Skocz do zawartości
Bartolomeo84

[300 litrów w obiegu] Akwarium Morskie Legnica/DSB+Refugium BEZ odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to bym tą lampę jeszcze podkręcił bo trochę słabo chyba że zdjęcie przekłamuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może żeby było bardziej kolorowo dopal t5, boki nie doświetlone chyba ta jedna lampka to mało.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa ma 150 W Cree 2:1 (B:W)

Tak wyszly zdjecia, ogolnie jest jasniej. Jak dam 100% B i W to sie boje ze popale korale, a z drugiej ze dam za malo... i tu jest problem bo obecnie nie jestem w stanie okreslic czy to ilosc swiatla im nie odpowiada czy tak wysokie zasolenie i potem zejscie w ciagu 2 tyg do prawidlowego poziomu w koncu to jednak zmiana parametr i to znaczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że światła mało, ja mam 170led i 2x t5


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał trochę wyżej lampę i białe podkręcił jeśli niebieskie są na max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalozenie jest takie ze na srodku docelowo SPS, a po bokach LPS aby nie byly pod mocniejszym swiatlem.

Chyba faktycznie podkrece te lampe na maxa i podwiesze wyzej, a jak nic to nie da to rozgladam sie za jakas lampa t5

na 100cm wejda 54W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O nie!

Zmień lampę na ATI sunpower 8x39 i zobaczysz o co chodzi z kolorami sps:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

:) Deboro moja Droga:)

Wydalem troche kasy na LEDy i nie chce ich odstawiac w kat:)

Chcialbym dac im szanse:P

Eh.. czyli klasyczny tekst:)

Spoko - kiedyś i tak zmienisz -proponuję tylko skrócić ten czas do minimum i zrobić to jak najszybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dołożył 39w zamiast 54. To jak zrobisz lampę wyżej to zrób fote jak możesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 W świecone na maxa to stanowczo za mało na twój zbiornik, dołóż z dwie T5 i zobaczysz poprawę. Ja na zbiornik 120x50x60 świecę ledy Zetlight 200W prawie na maxa plus 2 x 39 W T5 nic mi nie pali twardych i myślę, że jest dla korali ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej:) Dokupiłem belkę T5 2x39W wrzuciłem 2 świetlówki Aquapink Giesemann i lipa jeśli chodzi o barwę :p Jest dla mnie za biało. Gdybym wiedział, że tak będzie kupiłbym jakieś niebieski... no nic jakoś się z tym pogodziłem:P

Jest zdecydowanie jaśniej zdjęcia w dwóch wersjach balansu bieli:)

Dodatkowo zrobiłem testy wody przed jutrzejszą podmianą:

d = 1,0235 g/cm3

pH = 8,00 co mnie bardzo ciesz, że poszło w górę (zapewne dzięki pełniejszemu dojrzewaniu)

kH = 7,8

Mg = 1400

Ca = 400

NO3 = 1

PO4 = niewykrywalne - salifert

Mam wrażenie, że korale ruszyły, ale to zobaczymy za kilka tygodni:)

Dorzucam fotki również płuc całego systemu:) Glony na szybach bo staram się jak najmniej ingerować w zbiornik DSB/Refugium - taki mój mały Park Narodowy:D

post-16790-0-68666600-1451663457_thumb.jpg

post-16790-0-74629100-1451663460_thumb.jpg

post-16790-0-24479400-1451663466_thumb.jpg

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem testy dzień po podmianie 10l wody i zaraz po karmieniu mrożonkami bez płukania;)

Oto one:

Temp. 25,5oC

D = 1,023 g/cm3

pH = 8

kH = 7.5

Ca = 425

Mg = 1400

NO3 = 0.5 (Salifert)

PO4 = 1 (Salifert)

Po dołożeniu T5 i podkręceniu LED (100B i 70 W) zauważyłem, że pojawiły się stożki wzrostu u korali. No nic teraz czekać i patrzećjak rosną:p

Nie chce drgnąć Pocillopora Sp. delikatnie polipuje odkąd ją kupiłem, ale nie jest taka "krzaczasta" jak powinna być ;)

Z ciekawości podliczyłem sobie ile wydałem na sprzęt i życie;) nie jest tak źle bo wyszło coś koło 7000, a byłem przekonany, że już 10k PLN pękło:D

Mimo wszystko jakbym zrobił sobie "biznes plan" przed to raczej bym się nie zdecydował :D LOL :whistle: :whistle: :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rozowo.

