Skocz do zawartości
diver

325l. WyRafowany.

Rekomendowane odpowiedzi

Historia jedna z wielu.

Akwarium towarzyszyło mi od zawsze. Pierwsze z piachem i roślinami z rzeki. Jeszcze wtedy nie miałem pojęcia o podmianach. Raz na 2-3 miesiące było gruntowane czyszczenie z wymianą praktycznie całej wody. O dziwo, nie pamiętam bym po tych operacjach notował jakieś starty. Może pamięć mnie zawodzi, bo to było prawie 30 lat temu. Z czasem gdy dostęp do wiedzy był łatwiejszy zaczynało, to wyglądać bardziej profesjonalnie.

Ostatnią przygodą z akwarystyką były kostki z krewetkami karłowatymi. Od 5 lat bez „wody”. Natomiast po zlikwidowaniu ostatniego krewetkarium, wiedziałem, że kolejnym baniakiem będzie słona woda. Były już 2 podejścia. Przeważnie kończyły się tym, że przez 2-3 miesiące czytałem forum, w większości wątki o akwariach forumowiczów. Zgłębiałem wiedzę, ale rezygnowałem z założenia zbiornika. Głównie dla tego, że mam dwie lewe ręce do majsterkowania. Nawet półki z ikei nie potrafię porządnie zawiesić. Bałem się, że sobie z tym nie poradzę.

Jak to się mówi, do trzech razy sztuka. Teraz kości już rzucone. Będzie Rafa.

Od dwóch miesięcy kompletuję sprzęt. Jak jest możliwość, to staram się kupić rzeczy używane, ale nie za wszelką cenę.

Najtrudniej szło mi z zakupem baniaka i szafki. Jest taki popularny sklep, w którym chciałem zamówić akwarium. Ma dobre opinie i jest tani. Niestety przez trzy tygodnie odbijałem się mailami, dzwoniłem, aż w końcu kontakt się urwał. Może zadawałem zbyt głupie pytania. Może okres świąteczno-noworoczny nie był sprzyjający. Nie wiem. Nie rozumiem sprzedawcy. Mając potencjalnego klienta, świeżynkę, który ma przed sobą perspektywę wydania kilku tysięcy złotych, odpuszcza się go. No nic, na szczęście jest konkurencja. Droższa, ale przychylniejsza. Akwarium nabyte, do tego spora dawka wiedzy i pożytecznych porad.

Z szafką też nie szło prosto. Wygooglowałem firmę. Zdałem się na nią i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Żałuję, że nie postawiłem na stelaż. Okaże się w praniu, czy da się sprawnie obsługiwać akwarium w szafce z przegrodami i wzmocnieniami.

Sprawę komplikuje też fakt, że szafka z akwarium nie mogą być wyższe niż 116 cm. Akwarium 50 cm, szafka 64 cm. Po odjęciu podwójnego blatu, nóżek i dolnego blatu w środku szafka ma 54 cm wysokości. Mało. Zdecydowanie za mało na zmieszczenie markowego odpieniacza. Odpieniacz jako serce sytemu z założenia miał być porządny. Byłem skłony kupić Tunze, ale ostatecznie zdecydowałem się na WhiteSkim 200, dostosowany do wysokości szafki. Mam nadzieję, że nie będę żałował.

Długo kombinowałem z projektem Sumpa. Wymiary 80 cm/40cm/40/cm. Za wszelką cenę chciałem mieć w nim 3 komory plus dolewkę. Kombinowałem, aż w końcu zostawiłem tylko 2 komory. Dolewka będzie w oddzielnym naczyniu.

Proces planowania całej techniki był dla mnie na tyle absorbujący czasowo, że praktycznie nie zastanawiałem się nad obsadą, sposobem prowadzenia zbiornika i innymi istotnymi sprawami. Mam nadzieję, że gdy baniak będzie dojrzewał nadrobię zaległości. Chciałbym mieć sporo skorupiaków i krewetek. Na pewno błazenki i w przyszłości mandaryn. Co więcej, czas pokaże.

Technika:

Akwarium: 130 cm długość / 50 cm / 50 cm. (325l) Komin wewnętrzny – 3 szyby opti white.

