Skocz do zawartości
chabov

Projekt akwarium 975 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

spoko,spokojnie po pierwsze to nie jest twoje akwarium to na zdjęciu :smiling:

tylko firmy Semeko gdzie Snocho pracuje

a poza tym wyrażam swoją opinię,natomiast nie wielu z waz ma ten zmysł ,jeśli chodzi o proporcje

nie ma sie co obruszać

kolejna rzecz, ja nie zuszam kolegi do jakiegoś swojego wymyślonego wymiaru baniaka

poprostu chcę żeby unikną błędu robiąc nie przemyślaną kichę nieproporcionalną

i to nie jest żadna arogancja

ale pewnie , to kto chce może nawet wanne wyrwać z łazienki i postawić w pokoju

każdy ma swój cyrk i swoje małpy nie? tak to sie jakoś mówi.

podpowiadam tylko i wyłącznie ,bo jak widzę że ktoś pisze, nie wyzsze niż 50cm to pytam się dlaczego i ciągle ta sama śpiewka ,bo nie można gmerać w piasku! O KYRJE ELEJSON !

tak jak codziennie musiałby bawić się w piasku,głupota.

ps.czemu nie ma telewizorów długich na 2m i 40cm wysokich? :)

aha.

grzegorz88wroc na pewno będzie się cieszył z wyboru,jestem przekonany :)

Waldi wiem kogo akwarium wkleiłem jako przykład. Nie miałem zamiaru się nim chwalić jako swoim. Wspomniałeś o doniczkach to przypomniało mi się jedno akwarium..zobaczcie:


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi wiem kogo akwarium wkleiłem jako przykład. Nie miałem zamiaru się nim chwalić jako swoim. Wspomniałeś o doniczkach to przypomniało mi się jedno akwarium..zobaczcie:

hahahaha

ta zebrasoma jeszcze troche będzie miała płetwę jak rekin nad wodą i brzuszek obtarty :smiling:

Poprzedni byl 100 x 70 x 70. Zbyt wygodny w obsludze nie byl. Poza tym, swiatlo 2 x 150 W HQI bylo za slabe. Dopiero 2 x 250 i T5 dookola po obwodzie daly koralom kopa. Przy nizszych wystarcza T5-tki.

OMTFHJd.jpg

no

i to był świetny zbiornik

ale dzisiaj nie musimy tyle watów HQI stosować żeby wszystko doświetlić

ponieważ ostatnio wymyślili co? halogeny ledowe CHIP :clap:

i mamy dzisiaj już większe pole do popisu jeśli chodzi o doświetelenie ,nawet oceanariów :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam chwilę to napiszę Ci kilka zdań.

3 miesiące temu odpaliłem nowe akwarium 100x85x50 całe z opti + z tyłu czarna szyba z kominem zewnętrznym.

Planowanie z e zrobieniem zajęło mi 6 miesięcy, a zaznaczam że jest to moje 2-ie akwa wcześniej 150x60x55.

Pomysłów wymiarów było dużo oti kilka z nich

135x85x70

135x80x70

125x85x65

120x80x65

200x50x50

200x80x60 it d itd tu przykład przewagi sraczki nad zdrowym rozsądkiem

Jak już trochę ochłonołem i przestałem ze wszystkimi rozmawiać, dopiero zacząłem budować swoje akwa.

Kryteria:

- ma być ekonomiczne, także litraż ustaliłem na około 400 l akwa sumpa nie liczę

- widoczne z 3 stron z efektem 3D

Muszę ci Powiedzieć, że miałem kilka akwarii

wspomniane 150x60x55 inne to 170x70x70, 120x60x55, 120x50x45 80x45x45

Powiem tak, zrób głębokość 80-85 cm bo przy niej dostaniesz dopiero strzała w szczękę, 70 to pic, dopiero od 80 cm zaczyna się prawdziwy obraz, gdzie ryba płynie do ciebie wykorzystując 3 wymiary.

Jeszce jedna zaleta tej głębokości: skałę możesz ustawić w w obrysie trójkąta, a nie tylko obok sibie, zostawiając miejsce przy szybie i można fajnie pokombinować z "jaskiniami" dla ryb.

