie jest jakaś wielka tragedia. Można sobie pomóc myjką aby wypłukać większy syf ale tragedii być nie powinno. Oczywiście to kwestia źródła. Więcej ryzykujemy kupując używaną żywą skałę.

Co do bakterii to cenowo i jakościowo wychodzą te od AF BioS. Ten produkt jest wysokiej jakości ale trzeba zwracać uwagę jak był przechowywany i czy butelka mimo daty ważności jest klarowna (tak samo jak ZEObak).


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i do tego wszystkiego odsysać cały syf który z nich cyrkulacja wypłucze


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine, to co piszesz ma sens, ale zawsze jest ale.... Tzw. zywą skalę teź pluczesz do osiągnięcia PO4 na poziomie zero? Jasne ze nie. A czemu? Przecież fosforanow tez jest tam od groma. Cała organika, która dopiero "odpadnie" od skaly, co generalnie traktujemy jako zywe, to fosforany i azotany (a w zasadzie bialka, kwasy nukleinowe itd.) Druga rzecz, zasyp do reaktora tez pluczesz do fosforanow zero? Byl o tym fakny artykul chyba na RC.

Moje zdanie jest takie. Oplukac nawet kranówą, aby pozbyc się nadmiaru syfu, mozna karcherem jak kto chce, osuszyc i do zbiornika. Dojrzewanie i tak zrobi swoje, glony i tak będą. Podstawa na początek: woda z dzialającego zbiornika, im więcej tym lepiej, bakterie, jak dla mnie Microbe Lift Special Blend, ewentualnie Nite-Out i już. Ja jeszcze na początku wspomogłem się octem. I jakos poszło. Sucha skala jest dobra, tylko trzeba wiedziec co daje sucha a co tzw. żywa.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie to Ale ?

Sucha ma zalety zywa ma zalety ale jakosc tych skal to juz inna bajka.

Dojrzewanie nas napewno nie ominie, to taki element pokory dla akwarysty.

przy pierwszym zbiorniku walczylem 7 miesiecy z fosforanami az usunolem 50% skaly

dopiero odzyskalem zbiornik, jesli mozemy przed zalaniem ja oczyscic zrobmy to napewno warto


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak mòwi marine, napewno mimo nie zaszkodzi, zatem pogoda piękna karcher przygotowany skala namoczona. Dzisiaj wielkie płukanie.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zadalem sobie pytanie. Co mogę wypłukać ze skaly? Odpowiedź: Wszystko, albo nic. Czy wyplukanie suchej, to znaczy usunięcie fosforanów? Prędzej węglan wapnia się rozpusci, niż fosforan wapnia. Mozna zanizyc pH, ale to tez zaskutkuje rozpuszczaniem węglanu, jak w reaktorze. Jednym z lepiej rozpuszczalnych związkow są azotany, plucząc skalę wypluczemy glównie je, jesli jeszcze pozostaly w formie nieorganicznej. Potem pojawiają się pytania, jak obnizyc fosforany przy zerowych azotanach? Jak dozowac NO3, a moze wystarczy wprowadzic ryby? I tu jest sedno mouch przdmysleń: sucha i zywa skala, albo są fosforany, albo azotany i fosforany, co lepsze? Kwestia gustu i swiadomosci jak to wszystko poprowadzic.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak :

Namoczylem skale w kranówce, wypluskalem myjką ciśnieniową , teraz moczę w RO pierwsza dobę troche cyrkulacji , i po dwóch dobach zmierzę fosforany

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dobie micZenia w ro woda w zasadzie klarowna .post-24711-1437485884,61_thumb.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema nic takiego w skale co by moglo ja zabrudzic,

Patrze na foto i zastanawiam sie czy chcesz pozostawic ten styropian pod szklem ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoją moczyłem jak nic miesiąc co jakiś czas podmieniając wodę i do tego silna cyrkulacja, nawet myjkę ciśnieniową odwiedziłem ;) , skała sucha pochodzenia rafowego ( coś takiego jak Ty masz w zbiorniku)

część skały mam Marco Rocks to tej to nawet nie wypłukałem

co do wody to używałem tylko zwykłej kranówy !!! przecież ją pije na co dzień to i skale nie zaszkodzi szczególnie z obumarłą wysuszona bio materią.

jak bym miał do celów płukania martwej suchej skały używać wody RODI to do teraz tą skałę w beczkach bym miał ;) (czas napełniania nie mówiąc że szkoda tak po ludzku wody)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wodę mam swoją ze studni, wiec spoko, owszem długo schodzi ale coraz bardziej sie zastanawiam nad sensem mocEnia , zrobiłem testy po4 nie wykrywalne , poplucze do konca tygodnia i zaczynam zalewać zbiornik RoDi do pełna.

Styropian oczywiście ze zostawię w życiu nie postawiłbym szkła ważącego tonę bezpośrednio na płycie ktora juz miejscami lekko puchnie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież po dobie czy tam dwóch nie ma co mierzyć w takiej wodzie czegokolwiek :) no bo po co ? przecież w tak krótkim czasie to i nawet g...o nie zgnije ;)

chodzi bardziej żeby to coś co kiedyś tam żyło i zdechło, namokło, napęczniało, zmiękło i od tej skały sie oderwało, wypłukało czy nawet częściowo rozpuściło i do ścieków poleciało.

A nie później w akwarium jako dupny starter biologiczny w dużym stopniu nam świeże akwarium obciążało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja te skale juz moczylem wcSesniej w kranówie przez tydzien

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem tak początkujący :) ze nawet sucha skala po namoczeniu nie chce sie wys.... :) , tydzien moczenia w kranówie , 3 doba w RoDi po4 -00, sory ale nie widze sensu dłuższego jej płukania , moze sie mylę , ale ....

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciu nie widze zadnych resztek martwych korali lub np: gabek, takze jesli skala jest w miare czysta, to moze sie i "moczyc" w zalanym akwarium i juz z sola. Wlaczysz odpieniacz i cyrkulacje i niech to juz sie zacznie krecic. Odczekac po zalaniu musisz i tak z miesiac. Po rozkreceniu oswietlenia pokaza sie okrzemki, jak u wszystkich, ale przynajmniej cos sie zacznie dziac. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Staszek to jest tak czyste że zalewaj solanką układaj skałe w docelowe miejsce i odpalaj to akwarium :baby:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ku..... stolarz sie grzebie a musze wyciagnac sumpa zeby on swoje zrobił, mam nadzieje ze sie wyrobi przed weekendem , narazie ułożę skale

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A ku..... stolarz sie grzebie a musze wyciagnac sumpa zeby on swoje zrobił, mam nadzieje ze sie wyrobi przed weekendem , narazie ułożę skale

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Skale chce ułożyć w łuk, ale nie wiem czy jakiś klej ja utrzyma w takiej pozycji

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.