Sump: 80 cm długości, 40 cm szerokości, 35 cm wysokości, dwie przegrody

Pompa obiegowa Red Dragon 2500 ( używana, nabyta z pakietem bezcennej wiedzy o akwariach morskich).

Odpieniacz: WhiteSkim 200

Cyrkulacja: Tunze 6045, 6055

Oświetlenie: 2 x Giesemann Teszla (docelowo 3)

Automatyczna dolewka w przygotowaniu.

Jeżeli dostawcy się wywiążą z terminów to w weekend zalewam.

Niestety nie mogę jeszcze zamieszczać ogłoszeń na forum, a przyjąłbym z chęcią wodę z podmiany.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym głębokość 60cm, Sump jak największy :) Pompa obiegowa hmm nie wiem czy nie za mała. Powodzenia :thumbup:


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa zdecydowanie za mała. Obieg powinien być 10xobj. akwarium, czyli w Twoim przypadku ok.3000ltr/h już po uwzględnieniu strat na podnoszeniu i hydraulice. Myślę, że powinieś się rozglądać za nową pomą. Im większa wymiana wody odpieniacz - akwarium tym lepiej. Jakie średnice rur są planowane do rewizji i powrotu?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niestety nie mogę jeszcze zamieszczać ogłoszeń na forum, a przyjąłbym z chęcią wodę z podmiany.

Ogłoszenia w dziale "przyjmę" jak najbardziej możesz zamieszczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że z pompą miałem dylemat. Mam nadzieję, że wystarczy. Jeżeli nie, kupię nową, a tej znajdę inną rolę. Powinna przerobić w godzinę około 8 razy wodę w zbiorniku. Czyli niewiele mniej niż się zaleca. Powrót 2,5cm, a zrzut i rewizja po 3,2cm.

Debora – dzięki :)

Edytowane przez diver (wyświetl historię edycji)

325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz sam ;] Jak dla mnie za mała. Najwyżej sobie zamienisz na większą


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalewanie musi jeszcze poczekać.

Akwarium morskie wymaga cierpliwości. Na szczęście też jej uczy. Na akwarium i część sprzętu niestety muszę jeszcze poczekać. Słona woda pojawi się najpewniej dopiero za dwa tygodnie. W ferie nie będzie mnie kilka chwil w domu, a nie chcę przeoczyć nawet jednego dnia z okresu dojrzewania. Także operacja przełożona.

Kobieta zmienna jest. I to jak.

Jedną z pierwszych rzeczy przy planowaniu akwarium było wybranie miejsca. Nie dysponujemy jego nadmiarem, więc narada miała charakter rodzinny. Miejsce determinuje zasadnicze kwestie, do których należy przede wszystkim wielkość akwarium. Moim zadaniem wybraliśmy idealnie. Trochę na uboczu, w cieniu, blisko kuchni. No, ale kobieta zmienną jest. Gdy pojawiła się szafka. Żona uznała, że w tym miejscu nie może stać. Hmm. Nowe miejsce jest nawet lepsze, ale gdyby było ustalone wcześniej, to kilka rzeczy bym zmienił.

I jeszcze jedna sprawa. Szafka jest biała, a reszta mebli ciemno brązowa. Mówię:

- kochanie przecież to nie pasuje.

- wiem.

- i….

- zmieniamy meble. Przecież to oczywiste.

-?!

Sama szafka nie powala. Nie jestem z niej zadowolony. Z regulacją zawiasów musze jeszcze poważnie powalczyć. Oby wytrzymała ciężar akwarium. Podwójne ścianki boczne. Podwójna przegroda. Podwójny blat, 12 nóżek. Czekamy na resztę.

Następnym razem zdjęcia będą lepszej jakości.

1f219686a9a4fe6cmed.jpg

21d144879ab2d1c8med.jpg

be2e473949e367c7med.jpg

e1eb29b7a001b5e1med.jpg

6d835fc8d8823c4amed.jpg

490880dca0d5c7bamed.jpg

6d835fc8d8823c4amed.jpg


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wszystko jest. Brakuje jeszcze odpieniacza, ale to już kwestia kilku dni. Przeraża mnie troszkę cała operacja związana ze złożeniem tego wszystkiego do kupy. Mimo dwóch lewych rąk postaram się to zrobić samodzielnie.

