Skocz do zawartości
Vertiscire

Cyrkulacja a piasek + parowanie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium zalane od tygodnia jednak mam z nim 2 problemy:

1. Pompy cyrkulacyjne non stop robią taki zamęt w piasku że odsłaniają w jednym miejscu szkło w innym zaś usypują 10 centymetrowe hałdy.

Akwarium 240 litrów, 18kg live sand, pompy 5000 l/h + 2500 l/h (+ do tego duży przepływ wody z powrotu obiegówki)

Czy pompy powinny być skierowane w jakimś konkretnym kierunku(na toń, na podłoże, na skałę?). Aktualnie skierowane są w toń wody.

Nieważne jakbym ukierunkował pompy to po góra kilku godzinach w którymś miejscu jest gołe szkło.

2. Parowanie w szafce pod sumpem.

Temp wody mam 25 stopnie jednak cała szafka w ktorej stoi sump jest mokra na ściankach i suficie. Najgorzej, że krople wilgoci osadzają się na gniazdkach(a czym to grozi to wiadomo :) ). Ktoś też ma z tym problem? Jak to można rozwiązać? Niestety sprzęt wewnątrz sumpa nie bardzo pozwala na przykrycie szybami sumpa w celu ograniczenia parowania.

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szafce na ogół montuje się wentylację, inaczej zawsze będzie problem z wilgocią, natomiast z cyrkulacją trzeba się bawić i nie ma gotowego lekarstwa ponieważ każdy ma inny układ skały itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wilgoci u mnie nie ma ani kropli w szafce dzięki dwóm wiatrakom (jeden wciąga a drugi wypycha powietrze z szafki) 120mm, a co do cyrkulacji to temat rzeka... Zależy od wielu czynników m.in. ustawienie skały, ilość i moc cyrkulatorów i kształt zbiornika. U mnie w kostce nadal jeszcze wprowadzam jakieś drobne poprawki, także musisz kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompy ustaw żeby dmuchały na taflę wody to powinno pomóc.

W szafce zrób 2 otwory i kup gdzieś w meblowym ładne do tego maskownice. Jeden otwór na górze szafki drugi na dole (najlepiej po dwóch stronach szafki żeby powietrze miało dobrą cyrkulację). Jak to nie pomoże do tych otworów przykręć wentylatory i podłącz. Za grosze możesz do nich dokupić regulator obrotów tak żeby nie ganiały na maxa a tylko lekko wymieniały pod szafką powietrze...

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko problem jest taki że ja mam odkrytego sumpa w zasadzie:) Przewiew powietrza jest tam na pewno. Bardziej się zastanawiam czy nie jest to woda np chlapiąca z odpieniacza


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zmień tytuł tematu. Poobserwuj i napisz bo jak masz odkrytego sumpa to niemożliwym prawie jest ażby to para była...PIsałeś że cała szafka jest mokra to ja już nie qumam...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W sumpie zrób 2 otwory i kup gdzieś w meblowym ładne do tego maskownice"

chyba wkradł się mały błąd, chodziło o szafkę w której stoi sump ;) no ale to oczywista oczywistość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, poprawione hehehehe


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie podobno wyraża więcej niż 1000 słów:)

imag0182.jpg

Szafka ma 120cm więc widzicie że przelotu jest tutaj mnóstwo. 'Sufit' szafki oraz boki + listy zasilające całe mokre. O drewno się nie martwię, bo lakierowane lakierem do jachtów.

Postawiłem tam wiatrak średnicy 35 cm, zobaczymy czy pomoże;)

A co do cyrkulacji udało się ustawić tak że nie robi już wydm a woda nadal wszędzie jest w ruchu.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może masz wogole wilgoć w tym pokoju co akwa stoi,choć mi sie wydaje że to z opienacza taka migiełka leci i sie osadza wszedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie podobno wyraża więcej niż 1000 słów:)

imag0182.jpg

Szafka ma 120cm więc widzicie że przelotu jest tutaj mnóstwo. 'Sufit' szafki oraz boki + listy zasilające całe mokre. O drewno się nie martwię, bo lakierowane lakierem do jachtów.

Postawiłem tam wiatrak średnicy 35 cm, zobaczymy czy pomoże;)

Nie musi być aż taki duży ale cyrkulacja powietrza musi być... inaczej woda paruje w górę.

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przód zabudowany to ma prawo "być mokro".

Ja pod listwę podłączyłem wiatraki działające na temp wody, dzięki temu włączały się i wyłączały losowo, było suchutko


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsza wilgotność powietrza w pokoju tym większe parowanie wody z obiegu.

Wentylator w szafce powinien załatwić sprawę aby ci woda nie kapała po listwach.

Ewentualnie dodatkowo częściowo zakryć sumpa, wówczas woda skropli ci się na pokrywie i skapnie do sumpa.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.