Skocz do zawartości
Pawel594

Glony nitkowate zielone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!! Temat był już poruszany wiele razy ale nic z tych rzeczy mi nie pomogło .Mam akwa od 1 grudnia 2005r. Po zalaniu i wstawieniu skały okolo 50kg po 3 tygodniach zaczoła się inwazja glonów nitkowatych i trwa do tej pory. Jestem bardzo cierpliwy ale już cierpliwośćna wyczerpaniu. Parametry wody to kh 9 , ph 8.23 , mg 890 , ca 380 tem.27 , cyrkulacja 2*2400l/h Marea , pompa obiegowa 3600l/h , oświetlenie od 9.00 do 22.00 2* 54W T5 bluu oraz od 12.00 do 19.30 HQI 150W 14000k stosuje od 2 tygodni mixer DIY oraz dodawałem wódke nic nie pomaga .Karmie mrożąką krylem

co dwa dni 1/4 kostki Obsada to 2*clarki 1*nemo 1*fascidus 1*zebrasoma żółta 2*krab pustelnik 1*krewetka czyszcząca .

BłAGAM O POMOC !!!!!


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca powinno byc 440, Mg powinno byc w okolicach 1300.

Co masz na dnie?

Czy masz jakis akryl w srodku czy cos takiego jako zabezpieczenie przed upadnieciem skaly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dnie nic niema i akrylu też niema


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a azotany i fosforany? tu moze byc pies pogrzebany.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie niski masz poziom Ca jak na dozowanie mixerem ja mam za duzo od kiedy dozuje co doglonow to zeczywiscie sprawdz PO4 u mnie w poprzednim zbiorniku to bylo przyczyna wzrostu tych glonow a ich zrodlem okazal sie tuf wapienny po jego usunieciu i wpuszczeniu zebrasomy po miesiacu nie byo po nich sladu pojawily sie raz i to na krotko w momenci ekiedy przegialem z dawkowaniem magnezu ale u ciebie jest tez o wiele za niski.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na taki duży zbiornik masz troszkę za słaby odpieniek. Tu powinien docelowo trafić np. Beast 1200 z pompą AM 2500l/h z wirnikiem. Postaraj się coś zrobić z mikserem, to powinno pomóc, tzn. podnieś ph w zbiorniku do 8,4 - 8,5. Podnieś poziom magnezu i ca, wsadź dzo środka calurepe, przepłucz pompka skały porządnie i dno. Sprawdź wodę tds. Napisz so Sierwieja on zna się na tych kalkwasserach to ci doradzi jak go porządnie ustawić. Kiedy glony się wydłużają i ciemnieją koniecznie ściągaj je ze skały rurką, wodę przepuść przez jakąś gąbkę i z powrotem do akwa i tak postępuj aż do skutku.

Powodzenia


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Zrobiłem test na Mg i Ca oraz kH i wyszło tak

Mg 1260

Ca 440

kH 10

ph 8,3

Dziękuję za takie zainteresowanie i pomoc postaram się o jakiś inny odpieniacz .Teraz zamówiłem jeszcze antiphotos może to pomoże znajomy to stosuje i jest OKI tak twierdzi.


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob troche inne testy bo to ci nie da odpowiedzi dlaczego masz glony nitkowate i sprawdz wode z osmozy

Jaka masz skale ????


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałe mam 25kg z likwidowanego zbiornika 10kg zakupione am oraz 10 nowej sztucznej skały tez z am


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wrzuć jakąś fotkę tych glonów, bo nitkowate występują w różnych gatunkach i nie zawsze są to glony niższe - czyli takie, które ustępują po procesie dojrzewania. wtedy zostaje zakupić coś co ... zjada takie glony.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w zbiorniku glony wyzsze? Jak nie masz to daj, zawsze to jakas konkurencja pokarmowa dla nitkowatych.

Zrob moze ze dwie wieksze podmiany, wlasnie - nic nie piszesz o podmianach - ile pomieniasz? Czasami wieksze i czestsze podmiany pomagaja sie pozbyc glonow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O 16:06 Mg miales 890 a o 20:11 1260 ? Z wapnem to samo ? Cos tu chyba jest nie tak.

Jaki jest poziom PO4 i NO3 ? Jezeli nie masz tych testow to prosze Cie - odloz wodke. Poza tym jezeli stosujesz wodke to nie dawaj adsorberow PO4. To moze Ci zalatwic cale akwarium.