Niestety w przyszłym tygodniu jeszcze nic nie ruszę. Za to, od następnego weekendu, rzucam wszystkie inne sporty i zabawiam się w Boba budowniczego.

Ach, brakuje jeszcze grzebienia. Byłem pewien, że będzie wbudowany w akwarium, ale jak widać się przeliczyłem.

Niestety szafka jest o milimetr krótsza niż akwarium, mam nadzieję, że to nie będzie przeszkadzać i się nie zawali. Szkoda, że nie odwrotnie.

Akwarium przyszło mocno zaparowane. Gdy zeszła mgła, mogłem stwierdzić, że szkła pasują do siebie wręcz perfekcyjnie. Widziałem ostatnio kilka akwariów i porównując je do mojego muszę przyznać, że szklarz wykonał dobrą robotę. Do tego całość jest z opti, a miały być tylko 3 szyby. Niestety zauważyłem jedną, około 0,7 cm ryskę na bocznej szybie. Nie wiem czy to normalne? Czy reklamowanie tego nie będzie zbytnim pieniactwem?

W dwóch miejscach, widoczne są jakieś plamki, domyślam się , że po silikonie. Jakoś niczym (pronto, ocet, zmywacz do paznokci) nie mogę tego zetrzeć, ech…

Ale fajnie…

3c7df945996415f6med.jpg

60f4348bc5758b51med.jpg

8504cfe50d82a67fmed.jpg

Ale żeby słownik podkreślał słowo odpieniacz?


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby ci brakło rurek to mi zostały 25 i 32 mm mamy blisko bo ja też jestem z Bemowa


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze mieć sąsiada.

Zalewanie rozpoczęte. Ale zanim się zaczęło, trochę musiałem się namęczyć. Na szczęście przyszła pomoc, bez której nie dałbym sobie rady.

Lubiłem siadać wieczorami i oglądać zakupiony sprzęt i zastanawiać się jak, to wszystko poukładać. Gdy wróciłem z krótkich „ferii” pozostałe drobiazgi już na mnie czekały: dolewka i serce systemu White Skim 200.

63e1cb122b5d175bmed.jpg

2aa3a50f872b3b47med.jpg

W sobotę Kinder bal więc miałem 2-3 godziny na skręcenie wszystkiego. Sąsiad, który miesiąc temu uruchomił swoją rafę, powiedział, że to niemożliwe by uporać się w tak krótkim czasie. Najpilniejsza była hydraulika. Chciałem, by do powrotu dzieci zapach kleju, już ostatecznie opuścił mieszkanie. W miarę szybko pociąłem rurki i zestawiłem wszystko na sucho. Trochę problemów było z grzebieniem. Klej do rur, za żadne skarby, nie chciał go trwale przymocować do komina. Z odsieczą przyszedł sąsiad. Przyniósł ze sobą kilka profesjonalnych narzędzi i silikon, który uporał się z grzebieniem.

622158857f3cff10med.jpg

c84635c253ae622dmed.jpg

1c9843119dc9af03med.jpg

Co dwie głowy to nie jedna. Dwie pary rak też robiły różnice. Sąsiad, jako że miał większe doświadczenie, przejął dowodzenie i zaczęliśmy lepić. Po trzech godzinach wszystko było już skręcone. Zajęłyśmy się innymi drobiazgami.

adfca1dde75db028med.jpg

5ceba68bd28d13f4med.jpg

2e458abeb4a21b23med.jpg

3204319f3a3e8838med.jpg

Testy szczelności nie przeszły do końca pomyślnie. Przeciekał komin. Minimalnie, ale jednak. Kropla silikonu załatwiła sprawę.

9c94692d08f40cb0med.jpg

d1e1742a666534f1med.jpg

d1dc5cec4621daeamed.jpg

Zacząłem zalewać. Szło bardzo wolno. Działaliśmy na dwa filtry. Po 24 godzinach w baniaku było mniej niż połowa wymaganej wody. Postanowiłem zakombinować z wodą, z podmiany, co znacznie przyśpieszyło sprawę. Ostatecznie do obiegu trafiło koło 100 litrów z działających zbiorników.

