Skocz do zawartości
marb

Instalacja elektryczna do zasilania akwarium - na co zwrócić uwagę?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić instalację elektryczną w szafce do akwarium.

Szafka będzie podłączona do gniazda (zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym B16 i wyłącznikiem różnicowym 30 mA/25A)?

Zastanawiam się nad zamontowaniem rozdzielnicy i wstawieniu tam wyłączników nadprądowych B6 oddzielnie dla obwodu cyrkulacji, obiegu oraz pozostałych urządzeń. Ma to na celu zabezpieczenie pozostałych urządzeń przed wyłączeniem w przypadku uszkodzenia jednego z nich, a oprócz tego ma umożliwiać ich wyłączanie bez wyciągania wtyczki z gniazda.

Czy jest sens wstawiać w ten obwód różnicówkę 30 mA?

Dodatkowo chcę w rozdzielnicy zamontować sterownik czasowy dla oświetlenia w refugium.

Zastanawiam się też nad klasą ochrony dla rozdzielnicy oraz gniazd IP44 czy IP55. Szafka będzie miała odsłoniętą część pleców (ale 2 cm dalej będzie ściana) oraz jeden bok (ściana w odległości ok 30 cm). Jeszcze nie wiem czy będą instalował w niej jakieś wentylatory.

Proszę o sugestie i uwagi.

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.

Witaj.

Ja jako ten "inny" zawsze będę proponował zrobić dwie strefy czyli suchą i mokrą. W jednej czyli mokrej sumpy reaktory i inne dopalacze. A strefe suchą przeznaczyć sobie na całą elektrykę - urządzenia elektryczne typu dolewaczki i włączniki czasowe itd.

Jak najbardziej wygodne i fajne jest rozwiązanie z rozdzielnią - trzeba to tylko odpowiednio wykonać a będzie służyć no i wygoda.

Zobacz też sobie może Ci się spodobają przedłużacze z włącznikiem/wyłącznikiem na kazde gniazdo. Sporo osób tutaj je stosuje (widuje się w galerii sumpownie i widac te przedłużacze) np. 5034600169 (numer aukcji allegro) jak z jakością to nie wiem, trzeba poszukać opinii.

Nie wiem jak z różnicówką bo przecież jedną już masz więc ta druga chyba nic nie da - ale tutaj prosiłbym o elektryków od tego typu kosteczek :)

Bardziej zwróciłbym uwagę na odpowiednią grubość przewodów zeby nie było że akwarium połączone jest jakimś cieniutkim kablem a bezpieczników w rozdzielni pełno itd.

Bezpieczniki na każde gniazdko też są fajnym rozwiązaniem i uważam że dobrze jest je mieć, jedno urządzenie nie wyeliminuje drugiego itd.

U mnie stelaż 100x50x80 bodajże ma obudowane tylko boki, tył jest dosunięty do ściany i jest prześwit może z pół centymetra, przód nie jest niczym zatkany i nigdzie woda się nie skrapla a mam tam sporo gniazd itd. Nie widać żeby też coś się odwalało.

Nie wiem jak ma się to w przypadku obudowanej szafeczki ale chyba lepiej będzie zobaczyć i w razie czego założyć jeden wiatrak żeby wyrzucał + gdzieś druga dziureczka żeby robiło się coś ala podciśnienie jak w obudowie od komputera :)


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam i zrobiłem coś takiego jak poniżej.

Nie zawsze jest miejsce na osobne konstrukcje;)

post-25422-0-68647700-1437940260_thumb.jpg

post-25422-0-48872000-1437940264_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak mniej więcej będzie wyglądała instalacja u mnie. Jakiego użyłeś osprzętu (wyłączniki, sterownik czasowy)?