Co do odczucia obserwatora trzeba pamiętać, że przy tej samej głębokości lepszy efekt 3d daje akwarium niższe, im wyższe tym bardziej obraz się wypłaszcza.

Zawsze na akwa można popatrzeć z boku.

Jak już znasz głębokość, zajmij się długością,tzn jakie ryby i co chcesz hodować 130-140 bardzo przyzwoita i przy odpowiednim ułożeniu skały możesz uzyskać fajny efekt i komfort mieszkańców

Następnie wysokość. Im wyżej tym grubsza szyba, tym drożej.

ja mam z 10 mm, przejrzystość z ekonomią wykonania.

Wysokość to również czyszczenie i powiem tak

mam 175 cm wzrostu i nigdy już nie zrobię akwa wyższego niż 50 cm

Jeszcze jedno robiąc wymiar należy uwzględnić pokrycie akwa światłem z lamp, które chcesz używać.

Reasumując moje typy dla ciebie

1. Ryby 200x50x50 szyba 10 mm

2. Jak bardziej efekt 3 d 120x80x50

3. 100x100x45

A najważniejsze uważam.

Zrób akwarium takie na jakie Cię stać, abyś za 4 miesiące nie kombinował na czy przyoszczędzić, a za 8 miesięcy heja i targowisko nano-reef.

Akwarium jest super w każdym wymiarze, jeżeli jest zadbane i cieszy oko.

Tu masz moje 2 ulubione

http://nano-reef.pl/...-krok-po-kroku/

http://nano-reef.pl/...z-bialegostoku/

jeśli chodzi o szafkę, to jak zrobisz netto wysokość wewnątrz szafki 75-80 cm to każdy sprzęt Ci wejdzie

to tyle

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć.

Mam chwilę to napiszę Ci kilka zdań.

3 miesiące temu odpaliłem nowe akwarium 100x85x50 całe z opti + z tyłu czarna szyba z kominem zewnętrznym.

Planowanie z e zrobieniem zajęło mi 6 miesięcy, a zaznaczam że jest to moje 2-ie akwa wcześniej 150x60x55.

Pomysłów wymiarów było dużo oti kilka z nich

135x85x70

135x80x70

125x85x65

120x80x65

200x50x50

200x80x60 it d itd tu przykład przewagi sraczki nad zdrowym rozsądkiem

Jak już trochę ochłonołem i przestałem ze wszystkimi rozmawiać, dopiero zacząłem budować swoje akwa.

Kryteria:

- ma być ekonomiczne, także litraż ustaliłem na około 400 l akwa sumpa nie liczę

- widoczne z 3 stron z efektem 3D

Muszę ci Powiedzieć, że miałem kilka akwarii

wspomniane 150x60x55 inne to 170x70x70, 120x60x55, 120x50x45 80x45x45

Powiem tak, zrób głębokość 80-85 cm bo przy niej dostaniesz dopiero strzała w szczękę, 70 to pic, dopiero od 80 cm zaczyna się prawdziwy obraz, gdzie ryba płynie do ciebie wykorzystując 3 wymiary.

Jeszce jedna zaleta tej głębokości: skałę możesz ustawić w w obrysie trójkąta, a nie tylko obok sibie, zostawiając miejsce przy szybie i można fajnie pokombinować z "jaskiniami" dla ryb.

Co do odczucia obserwatora trzeba pamiętać, że przy tej samej głębokości lepszy efekt 3d daje akwarium niższe, im wyższe tym bardziej obraz się wypłaszcza.

Zawsze na akwa można popatrzeć z boku.

Jak już znasz głębokość, zajmij się długością,tzn jakie ryby i co chcesz hodować 130-140 bardzo przyzwoita i przy odpowiednim ułożeniu skały możesz uzyskać fajny efekt i komfort mieszkańców

Następnie wysokość. Im wyżej tym grubsza szyba, tym drożej.

ja mam z 10 mm, przejrzystość z ekonomią wykonania.

Wysokość to również czyszczenie i powiem tak

mam 175 cm wzrostu i nigdy już nie zrobię akwa wyższego niż 50 cm

Jeszcze jedno robiąc wymiar należy uwzględnić pokrycie akwa światłem z lamp, które chcesz używać.

