Skocz do zawartości
magu

HC - CONTROL - by magu - sterownik temperatury "po taniości" :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam prosty sterownik nadzorujący ogrzewanie i chłodzenie akwarium. Sofcik napisany przeze mnie, dostępny za darmo. Podstawowe parametry:

  • Możliwość kontrolowania temperatury z dokładnością 0,1°C.
  • W razie przekroczenia ustawionej temperatury sterownik włączy przekaźnik wentylatorów.
  • W razie wychłodzenia zbiornika włączona zostanie grzałka.
  • W tym samym momencie pracować będzie tylko jedno urządzenie (albo grzeje, albo chłodzi)
  • Minimalny czas załączenia to osiem sekund. Zapobiega to flapowaniu urządzeń na granicy ustawionej temperatury.
  • Sterownik ma możliwość pracy z przekaźnikami sterowanymi stanem niskim jak i stanem wysokim

Urządzenie prościutkie, acz (mam nadzieje) przydatne. Dziś powstał prototyp, działa więc ląduje na forum.

Tu więcej informacji: http://magu.pl/hc-control

I fotka po testach, jeszcze na stole.

post-8465-0-82954600-1440691599_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu że tak zapytam, Ty coś ogólnie robisz poza programowaniem nowych gadżetów dla forumowiczów ?

Pozbierać wszystkie projekty forumowiczów i zrobić ogromne DIY takie wszystko w jednym wtedy akwarium by miało zawansowane zaplecze jak cholera :D

Dolewki > podmianki > sterowniki pH do reaktorów > sterowniki lamp > sterowniki nwm czego :D otwierania drzwiczek na zawołanie ^^

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) zrobić ogromne DIY takie wszystko w jednym wtedy akwarium by miało zawansowane zaplecze jak cholera :D

Dolewki > podmianki > sterowniki pH do reaktorów > sterowniki lamp > sterowniki nwm czego :D otwierania drzwiczek na zawołanie ^^

i nazwać ... wygaszacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Magu ,kiedy falownik do pomp:)?

Niestety sterownika prędko nie będzie. Moja mała koralia dzisiaj mnie ostatecznie rozczarowała... Potrzebuje zbyt dużo mocy, żeby pokonać magnes. Siedzieliśmy z kumplem w laboratorium, na oscyloskopie udało nam się uzyskać idealny przebieg, a ta menda burczy. Zakres regulacji jest może 20%. Ogólnie kupa. Są jeszcze dwa pomysły do przetestowania, ale na ten moment mnie wykończyła. Za to mam zaje....e oprogramowanie do sterowania wentylatorów, silników ogrzewania itp. Cztery różne technologie, może się kiedyś przyda :)

Magu że tak zapytam, Ty coś ogólnie robisz poza programowaniem nowych gadżetów dla forumowiczów ?

Niestety pracuje... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu,super robota. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawia się temperaturę, która ma być utrzymywana, ale jeżeli chcesz to napisz na PW jak chcesz, żeby działał to coś wymyślimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo nie chcę i nie potrzebuję, ale według mnie, żeby taki układ był bardzo funkcjonalny i dobrze działający powinien mieć dwie temperatury - dla grzania (czyli spada poniżej i włącza się grzanie) i dla chłodzenia (czyli wychodzi powyżej i włącza się chłodzenie) - wydaje mi się że Profilux tego nie ma i to spora wada (chyba że ma tylko tego nie wiem ...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już będziesz chciał i potrzebował to napisz, przeprogramuje specjal for you. Taki forumowy bonus :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wystarczy (edytowalna) tolerancja ? ... np. 0,3*C ... w górę i dół

powiedzmy że "stała" w kodzie to 25,4 grzałka odpala przy 25,1 a Cooler przy 25.7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zrobić tak, ale w lato jak jest gorąco lepiej jak Ci akwa się wychodzi w nocy nawet do 24*C a chłodzenie włączy przy 26*C a nawet jak spadnie poniżej 24*C to żeby grzałki się nie włączyły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zrobić tak, ale w lato jak jest gorąco lepiej jak Ci akwa się wychodzi w nocy nawet do 24*C a chłodzenie włączy przy 26*C a nawet jak spadnie poniżej 24*C to żeby grzałki się nie włączyły

Pomysł fajny, ale po przemyśleniu, wydaje mi się, że mniej "wydajny" niż obecne rozwiązanie. Bo tak... Wprowadzę dwie temepratury włączenia_grzałki = 24°C i włączenia_chłodzenia=25°C.

Zgodnie z tym co napisałeś wcześniej, temperatura spada poniżej 24°C, włącza się grzałka, grzeje do 24°C i się wyłącza, temperatura w akwarium rośnie, ale wszystko jest wyłączone (moim zdaniem powinno teraz chłodzić), temperatura przekracza 25°C włączają się wentylatory, chłodzą do 25°C i się wyłączają. Tym sposobem mamy w lato temperaturę 25°C a w zimę 24°C. Można ustawić, temperaturę chłodzenia poniżej temperatury grzania, tylko to logicznie się nie składa, bo dwa urządzenia będą pracować jednocześnie. Mogę zrobić priorytet urządzenia, tylko czy to ma sens?

nie wystarczy (edytowalna) tolerancja ? ... np. 0,3*C ... w górę i dół

powiedzmy że "stała" w kodzie to 25,4 grzałka odpala przy 25,1 a Cooler przy 25.7

To według mnie jest lepszy pomysł. Nawet myślę, że można go częściowo pogodzić z poprzednią propozycją. Mogę wprowadzić dwie zmienne, tolerancję dla grzałki (na minus) i tolerancję dla chłodzenia. Grzałkę włączę wtedy gdy temperatura jest mniejsza bądź równa temperaturze zadanej - tolerancja_grzalki, jeżeli grzałka jest na "zboczu rosnącym" to dogrzeje do zadanej temperatury i się wyłączy, następne włączenie nastąpi dopiero jeżeli temperatura spadnie poniżej zadanej-tolerancja_grzalki. Analogicznie dla wentyli.