Ja mam swietlowki ATI acti i blue plus. Efekt mozesz zobaczyc u mnie w watku.

Masz bardzo podobny setup jak moj. Ale faktycznie, troche drogo wyszlo.

Ja zrobilem biznesplan, i wyniklo z niego... 3500. Pozniej sie okazalo, ze jednak to bedzie 4500. Obecnie dobijam do 5000 a jeszcze troche brakuje rzeczy m in. refraktometr, TDS, testy, grzalka... nie mowiac juz o zyciu.

Ale to nawet lepiej, bo zona stwierdzila, ze ... jakby wiedziala ile to wyjdzie to bym nie dostal pozwolenia, a 3,5k jakos zaakceptowala :)

Licze, ze mierniki, testy itp wyjdzie mi jakies 500pln. I zycie (szczepki + jeszcze troche slimakow, krabow i rybki) jakies 1000... W sumie-6500 za calosc.

Ale teraz juz widze bledy ktore popelnilem. Obiegowka Tunze 1073.40... wcale nie jest silence.. Z mojej musialem zdjac ta obudowe przodu i regulator przeplywu... do tego musialem ja praktycznie podwiesic w sumpie na silikonowym wezu, Stopkami sie ledwo opiera o dno... A i tak buczy. Jak jest niski poziom wody to nawet widac na lustrze wody w okol rurki fale jak wibruje... W zyciu bym nie kupil drugi raz... Za to w odpieniaczu mam AM DC Runner 1.2.... i jest bajeczna. Cichutka i ze sterownikiem... Model 3000 lph wychodzi nawet nieco taniej niz ten tunze... zaluje i sobie wybaczyc nie moge, ze wzialem ten traktor...

U Ciebie tez jest tak glosna? U mnie pracuje cicho tylko jak ja trzymam (i to mocno i pewnie) w dloni. Chociaz i tak ucichla po jakims czasie troche, ale i tak... drgania ida na szafke...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak dojdzie życie to dobijesz do mojej stawki:)

Coś tam obiegówka Tunze minimalnie buczy, ale mi to nie przeszkadza. W skali 1-10 daje jej 8. Akwarium nie stoi w sypialni;) Bardziej wkurzają mnie bąble które hałasują ze spływu:P

Dobrze jest w sygnaturze podać link do swojego wątku;) wtedy nie trzeba się naszukać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie... poprawilem.

Ja bym jej dal gora 5... Tez mi to jakos specjalnie nie przeszkadza, ale ja wyraznie slychac. Pozatym po tym AM nawet po jakosci wykonania. Plastiki ma jakiby lepsze, nie twarde kruche, tylko bardziej miekkie. Jest lepiej spasowana. No i ta 1200lph w odpieniaczu jest naprawde extremalnie cicha.

Mi wyszlo taniej troche bo mialem szafke po poprzednim, i pokrywe.. Wiec do osietlenia potzrebowalem tylko swietlowki, kable, uchwyty i stateczniki...

Szkoda, ze to tak droga zabawa, i, ze przekroczylem budzet... bo mialem ochote na wiekszy rozmiar.. mam 120x40x50, a chcialem 120x60x50... ale jak doliczylem od tego stelaz... obudowe stelaza i pokrywe... Dobrze, ze i tak mam wyrozumiala druga polowke...

Bable ze splywu? Zasysa powietrze? Szczerze to nie wiem jak dziala taki overflow... nigdy nie mialem doczynienia, pierwotni mialem byc bez sumpa, ale jakos sie udalo... wybralem komin, jakos pewniej sie czuje. Ale wierze... zanim wyregulowalem u sibie splyw to siorbalo efektownie :)

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę to nie mam porównania jeśli chodzi o obiegówki bo to mój pierwszy obieg:)

Trafiła się okazja na stelaż, akwarium, sump, hydraulikę i overflow box to wziąłem. Jakbym sam miał składać to wybrałbym komin zewnętrzny i zapewne przy następnym tak będzie:)