34f006944eb1f6cemed.jpg

65cf0f92e974f245med.jpg

Nie ustrzegłem się poważnego błędu. Zostawiłem nieumocowany wężyk łączący osmozę z akwarium. Oczywiście w nocy się wysunął i zaczął zalewać mieszkanie. Jak dobrze, że filtr działa tak wolno. Koszmar akwarysty dosięgnął mnie już na samym początku. Możecie sobie tylko wyobrazić, jak to jest poczuć pod stopą wodę. Zaspany, ziewający, w drodze po kawę. I nagle chlup. O, coś się rozlało. O k…!

Do pracy się spóźniłem, ale wygląda na to, że nic groźnego się nie stało.

1cb566fb05991212med.jpg

81e64052f9dc7822med.jpg

Po zalaniu baniaka i uruchomieniu obiegu okazało się, że poziom wody w kominie jest za wysoki. Zaczęło się przelewać rewizją. Mega siorbanie. Do tego spływ rewizji 15 cm nad lustrem wody w sumpie, chlupot i bryzganie. Godzina 24, a ja w panice. Do drugiej kombinowałem i nic. Załamka. Na rozwiązanie problemu musiałem poczekać do następnego dnia.

Nowy korek na durso, regulacja zaworem spływu i gra gitara. Obieg działa!!! Prawie tak jak chciałem. Jest kilka poprawek do zrobienia w hydraulice, ale to raczej drobiazgi.

95d6d7ecc5e79bafmed.jpg

Generalnie, akwarium już dojrzewa, a ja mam teraz za zadanie zrobić porządek w szafce.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rewizję zawszę tnę pod kątem 45' woda łagodniej wpływa i nie hałasuje :) a tak to fajnie.. czekam na dalsze wieści :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też, planuję tak zrobić. Na szczęście nie kleiłem rewizji i myślę, że uda mi się to w miarę bez wysiłku poprawić.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

red dragon się pewnie jednak sprawdził czy jest jakaś inna?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Został Red dragon i i pompuje, aż za bardzo. Brakuje jakieś 5 mm żeby przelewało się grzebieniem. Natomiast pompa ma już swoje lata i jest trochę słyszalna.

Dramat jest z pompą Jebao, która pracuje przy odpieniaczu. Wyje i buczy tak, że słychać ją w całym mieszkaniu. To kolejny problem do rozwiązania.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czułem że RD da radę a Jebao ja bym reklamował w takim razie bo powinna być bezgłośna


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała, piasek.

Kupiłem 22 kilo żywej skały. Wizualnie trochę za mało. Planuję dokupić jeszcze 8-10kg. Niby skąd mam się znać na skale, ale wydaje mi się, że kupiłem naprawdę dobry towar. Skała jest bardzo lekka. Fakturą przypomina pumeks. Ma mnóstwo dziurek, grot, jaskiń, przelotów. Na kilkanaście kawałków, tylko dwa były ciężkie i zbite. Skała jest porządnie odgazowana. W sklepie moczyła się w kilku basenach z mocną cyrkulacją i odpieniaczami. Po pierwszym dniu zauważyłem, że wyszły z niej tylko dwa ślimaki. Mam nadzieję, że wielu więcej podróżnych w niej nie ma. Długo jej nie układałem. Z finalnego wyglądu nie jestem do końca zadowolony. Może z nową dostawą spróbuje coś poprzestawiać.

b73e7683ca79c68emed.jpg

Kupiłem 22,5 kg polecanego Nature's Ocean - Bio-Activ Live Aragonite. Przed wsypaniem, wyłączyłem pompy i odpieniacz. Kubkiem nabierałem piasek i delikatnie rozprowadzałem po dnie akwarium. W każdej z trzech toreb piasek był inny. W jednej bardzo wilgotny w drugiej raczej suchy, a w trzeciej, tak po środku. Do tego wraz z piaskiem do akwarium dostało się mnóstwo śmieci. Jakieś drewniane wióry, patyki, popękane muszle, odblaskowe kamyki. Wtf? Czy to normalne?