Edit: Po przemyśleniu wydaje mi się że to też da większą "bezwładność" systemu :)

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

v 1.0.1 z poprawkami, które wyszły "w praniu", nowości:

  • zabezpieczenie przed niepodpiętym czujnikiem, błędami odczytu
  • dodałem 0.1°C histerezy wentylatorów (12% oszczędności prądu - test dwugodzinny, ale zawsze :) )
  • informacje o aktualnej temperaturze i wykonywanym działaniu, jak i o błędach, można odczytać podłączając się przez USB
  • dodałem tez priorytet chłodzenia (nie wiem jeszcze po co, ale jest :))

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw dwa termometry (jeden przy grzałce Tg, drugi przy wiatrakach Tw). Wyznaczaj średnią ważoną z delty tych odczytów powiedzmy z jednej godziny. W ten sposób będziesz miał "godzinową bezwładność" temperaturową zbiornika. I teraz tak: grzałkę załączaj gdy temperatura odczytana na Tw spadnie poniżej Tśredniej -powiedzmy 0,1 stopnia a wiatraki załączaj gdy temperatura Tg wzrośnie powyżej Tśrednie plus 0,1 stopnia. Dobrze mówię ?

Edit: oczywiście musisz mieć i tak ustawione wartości brzegowe Tmin i Tmax przy których bezwzględeni załączysz grzalke lub termometr.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po trzecim przeczytaniu, załapałem o co Ci chodzi :) Jutro przetestuję.

Sorki, po prostu nie podoba mi się, że masz tak ciasno ustawioną histerezę, że grzałka może się zbyt często załączać. Coś mi sie zdaje, że nie jest to dobre dla grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za co przepraszać, histerezę dobrałem empirycznie. Grzałka przy 5 litrowym akwarium załącza się co około 15 minut. W 300 literkach zmiana o 0.2°C (bezwładnie) trwa trochę ponad godzinę. Kod jest otwarty i dostępny, więc możesz sobie histerezę ustawić jak Ci się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak to wszystko przeczytałem to zadałem sobie pytanie jaki jest rozkład temperatury w zbiorniku. Z jednej strony mamy lampę, grzałkę i pompy jako źródła ciepła, z drugiej powierzchnie parowania, szyby... jako "chłodnice". Na moje "oko" powinno być lekko tak ze 1-2 stopnie różnicy w różnych punktach. Zdrugiej jednak strony pompa obiegowa robi swoje. Sam nie wiem. Chyba poskładam jakiś układ z kilkoma termometrami żeby to pobadać.

Na adafrucie jest taki produkt jak dataloger board do arduino. Tam jest instrukcja jak złożyć układ zczytujący do karty SD odczyty z termometrów i czujnika światła. Można poskładać fajny i tani układzik testujący i wygenerować wykresy temperatury z jakiegoś interwału czasowego (powiedzmy doby albo tygodnia). Nawet kupilem wszystkie podzespoly zeby to poskaldac ale jakos lutownica mnie parzy w łapy ostatnio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczytywanie na kartę SD, czy nawet do bazy sqlowej to żaden problem. Ale moim zdaniem, to przewaga formy nad treścią. Dużo szybciej zrobisz to manualnymi pomiarami.

Sorki, po prostu nie podoba mi się, że masz tak ciasno ustawioną histerezę, że grzałka może się zbyt często załączać. Coś mi sie zdaje, że nie jest to dobre dla grzałki.

Termoregulator w grzałce, załącza ją nieporównywalnie częściej, niż mikroprocesorowy układ z logiką.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

obiegowa + cyrkulacja .. i 1-2 st. różnicy w różnych rejonach zbiornika ? to trochę za dużo - jak jest 0,5 st. to góra - no chyba że masz .. super słabą cyrkulację albo martwe strefy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w 5 litach zmiana 0.2 stopnie nastepuje co 15 minut to jest zupełnie dobrze. Nie wiem dlaczego ale wydawało mi się, że taka drobna zmiana będzie występował co sekundy. Jak załączę termometr cyfrowy w pokoju to różnice 0,1 stopnia występują znacznie częściej. Wystarczy ruch powietrza.

Nie wiem jak jest ustawiony termostat w grzałce i jak często załącza. Miałem tylko jakieś przeczucie, że nie powinna się załączać zbyt często gdyż jej moc może powodować spadki napięcia i inne urządzenia mogą na tym cierpieć. No ale moja wiedza z elektroniki jest raczej mizerna.

silvia

Nie przeprowadzałem eksperymentu. Takie mam tylko przeczucie co oczywiście może nie byćzgodne z prawdą.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie porównuj pokoju i zbiornika :) no chyba że masz w pozamykane okna drzwi i włączone wiatraki

bo fakt ruch powietrza wystarczy żeby 0,1 skoczyło w kilka sek

w moich 60l schłodzenie (teraz w lato) o 0,1 st zajmuje w "trybie szybkim" (pokojowy went 20cm 220v) co najmniej pół godziny

"tryb normalny" went 12 cm komputerowy 12v zasilany 5v żeby nie buczał :p ponad godzinę ...

ps. termometr cyfrowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.