Reasumując moje typy dla ciebie

1. Ryby 200x50x50 szyba 10 mm

2. Jak bardziej efekt 3 d 120x80x50

3. 100x100x45

A najważniejsze uważam.

Zrób akwarium takie na jakie Cię stać, abyś za 4 miesiące nie kombinował na czy przyoszczędzić, a za 8 miesięcy heja i targowisko nano-reef.

Akwarium jest super w każdym wymiarze, jeżeli jest zadbane i cieszy oko.

Tu masz moje 2 ulubione

http://nano-reef.pl/...-krok-po-kroku/

http://nano-reef.pl/...z-bialegostoku/

jeśli chodzi o szafkę, to jak zrobisz netto wysokość wewnątrz szafki 75-80 cm to każdy sprzęt Ci wejdzie

to tyle

pozdr

Gaber dziękuję za informację.

W ogóle wszystkim bardzo dziękuję za przepychania się forumowe :-)

Mam nadzieję że nikt do nikogo nie ma wyrzutów bo chyba się dość ostro porobiło :-)

No ale do rzeczy.

Dużo mi się rozjasniło.

I już mam pewien plan powiem Wam szczerze.

Gaber chyba pójdę za Twoją radą.

Przedyskutowałem z niektórymi (przede wszystkim z ojcem bo to stary zapalony akwarysta :-) ) i na pewno jeszcze nie raz i nie dwa się z tym prześpię.

Lecz w głowie już rodzi mi się pewien plan, pewna myśl, pewny rozkład wszystkiego.

Ale do rzeczy...

Długość zostaje jak została czyli te 200 cm

Głębokość 80 cm

Wysokość 50-60 cm.

I tego się będę trzymał...

Taki jest plan.

Ale idąc dalej.

Pytanie odnośnie śrubunków.

Czy tak jak ktoś pisał (wybacz ale nie mam możliwości powrotu i podglądnięcia kto to pisał) spływ i rewizja 40 mm a powrót 32 mm będzie ok?

Czy na takich samych wymiarach (rur) robi się dalszą część hydrauliki?

Kolejne pytanie odnośnie pompy obiegowej.

Czytałem i opisy, i na forum i na różnych podforach. Ale dalej nie wiem czym się kierować? Rozumiem że wysokość podnoszenia (no wiadoma sprawa dodajemy wysokość szafki i wysokość akwarium). Ale jak to jest jeśli chodzi wydajność? Czy jest jakiś taki mnożnik objętości akwarium jak przy pompach cyrkulacujnych?

Jakich firm unikać?

Wybór jest dość spory z tego co widać a nie chciałbym kupić jakiegoś szmelcu.

Dziękuję jeszcze raz za pomoce i jak już wszystko ruszy to już teraz zapraszam na zwyczajnego browarka :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wąskie baniaki mają swój urok, podobnie jak spłaszczone kostki są ciekawe zwłaszcza rimless ale fakt że nie zastąpi to pełnowymiarowego zbiornika.

Ja bym jednak polecał 170cm bo wtedy zawsze będą pasować 80w rury gdyby się chciało mieć T5.

Ja bym zrobił 170x80x55 za 55cm przemawia rozsądek i ta granica wygody. Wysokość jednak bardzo potęguje wielkość zbiornika.

Z jednej strony rozsądek przemawia za 50cm a z drugiej 60 lepsze wow.

Ja czasem wsadzę rękę do baniaka żeby np coś poprawić upierdliwe jest grzebanie przy dnie 50cm+korona 6cm a co dopiero przy 60cm i jeszcze korona. Większość osób co mają 60-70cm mówiła mi że miała by ochotę wrócić do 50cm i nie ze względu na efekt wizualny a właśnie obsługę.

Co do odczucia obserwatora trzeba pamiętać, że przy tej samej głębokości lepszy efekt 3d daje akwarium niższe, im wyższe tym bardziej obraz się wypłaszcza.

Zawsze na akwa można popatrzeć z boku.