Twoje dzialania wydaja mi sie b.chaotyczne. Proponuje kupic potrzebne testy i troche poczytac na czym polega metoda z wodka.

Tak jak Andrniew napisal : przetestuj po kolei wode od tej z kranu poprzez z RO i DI i oczywiscie w akwarium. Nie znajac poziomu NO3 i PO4 nic nie dodawaj (poza glonami wyzszymi).

Mysle, ze to niepowazne, zeby co dwa dni na tyle ryb dawac 1/4 kostki jedzenia. Ty tez tak jadasz?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

STani to nietak z tym pomiarem ten pomjar co był robiony to był przed tym jak zaczełem stosować mikser a ten drugito był z wczoraj. Co do karmienia i wódki to takie rozwiązanie polecili mi 3 członkowie z nano. Bo ponoć takie częste karmienie przy takmałej obsadzie to tylko szkodzi. Dziś zakupie test na PO4 a jeszcze co do wódki to niedodaje odkąt mam mikser .


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 jednosek na mixerze podniosles to przepraszam ile ty wody dolewasz??A ty chlopie sie nie zajmuj mg ca lepiej idz do sklepu i kup testy na no3 po4 i napisz ile masz moga byc zooleka koszt 10zl szt.

I co z woda masz wogole osmoze czy raczej z innych zrodel bierzesz.I dobrze ze wodke odstawiles nie wkladaj jak wyzej stani napisal absorbentow po4 -jakie wogole wkladales???

I to jedzenie mnie tez martwi 1/4 kostki dla tak zarlocznych amphiprionow to one same powinny zjesc kostke krylu zwieksz karmienie pol krylu pol artemi dawaj spiruline zoltkowi tropicala salate podawaj

I jeszcze jedno czy na tej skale co brales z dzialajkacego zbiornika rosly glony jak twoje.Skala z AM to napewno jest dobra a co to ta sztuczna???? Martwa?

Co w kominie masz????

I daj zdjecia zbiornika chce zobaczyc te twoje glony


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj

Metoda z wodka jest b.fajna ale musisz sie z nia dobrze zapoznac. Nie mozesz jej stosowac "na oko". Potrzebujesz DOBRE testy na NO3 i PO4 bo bez nich bardzo latwo przedawkowac.

Zdaje sobie sprawe, ze tym skromnym karmieniem chcesz utrzymac NO3 i PO4 na przyzwoitym poziomie, ale przede wszystkim trzeba znalezc przyczyne rosniecia glonow a nie glodzic ryby. Jezeli mlody pies sika w domu to mu dasz co drugi dzien cos do picia ?

Moze jak Kiwalski podejzewa masz cos w filtrach co moze produkowac nitrat ? Czy masz i jaki odpieniacz ?

Blad tkwi w systemie a nie w "przesadnym" karmieniu.

Moze doktor zje algi "Nori"? Czasami sa w chinskich sklepach.

Zeby Ci pomoc to musialbys dokladniej opisac akwa, technike i wyniki testow.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ,że są potrzebne dobre testy . O ile w przypadku NO3 sprawa jest prosta , bo test jest tani i w miarę dokładny, to w przypadku PO4 dokładny test kosztuje ok 600 zł. Testy na PO4 , które sa oferowane w sklepach zoologicznych maja taki odchył, że lepiej sobie odrazu odpuscic, szkoda kasy.

Lepiej daj wode do labolatorium i za 160 zł bedziesz miał komplet testów , oczywiscie dokładnych.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coby zoltka nie glodzic - powies mu spazona salate na szybie - bedzie mial zajecie na caly dzien. pokolce maja krotki przewod pokarmowy i musza czesto dziennie jesc, jak dasz mu troche raz dziennie to tak jakbys czlowiekowi raz na tydzien cos ugotowal


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Dziękuje serdecznie za wszystkie dobre rady w poniedziałek postaram się wykonać test wody. Rybki już zadowolone z pełnymi brzuszkami pływają.


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!! Odnośnie podmiany to 10% co 3-4tyg. test na PO4 wykazał 0,20 oto kilka fotek1133-glony.jpg1133-glony2.jpg1133-glony3.jpg


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to moze byc tez Briopsis. Mysle, ze tam wcale nie ma duzo NO3 i PO4. Moze by sie przydalo troche wiekszych, miekkich korali albo na osobnym kamieniu dodatkowo garsc wyzszych glonow jako konkurencja pokarmowa?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.