Skocz do zawartości
kemaz200

Aklimatyzacja, stres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

1)Jak długo moze trwać aklimatyzacja ryby do nowego otoczenia?

Chodzi mi o czas, aż poczuje się jak "u siebie".

2)Białe kropki spowodowane stresem to często nie-ospa. Czy próbujecie to leczyć? Albo kiedy powinno to zejść w normalnych warunkach.

Pozdrawiam

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli białe kropki to nie ospa to w takim razie co?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Rozyczka

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na anglo języcznych stronach kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że białe kropki to nie zawsze ospa. Spróbuję poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze Rozyczka

Zainponowales mi swoja wiedza bede sie od Ciebie uczyc wszechwiedzacy "marine guru"

P.s. jestes tak samo pomocny co ryba mowiaca. Idz lepiej sobie na spacer a niezasmiecaj forum

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sprecyzuj pytanie i podaj o jaki gatunek ryby ci chodzi. Są wśród nich takie, które są bardziej podatne na stres i potrzebują więcej czasu na aklimatyzację, na to może też wpływać wiele czynników, jak charakter ryby, wielkość zbiornika, obsada, ilość kryjówek, itd.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam poważnie, jeśli to nie ospa to co innego może dawać takie objawy? no chyba że są ryby które mają taką reakcję na stres w swojej charakterystyce?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

mój hepatus również czasami dostaje lekkiej wysypki po czym po 1- 2 dniach ani śladu. Za jakiś czas powtórka. Co to może być ? Do tego je normalnie zachowuję się też normalnie.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np.

Limfocyty - pojawia się na płetwach. Białe plamki

Marine Velvet - zabija szybko.

Flukes(przywry)

Często mówi się że, nowe ryby mają wysyp ospy z którą sobie radzą po kilku dniach - ale czy na pewno to jest ospa?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainponowales mi swoja wiedza bede sie od Ciebie uczyc wszechwiedzacy "marine guru"

P.s. jestes tak samo pomocny co ryba mowiaca. Idz lepiej sobie na spacer a niezasmiecaj forum

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Jesli 1000 postow z ospa jest nie wystarczajace to co zostaje juz nowy szczep

Na marginesie jestes tez w Off Topie

Teraz skorzystamy z twojej wiedzy i pomocy guru

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie mam nic do napisania nie pisze. Mogles napisac odrazu choroba wscieklych krow, wedlug Ciebie biale plamki lub kropki to tylko i wylacznie ospa. Moj hepatus i 2 moich znajomych w takim razie ma ospe co jakis czas i cud sie dzieje bo nie zararza i nie umiera a reka posejdona go uzdrawia...

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde mozesz nazwac to zjawisko jak chcesz, od lat jest zmora Akwarystow jest setka postow na tym forum

Wystepuje najczesciej przy Aklimatyzacji ale u ryb juz bedacych w zbiornikach od dluzszego czasu.

Na tak postawione setne pytanie moze byc tylko jedna odpowiedz.

Wystarczy wpisac w google ospa nano reef.pl. jest tego naprawde wiele,w odpowiedzi o zasmiecaniu forum

Tu tez jest wiele na ten temat. http://reefhub.pl


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj tu nie chodzi o mnie tylko o kolege. Ostatnio taka sama odpowiedz czytalem jak ogladalem harrego potera ktos zadal pytanie to jeden z madrzejszych urzytkownikow odpowiedzial "przeczytaj ksiazke tam jest napisane" to ja sie pytam po co jest ten pseudo forum ? Zeby sobie porozmawiac jak na gg ? Jezeli ktos jest tak tempy zeby taka odpowiedz napisac moze powinnien wogole nie siedziec na forum tylko na gg bo moim zdaniem po to jest "forum" a nie gg czy irc lub inna apk do rozmawiania. Tak samo nie uwierze zebys Ty o wszystkim wiedzial. Nie kazdy umie szukac, dobrze zadac pytanie, lub jest poczatkujacy. Moim zdaniem forum jest do rozwiazywania problemow a nie ich mnozenia.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Rozyczka

Ale docinka! Ile ty masz lat, 13? Uważasz się za poważnego człowieka? Jak nie masz nic do napisania w temacie to po prostu nie pisz. Zabijaj nudę czymś innym. Nie chcesz pomóc, nie pomagaj, ale swoje frustracje kieruj gdzie indziej.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam skonczone juz trzynascie i jest mi tak przykro ze sie chlopcy obrazili