To prawda ja już nie czuję u siebie tych 72cm szer przy 50 wysokości.Pewnie gdybym miał 50cm teraz to bym się załamał ale 72 już nie robi większego wrażenia. Fajnie było by mieć szerokość jak x2 wysokość ale parowanie i dużo rur to masakra i dla portfela i czasu.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie zrozumieli z tego co napisałem wyżej,a szkoda

chabov,pisałem narysuj sobie ten wymiar na kartce

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie rozumiesz, że komuś może się podobać lub ktoś może woleć ze względów praktycznych nieproporcjonalny zbiornik.

Co ciekawe polecałes 200x45x80,

te 45 też nie wyglądałoby najlepiej

W innym przypadku 90x60x90 też nie jest jedynym słusznym wymiarem i żadne rysowanie na kartce tego nie zmieni..

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze.

Panowie zostawmy proszę temat wymiarów zbiornika na tę chwilę.

Nie potrzebne są jakiekolwiek niesnaski.

Litraż zbiornika na pewno się zwiększy w odniesieniu do tego 500 litrów które było pierwotnie.

Może skompletowanie sprzętu zajmie odrobinę dłużej ale do tego się już nie wróci.

Jak już stanie to już będzie stało.

Prosiłbym o jakieś informacje zawarte w poprzednim moim poście. :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orurowanie zrobisz na tych samych srednicach co przepusty. Byc moze, bedziesz musial obieg zredukowac przy pompie do srednicy wyjscia z pompy. Tu uzylbym kawalka silikonowego weza, zeby drgan nie przenosilo na rury.

Wysokosc podnoszenia to roznica miedzy poziomem wody w akwarium i poziomem wody w sumpie.

Wzialbym pompe z lekkim zapasem, zeby w godzine przemielila z 10 x objetosc zbiornika. Bywaja tez pompy z regulacja, wtedy warto miec troche zapasu na wydajnosci, zeby nie chodzila na 100%, co przewaznie gwarantuje cisze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dzięki za info.

Powiedzcie mi bo np na stronie:

http://www.reefspot.pl/sklep/81-elementy-pvc-hydraulika

Widzimy kilka modeli przelotów...

Z gwintem, zaciskowe...

Które wybrać?

Z hydrauliki to jedynie w domu robiłem na plastikach klejonych na ciepło ;-) w akwarystyce jestem zielony pod tym względem :-D

Gaber dzięki za linki!

Właśnie czegoś takiego szukałem :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciskowy - rura w przelot i skręcasz

klejony - skręcasz przelot i rurę wklejasz od dołu i góry

bierz zaciskowy na otwór standartowy

tzn

45mm na fi 32

55 mm na fi 40

bo są śrubunki vdl-a na inny otwór (inny niż w pozostałych)

http://www.morskie.c...g-40-p-747.html 59mm

http://www.morskie.c...g-32-p-746.html 49 mm tych nie polecam

link nie odpalał

wklejam jeszcze raz

http://nano-reef.pl/topic/30875-reaktywacja-570-a%26n-reeftank/

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie rozumiesz, że komuś może się podobać lub ktoś może woleć ze względów praktycznych nieproporcjonalny zbiornik.

Co ciekawe polecałes 200x45x80,

te 45 też nie wyglądałoby najlepiej

W innym przypadku 90x60x90 też nie jest jedynym słusznym wymiarem i żadne rysowanie na kartce tego nie zmieni..

nie zrozumiałeś to nie zabieraj głosu,tym bardziej że nie wnosisz nic do tematu

bo jeśli byś zrozumiał to nie pisałbyś że (nie 80cm wysokości ze względów praktycznych)

chabov

nie ma niesnasek ,tylko luzna rozmowa

a czasami tylko odezwie się ktoś nie mający nic do powiedzenia

mi się wydaje że chyba jajpierw wymiary zbiornika ,a dopiero potem hydraulika żeby ustalić przyszłą np moc pompy głównej i co się z tym wiąze wielkość rur i przelotów?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie wspomagający!

Jest już dalszy plan.

Wziąłem jeszcze raz plany mieszkania do ręki.

Pomierzyłem wszystko tak jak należy, skonsultowałem to z innymi członkami którzy będą w tym uczestniczyć i wyszły wymiary :

200x75x65h

Daje to więcej niż do tej pory było brane pod uwagę ale tak jak już mówiłem do zakupu samego baniaka się nie wróci.