Gniazda widzę, że chyba IP 44.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga to taka:

Jeśli planujesz jakieś zasilanie awaryjne typu ups, to zrób sobie dwa oddzielne obwody, np po 8 gniazdek, jeden (np. ten do ups do którego podłączysz tylko to co najważniejsze: pompa obiegowa, odpieniacz, dolewka, cyrkulacja) drugi obwód to lampa, dozwoniki, i inne). Wtedy z akwarium będziesz miał dwa kable jeden do gniazda w ścianie a drugi właśnie pod ups. Ja zrobiłem jeden obwód i z szafki wychodzi jeden kabel, a teraz przerabiam, żeby podzielić. Aby móc sobie to wszystko poukładać.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączniki 10 na mniejsze obciążenie i 16 na pompy i grzałkę -firma hager, rozdzielka chyba IP 44, starałem się to dobrze poukładać żeby nie sprawiało problemów w przyszłości i dobrze działało ale jak będzie zobaczymy z czasem.

Proponuję Ci podjechać do jakiejś dobrej hurtowni elektrycznej lub sklepu i porozmawiać z fachowcem, na pewno zaproponuje Ci cały komplet i odpowiednio grube kabelki.

Dodatkowo w dużej listwie na kable mieszczą się ładnie przewody i niewielkie zasilacze.

Zawsze to mniej gratów na zewnątrz;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p_szubert dzięki za sugestię. zupełnie nie pomyślałem o takim rozwiązaniu, a to bardzo istotne. Zrobię osobny obwód na obieg zasilany z UPS.

Grubość przewodów, sądzę, że 2,5 mm2, taka jak zalecana do gniazd (prąd obciążenia 16A).

Urządzenia, które będą podłączone + pewna rezerwa to w sumie 1200W, czyli maksymalny prąd płynący przez układ to trochę mniej niż 6A. Dlatego też, bezpieczniki nadprądowe chyba wezmę B6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj trzy obwody zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym B6. Jeden z tych obwodów zasilaj dodatkowo przez przekaźnik czasowy taki jak PCR513. Na tym obwodzie daj odpieniacz, i inne sprzęty które powinny wystartować ze zwłoką. Ja miałem oświetlenie HQI (zapewniało mi to wychłodzenie żarników przy chwilowej przerwie w zasilaniu - start lampy z gorącymi żarnikami może doprowadzić do ich spalenia).

Co do dodatkowej różnicówki to nie ma to sensu, bo nie zapewnisz selektywności zadziałania. Zamiast silenia się na kolejną róźnicówkę daj małego UPS tak by jeden z cyrkulatorów miał zasilanie na wypadek zaniku zasilania, czy to z powodu zewnętrznego braku prądu, czy to z powodu zadziałania różnicówki w lokalu.

P.S. Jeśli nie czujesz się na siłach zleć to fachowcowi. Zabawa z prądem bywa niebezpieczna.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że trzeci obwód nie jest konieczny, tylko dać na te gniazda opóźniacz ja mam zastosowany pcr 513

http://www.fif.com.pl/produkt/36/537

Ustawiony na 10 min, w razie braku prądy zanim pompa wypompuje wodę z sumpa to on czeka. Nie dochodzi wtedy do przelania.

Mam jeden obwód i brak ups (jeszcze nie mam, ale jestem w trakcie organizowania tego).


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze oprócz odpieniacza powinno wystartować ze zwłoką?

Na UPS zostawić cyrkulację czy obieg? Cyrkulacja ma znacznie mniejszy pobór prądu więc pociągnie zdecydowanie dłużej z UPS niż obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w planach na ups: pompa obiegowa, cyrkulacja, odpieniacz, i automatyczną dolewkę.

A na opóźnieniu mam tylko odpieniacz, kolega wcześniej pisał o żarnikach więc i lampa może być na opóźniaczu tak aby ostygły, przed ponownym starcie,

Tylko wtedy dwa takie opóźniacze, jeden pod ups na odpieniacz, a drugi na lampę.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle urządzeń na awaryjnym zasilaniu??? To baterią akumulatorów chyba na pół pokoju zbudujesz :)

Oświetlenie mam na T5 więc tylko odpieniacz pójdzie na obwód z opóźnieniem.

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę akumulator żelowy (mały i bezzapachowy) 140 ah, moc tych urządzeń około 140W więc powinno na jakieś 10 godzin starczyć.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.