Z tym pudełkiem to jest dziwnie bo jak ustawie że nie chlupie to zaczyna wody brakować w komorze. a jak uda mi się ustawić, że nie chlupie po wielu próbach to za tydzień znowu chlupnie bo wyłączam obieg podczas podmiany. Nic nie ruszam i nie kręcę żadnym zaworem spuszczam 10l i dolewam 10 litrów i jak zapuszczam obieg to znowu chlupie na ustawieniach, na których nie chlupało... no i znowu ustawiam aż do kolejnej podmianki:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie coś olśniło... mam pompę obiegową Tunze Silence 1073.040 . I teraz mnie wzięło, że mam ją skręcono na minimum i czy tak powinno być? czy mogę powinienem ją rozkręcić na maksa lub może nie na maksa, ale zdecydowanie więcej niż mam obecnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręć na max.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nic mówić, ale właśnie minął rok od kiedy "bawię się" solniczką...

Wiem, że przede mną jeszcze długa droga i cały czas się uczę i poznaję nowe zagadnienia. Nie mam wątpliwości, że start na wszystkim martwym trwa baaardzo długo. śmiało mogę napisać, że u mnie dojrzewanie dalej trwa, Stwierdzam to, że korale mają się co raz lepiej, i co raz bardziej wydać stożki wzrostu na koralach SPS.

Pod choinkę dostałem refraktometr od mojej połóweczki i stwierdzam, że przez rok nie miałem optymalnego zasolenia. zmierzyłem dzisiaj zasolenie i wyszło mi 1,030... to chyba jednak troszkę za dużo.

Nauczyłem się, że jeśli zmiany to tylko i wyłącznie powoli i stopniowo:)

Co jeszcze odkryłem... że nie powinno oszczędzać się na karmieniu baniaka. Potrafiłem nie karmić cały tydzień. wychodziłem z założenia, że im mniej tym lepiej... wiecie NO3 czy PO4... zakładałem, że korale i ryby jak będą potrzebować coś zjeść to złapią sobie cokolwiek będzie pływać w toni (robale, skorupiaki, fito czy zooplankton...) odkąd zacząłem karmić rozsądnie... kilka razy dziennie zauważyłem, że korale dużo lepiej się pompują...

niestety dalej walczę z STN i mam nadzieję, że uda mi się wyciągnąć wszystko na prostą:)

Tak to teraz wygląda :główne i refugium z DSBd33c47ef101924f28aa35c44f23ace96.jpg

f7fd91f93b4cea393208a12d4f321373.jpg

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głodzenie korali na pewno im na dobre nie wyszło.. W dsb przydałe by się chyba już przycinka.. Jak tam parametry bez odpieńka ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Parametry jak w stopce.. zawsze... dzisiaj albo jutro będę robić kolejne testy. Testy salifert PO4 niewyrywalne, a No3 w okolicach 1pp. Chociaż jak wrzucałem na hankę PO4 to wychodziło w granicach 0,1ppm

Ostatnio przyciąłem glony za mocno i miałem zakwit bakterii. jest jeszcze sporo miejsca chociaż na fotce to nie wygląda:) tym razem będę bardziej skąpym drwalem;)

Teraz przez kilka dni doprowadzałem zasolenie do 1,026-27 bazując na refraktometrze.

wiem, że zawsze miałem za wysokie;)

Parametry zmierzone:)

Temp 25

Sality 1,027

pH 7,7

kH 8

Ca 430

Mg 1600 (?!)

PO4 0 ppm

NO3 0,5 ppm

Kurde powtórzyłem 2x test na Mg i wychodzi taki wysoki... możliwe, że przez ciupkę zbyt wysokie zasolenie?

Jakie są skutki zbyt dużego stężenia Mg?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się zasolenie wg spławika, który posiadasz i refraktometru?

Czy mógłbyś porównać ile pokazuje spławik jeśli refraktometr pokaże 1,025.

Tez tak miałem że refraktometr pokazał 1,030 a spławik dużo niżej,

tez musiałem obniżać zasolenie w akwa.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zmierzyłem pierwszy raz refraktometrem to wskazał 1,030 / 40 promili? nie pamiętam jednostek.

Gdy użyłem spławika to wskazanie było 1,022 - jednak nie mam pojęcia jaka jednostka -.. chyba SG, ale nigdzie na spławiku SERy nie jest to jasno napisane w jakich jednostkach jest wyskalowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na spławiku AM miałem 1,025 ,kolega sprawdził na refraktometrze i było 1,030 czyli dużo za dużo


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.