Ale do rzeczy - śrubunki i pompa.

Przy projekcie przewiduje aby powrót był praktycznie po linii prostej w górę (jak najmniej zakrętasów).

Śrubunki 40 i 32 będzie ok?

Pozdrawiam Was Serdecznie z ostatniego dnia 3 tygodniowego urlopu :-D

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo,już lepiej :thumbup:

chociaż ja bym cię cisnął na

200x65x80h

a śrubunki40 i32 bedzie ok


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam...

Wiem jedynie ze ma mieć ok 10000 l/h i minimum 1,4 m wysokość podnoszenia czyli pewnie teoretyczne 2,1 m ;-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

Akwa zdecydowałeś się 975 l + sump około 300 l pewnie czyli wody netto około 1000 l.

Zacznij od przodu, nie od tyłu.

Śrubunki 40/32/40

32 wyjście na pompę, którą zajmij się póżniej

Zacznij od

- jak będzie stało akwa względem ścian, odległości, które ściany do obserwacji, najlepiej daj scan miejsca z mapki

- po pierwsze co planujesz w środku: mieszane, sps, miękasy + ryby, jeżeli nie wiesz, projektuj jak pod sps

- zaprojektuj komin i ustal cyrkulację: Wavebox, ustalenie pomp,

- ustal sposób filtracji: czyli budowa sumpa

- teraz możesz zabierać się za sprzęt

Nie za bardzo rozumiem, jak zrzut z akwa po lini prostej, przy projektowaniu sumpa to pompa ma mieć najkrótszy i najbardziej prosty układ, na zrzut najlepiej łuki fi 90

pozwodzenia

- po pierwsze co planujesz w środku: mieszane, sps, miękasy + ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja dot. wymiarów zacięta tymczasem albo przegapilem albo nie ma od autora ustalonego najważniejszego kryterium..? Mianowicie co ma zamiar w baniaku trzymać?

Jeśli ryby i miekkasy może być nawet i metr wysokie co jednak w przypadku HT sps? Przy wysokości 80 w ciemno bez liczenia wychodzi jakieś 1000w poboru przez lampę co generuje 2x większe koszta eksploatacji niż np 50cm nie mówiąc już o kosztach samych lamp i ewentualnych regularnych wymian świetlówek. Biorąc pod uwagę ekonomię o której jeden z kolegów już wcześniej wspomniał to bardzo ważny aspekt moim zdaniem. Co do powierzchni dna podobnie - jeśli mają być korale im głębsze czyli większa powierzchnia dna tym lepiej... Wysokość natomiast zrób taka na jaką cię stać:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu Panowie mnie macie...

Złapaliście mnie na tym że w głowie jest a nie podzieliłem się tą informacją z Wami.

Mój błąd, przyznaję się bez bicia...

Cóż chce mieć?

Ano i rybę, miękkie a może jakiś mało wymagający SPS jeśli będe czuł się na siłach.

@Gaber - ja mówiłem o powrocie a nie zrzucie bo jak rozumiem zrzut może mieć wywijasy prawda? Fi 90? Chyba chodzi o kąt a nie średnicę co?

@Wojtek - lodz - bardzo trafna uwaga jeśli chodzi o wysokość.

Jeśli chodzi o oświetlenie to właśnie kończę budowę lampy LED na 100 szt 3w diód.

Wymiary lampy to 100x40 cm.

Zamierzam zbudować drugą taką samą lampę i tymże oświetlać. Co wyjdzie to zobaczymy jak wszystko się zamknie.

Oczywiście planuje też sterowanie driverami poprzez ARDUINO.

Również zobaczymy co z tego za diabeł wyjdzie :-D

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey

jak chcesz ledy i miekkie to tylko chipy...

dlaczego?

ano dlatego ;)

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hey

jak chcesz ledy i miekkie to tylko chipy...

dlaczego?

ano dlatego ;)

Edi to "leci " na dwóch LEDach?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczytam się wczytam..

Ale do tego daleka droga :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda pompa mimo tego że ma oznaczenie 10 000 faktycznie ma inna wydajność sądzę Red Dragon 6500 starczy i będziesz zadowolony


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.