Skocz do zawartości

Historia edycji

VDR

VDR

Nie wiem jakie diody konkretnie kupowaliście ale z kolorowymi trzeba uwazać na max prąd. Nie zawsze dla danego typu jest taki sam. Dlatego warto zaglądać do noty katalogowej i sprawdzić parametry.

Wezmy Cree XP-E - niebieskie, royal blue i white - mozna je "puscic" pradem 1A, zielone tez na 1A choć maja inna charakterystyke jesli chodzi o forward voltage. Ale jak wezmiemy juz XP-E Amber to ta dioda bedzie miala tylko 500mA max,  XP-E Red-Orange i Red maja max 700mA, a He Photo Red i Far Red będą miały 1A ale znow forward voltage inne. O ile tym napieciem "forward" nie ma co się przejmować - po prostu pewne diody zaświecą wcześniej, inne zaś później. Jeśli wezmiemy diody białe max 1A i dołożymy do nich diody np. Amber 500mA to albo sfajczymy diody puszczając prąd 1A albo ograniczymy prąd na nitce do 500mA i stracimy połowę mocy czyli w zasadzie jasności. Tak samo z Red 700mA -czyli np. XP-E Red z grupy R2 620-625 nm. Max co mozemy z niej wycisnac to 700mA i wrzucajac je na nitke np. z XP-G 1,2A sfajczymy je.

Ale XP-E Photo Red z binu P4 660-665nm będziemy mogli już puścić na 1A.  Jak widać czerwona dioda czerwonej nie równa.

Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić to dowiedzieć się co kupujemy jeśli chodzi o diody.

A kanały - tu już pełna dowolność w zależności co chcemy osiągnąć pamiętając by dobierać diody tak aby max prąd był taki sam lub ewentualnie większy od tego jaki damy na daną nitkę (z uwzglednieniem straty).  U siebie zrobiłem na XP-G, XP-E  - 6 kanałów - kanal biały, kanał royal blue, kanal blue, kanal green, kanal red i kanal red-orange. Przy czym red-orange jest puszczony tylko na ~500mA ze względu na 2 diody Amber w tej nitce. Dlaczego redy mam na oddzielnych kanalach - aby moc je wylaczyc. Sporo się naczytałem ze ten kolor nie wszystkie korale lubia - wiec celowo zrobilem sterowanie by np. dac niewielka ilosc dla zwyklego wyciagniecia pewnych kolorow ale by nie tracic na "podstawowych" barwach.

A tak to wygląda:

w - white, rb - royal blue, b - blue, g - green, r - red, ro - red orange, a - amber

_MG_8173.jpg

A tak świeciło podczas uruchamiania - lewa strona jeszcze nie podłączona jesli chodzi o moduły XP-G i XP-E Royal Blue

_MG_8204.jpg

 

 

VDR

VDR

Nie wiem jakie diody konkretnie kupowaliście ale z kolorowymi trzeba uwazać na max prąd. Nie zawsze dla danego typu jest taki sam. Dlatego warto zaglądać do noty katalogowej i sprawdzić parametry.

Wezmy Cree XP-E - niebieskie, royal blue i white - mozna je "puscic" pradem 1A, zielone tez na 1A choć maja inna charakterystyke jesli chodzi o forward voltage. Ale jak wezmiemy juz XP-E Amber to ta dioda bedzie miala tylko 500mA max,  XP-E Red-Orange i Red maja max 700mA, a He Photo Red i Far Red będą miały 1A ale znow forward voltage inne. O ile tym napieciem "forward" nie ma co się przejmować - po prostu pewne diody zaświecą wcześniej, inne zaś później. Jeśli wezmiemy diody białe max 1A i dołożymy do nich diody np. Amber 500mA to albo sfajczymy diody puszczając prąd 1A albo ograniczymy prąd na nitce do 500mA i stracimy połowę mocy czyli w zasadzie jasności. Tak samo z Red 700mA -czyli np. XP-E Red z grupy R2 620-625 nm. Max co mozemy z niej wycisnac to 700mA i wrzucajac je na nitke np. z XP-G 1,2A sfajczymy je.

Ale XP-E Photo Red z binu P4 660-665nm będziemy mogli już puścić na 1A.  Jak widać czerwona dioda czerwonej nie równa.

Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić to dowiedzieć się co kupujemy jeśli chodzi o diody.

A kanały - tu już pełna dowolność w zależności co chcemy osiągnąć pamiętając by dobierać diody tak aby max prąd był taki sam lub ewentualnie większy od tego jaki damy na daną nitkę (z uwzglednieniem straty).  U siebie zrobiłem na XP-G, XP-E  - 5 kanałów - kanal biały, kanał royal blue, kanal blue, kanal green, kanal red i kanal red-orange. Przy czym red-orange jest puszczony tylko na ~500mA ze względu na 2 diody Amber w tej nitce. Dlaczego redy mam na oddzielnych kanalach - aby moc je wylaczyc. Sporo się naczytałem ze ten kolor nie wszystkie korale lubia - wiec celowo zrobilem sterowanie by np. dac niewielka ilosc dla zwyklego wyciagniecia pewnych kolorow ale by nie tracic na "podstawowych" barwach.

A tak to wygląda:

w - white, rb - royal blue, b - blue, g - green, r - red, ro - red orange, a - amber

_MG_8173.jpg

A tak świeciło podczas uruchamiania - lewa strona jeszcze nie podłączona jesli chodzi o moduły XP-G i XP-E Royal Blue

_MG_8204.jpg

 

 

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.