Skocz do zawartości
erem88

Montipora - polipowanie/tracenie koloru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z Montiporami ( talerzówki są nawet ok).

W jednym z Warszawskich sklepów kupiłem Montiporę z różowymi tipami którymi mogłem się nacieszyć tylko w sklepie bo u mnie wystawia polipy na około 10% ( widać tylko różowe punkciki)

Widać też na szkielecie że Monti bieleje tkanka. Chociaż jej nie traci...

Nie wiem jak sobie z tym poradzić reszta SPS w dobrej kondycji Seriatopory, Pocillopory, Acra Tumida oraz LPS.

Po zgaszeniu światła Monti śmielej wystawia polipy, jest umieszczona dosyć wysoko a umiarkowanym przepływie wody ( nie dmucha na nią zbyt mocno)

Sól Fauna Marin + balling FM

Bakterie probiotyczne AF

Parametry stałe

KH 7,4 Salifert

CA 420 Salifert

MG 1410 Salifert

NO3 2 albo 5 zależnie od ilości karmienia

PO4 0,02 / 0,00 Fotometr Milwaukee

Zasolenie w granicach 35

W panelu wisi węgiel FM

Oświetlenie ReefMaxa 4x24w T5

Ryby karmione 1 kostka mrożonki dziennie w weekendy 2 kostki.

Korale od niedawna karmione Reef Pearls ok 2 razy w tygodniu godzinę bądź 2 po zgaszeniu światła 1 łyżeczkę od Saliferta.

Raz w tygodniu GroTech ACBM 5 ml tygodniowo. Ostatnio zwiększyłem do 10ml ( nie widać różnicy po koralach)

Nie mam już pomysłu jak jej pomóc. Zrobiłem ostatnio podmiankę ok 30l żeby odświeżyć wodę, też nic nie dało.

Może ktoś ma jakieś pomysły żebym mógł cieszyć się Montiporami :)

Pozdrawiam

f303a10dfc268458.jpg

Edytowane przez erem88 (wyświetl historię edycji)

62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma pomysłu co może być mojej Monti? Powoli zwiększam dawki Gotecha ABCM... Widać lekką poprawę jak pali się jedna niebieska świetlówka. Może mocniej karmić...


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jest prześwietlona? Mam podobną Monti i musiałem ją przestawić na dół zbiornika bo wysoko marniała.


SPS + LPS 330l. + sump, Skimz SM-161, cyrkulacja: jebao wp-25 + wp-40, obieg: aqua-nova 3500, świeci LED + 3x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może jest prześwietlona? Mam podobną Monti i musiałem ją przestawić na dół zbiornika bo wysoko marniała.

Teoretycznie światła im nie brakuje, bo mam 4x24W na ReefMaxa, mam jeszcze jedną mniejszą Monti trochę niżej i sytuacja jest podobna. Widziałem Monti rosnące pod samym lustrem wody... Nie mam pomysłów... A szkoda bo reszta SPSów ma się dobrze, tylko Montipory nie chcą współpracować...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez erem88 (wyświetl historię edycji)

62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo ma spore znaczenie. Poza tym, te Monti czasami potrzebuja tydzien i dluzej, zanim po przestawieniu w nowe miejsce, sie przystosuja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie czerwona montipora rośnie na górze zbiornika i ma się całkiem dobrze, natomiast pomarańczowa wyraźnie nie dawała rady w połowie i musiałem ją przenieść na dół, więc montipora montiporze nierówna.


SPS + LPS 330l. + sump, Skimz SM-161, cyrkulacja: jebao wp-25 + wp-40, obieg: aqua-nova 3500, świeci LED + 3x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale.pl?

Też ja kupiłem i podobny problem. Do trzech dni była różowa i stopniowo zaczęła tracić kolor. Mam ja już około 3 tygodnie i powoli widzę poprawę. Przybywa polipów. Biała tkanka zanika a wypełniają ją polipy. Gdzieniegdzie, gdy przymrożę oczy :) dostrzegam powracający róż.

W sklepie pytałem, jaka może być przyczyna zmiany koloru. Jakie mają parametry w zbiorku. Powiedziano mi, że to wina zooksntelli i polecono jakiś specjalny środek. Nie kupiłem.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja różowa z prawdopodobnie tego samego źródła polipuje ładnie. Niestety pokusiłem się tylko na taki kilkucentymetrowy patyk na próbę.

Czy aklimatyzowaliście swoje koralki? Z ciekawości zmierzyłem zasolenie wody z woreczka sklepowego i było zdecydowanie niższe niż u mnie w baniaku. Może zbyt duża zmiana parametrów wywołała taki efekt?


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tak miała z miesiąc czasu teraz ma ładne przyrosty i kolor ,siedzi centralnie pod ledami od lustra wody okolo 20 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtop, ale jak dołożyłeś czwartą świetlówkę do reefmaxa?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo ma spore znaczenie. Poza tym, te Monti czasami potrzebuja tydzien i dluzej, zanim po przestawieniu w nowe miejsce, sie przystosuja.

Dzięki Stani, dam jej czas w tym miejscu może się przystosuje chociaż ona jest tu już jakiś czas inne Monti oprócz talerzowej mają się świetnie :)

korale.pl?

Też ja kupiłem i podobny problem. Do trzech dni była różowa i stopniowo zaczęła tracić kolor. Mam ja już około 3 tygodnie i powoli widzę poprawę. Przybywa polipów. Biała tkanka zanika a wypełniają ją polipy. Gdzieniegdzie, gdy przymrożę oczy :) dostrzegam powracający róż.

W sklepie pytałem, jaka może być przyczyna zmiany koloru. Jakie mają parametry w zbiorku. Powiedziano mi, że to wina zooksntelli i polecono jakiś specjalny środek. Nie kupiłem.

To ten sklep, chociaż ja nie mam nic do zarzucenia jakości korali u nich, szkoda że nie zrobiłem testów ich wody.

Moja różowa z prawdopodobnie tego samego źródła polipuje ładnie. Niestety pokusiłem się tylko na taki kilkucentymetrowy patyk na próbę.

Czy aklimatyzowaliście swoje koralki? Z ciekawości zmierzyłem zasolenie wody z woreczka sklepowego i było zdecydowanie niższe niż u mnie w baniaku. Może zbyt duża zmiana parametrów wywołała taki efekt?

Tak, aklimatyzowałem, nawet dość długo jak na mnie :)

U mnie też tak miała z miesiąc czasu teraz ma ładne przyrosty i kolor ,siedzi centralnie pod ledami od lustra wody okolo 20 cm

Dlatego dam jej czas, liczę że jej się poprawi. Szkoda mi, bo naprawdę fajny egzemplarz :)

Sorry za offtop, ale jak dołożyłeś czwartą świetlówkę do reefmaxa?

Zapraszam na priw :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.