Taka Docinka bjedna Rozyczka

Tadzik no wlasnie tu nie chodzi o ciebie ale ty masz najwiecej do powiedzenia

Jesli uwazasz ze to pseudo forum to masz pecha bo to ty je tworzysz

Moja odpowiedz jest najblizsza pytaniu to taka choroba zakazna z wysypka

No ale moze to jest tez czarna Ospa albo inna choroba Ale ty napewno pomozesz koledze


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Myslalem ze temat bedzie ciekawy pomiewaz mam podobny problem ze swoim nowo zakupionym Hepatusem. Otoz wszystko jest w jak najlepszym porzadku zjada wszystko co daje czyli spiruline, ikre morska, lasonogi i solowiec. Z tego co widze to ma miejsce do spania po wygaszeniu sie swiatla od razu sie kladzie i wstaje rano jak sie zaswieci światło. Ale jednak raz ma wiecej kropek a raz nie ma ich w ogole oraz na pletwach robia sie plamy ale one juz nie schodza. Pozostale ryby nie maja ani jednej kropki a zrazem z hepatuskiem kupowalem zoltka i on ma sie swietnie. Chcialbym podkreslic ze ten temat byl poswiecony temu tematowi a nie klotni doroslych facetow. Fora sa raczej by pomagac niedoswiadczonym ludzia a nie pisac bzdury aby tylko cos napisac i dostawac rangi szeregowego majtaka. Wiec prosze z kolega ktory zalozyl ten temat o podpowiedz, pomoc.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1) Co do czasu to każda ryba przechodzi inaczej. Jak:

-pływa po całym akwarium

-pobiera chętnie pokarm

-ma swoje miejsca

-nie jest strachliwa

to można powiedzieć że się zaaklimatyzowała ale to tez zależy od charakteru i może trwać od kilku dni do kilku miesięcy

2) NA własnym przykładzie też uważam że białe kropki to nie zawsze zabójcza ospa

- miałem nieprzyjemność przejścia przez chorobę ospę -po zakupie babki (zdechła po kilku dniach) po jakimś czasie u żyjących w zdrowiu przez 1,5 roku rybach zauważyłem białe (lejące) kropki a ryby były jakby posypane mąką. Zanim zorganizowałem lekarstwo (coś z miedzią) w 3 dni zabrało mi całą obsadę (hepatusa, zebrosomy itp.14 szt) W czasie tych 3 dni ryby nie jadły, pływały jak pijane, ciężko oddychały (choroba atakuje skrzela)- nie pomogły krewetki ani doktorek który sam zachorował i odszedł.

- natomiast przy kupnie pokolców a już mistrzem w tym temacie jest hepatus często występują białe "suche" kropki spowodowane stresem. Czasami również wychodzą kiedy mocno "grzebiemy " w akwarium. Ryba w tym czasie zachowuje się jak całkowicie zdrowa, apo kilku wizytach u krewetki i doktorka kropki znikają -do następnego mocnego stresu lub na zawsze.

Pozdrawiam


Akwarium 300 litrów 120x50x50 przód OW + sump 100lwody , Odpieniacz H&S 150, Grzałka Fluval E 300 W, lampa led DIY 200w, żywa skała 15kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wieksza roznica zasolenia miedzy woda sklepowa, w ktorej plywala ryba, a woda w akwarium, tym dluzej trzeba to zasolenie wyrownywac. Worek z rybka zawieszam w akwarium, zeby sie najpierw wyrownala temperatura (ok. 10 min) a potem wylewam lyk wody i dolewan z akwarium. Tak co 10 min. ze 3-4 razy i chlup.

Swoja droga, Hepatus prawie zawsze sie przy przeprowadzce obsypie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób na aklimatyzację:

1/ 10 ml co 5 minut do worka przez godzinę - metoda Katarzyny z Acropory, stosuję od początku

2/ kup w aptece zestaw IS do przetoczeń, taki do podłączania kroplówki (koszt 1-2 zł)

podpinasz wodę z akwa i podajesz po kropelce przez 2 godziny. Stosuję przy wymagających.

Oprócz zaslolenia, bardzo niebezpieczne są skoki pH, dlatego aklimatyzacja powinna przebiegać powoli i w czasie.

Niektórzy przed aklimatyzacją wstawiają worki do akwa, aby wyrównać temperaturę.

Białe kropki w małej ilości i nie nasilające się do tygodnia czasu u hepatusa to często norma.

Jeżeli ryba je i nie chowa się, jest aktywna to nie masz się czym przejmować.

Obserwuj, ewentualnie w razie niepokoju swojego pisz.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.