W baniaku zrobiło się mleko. Wszędzie piana. Gdy odpaliłem obieg i cyrkulację wytworzyło się delikatne tornado. Większość wiórów się przemieliła przez pomy i wylądowała w odpieniaczu. Część udało mi się wyłowić. Co dzieje się z resztą? Nie mam pojęcia. Jakby wyparowały.

Po godzinie mleko ustąpiło miejsca mgle. Po dwóch godzinach widać było już skały i tylną ściankę. Po 12 godzinach akwarium się wyklarowało. Odpieniacz w końcu zaczął robić brązową pianę.

00e504473ba61ba1med.jpg

7728e6a1e7356716med.jpg

fc475821a5023540med.jpg

64b74661080b8291med.jpg

25d74041ac44e647med.jpg

Minął tydzień od zalania.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki to żywy piasek jest :) Ja kupując suchy płukałem go z 5h łącznie (przez dwa dni) i obyło się bez mleka :) Ale ustąpi :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu nie dokładałbym więcej skały . To co masz poukładaj w jakieś dwa filary . Ryby będą miały przynajmniej dużo miejsca do pływania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś jeszcze z ustawieniem pokombinuję. Generalnie zamysł był taki, by skały poustawiać pod tylną ścianą. Może zdjęcia tego nie oddają ale zajmują one bardzo mało miejsca. Przed nimi wieje pustką i to chce przebudować. Teraz będzie trochę trudniej bo jest już piasek.

Ze spraw do poprawy to:

- muszę poprzestawiać lampy, bo aktualnie świecą centralnie na piasek. Lepiej będzie jak będą oświetlały skały - docelowe miejsce do zasiedlenia przez korale.

- reklamacja pompy do odpieniacza. Reklamacja już uznana. Czekam na nową. Ta stara jakaś trefna, buczy gorzej niż zmywarka

- bąbelki powietrza dostają się do akwarium rurą powrotu. Jak na razie brak mi pomysłów skąd się biorą. Do pompy obiegowej nie są raczej zasysane. Przeciek musi być gdzieś dalej.

Zaczynają pojawiać się glony.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leci już drugi tydzień. Dojrzewanie chyba nieśmiało się zaczyna. Okrzemek coraz więcej.

940b6cd2105fc42emed.jpg

Poza tym, przebudowy. Układanie skał to nie taka prosta sprawa.

b9dd97d95a89037bmed.jpg

e343dba7b192a45cmed.jpg

da5c5d69ee0fd433med.jpg

I przy tym ustawieniu na razie zostanę.

Martwi mnie trochę brak życia. Od kiedy pojawiła się skała tylko raz widziałem dwa żywe ślimaki i jednego wieloszczeta. Poza tym cisza spokój. Nic nie wyłazi. Zasadzam się o zmroku z latarką, ale nic nie potrafię dojrzeć. Trochę mnie to martwi. Gdy przeglądam inne wątki na forum to czytam ile to stworów potrafi wyjść z żywej skały, a u mnie pod tym względem bida.

Zrobiłem pierwsze testy: no2,no3,nh3,po4 – wszystko zerowe.

W piasku znajduję dziwne muszle. Ktoś się spotkał z takimi ślimakami?

d127713e1f28955dmed.png


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pęcherzyki powietrza w akwarium.

Nie jestem w stanie sobie przypomnieć kiedy się pojawiły. Wydaję mi się, że na początku i po włożeniu skały ich nie było. Ale ręki nie dam sobie uciąć. W każdym razie strasznie mnie one irytują. Skąd one się biorą? Zadanie godne detektywa Monka, albo nawet doktora Hausa. Identyfikacja i likwidacja.

Zacząłem od obserwacji. Przy rurze powrotu umieszczonej w akwarium nie potrafiłem dostrzec wtłaczanych pęcherzyków powietrza. Ale w akwarium było ich sporo. Uznałem, że pędzą na tyle szybko, że dostrzec je można już nieco dalej gdy zwalniają. Czyli przychodzą z sumpa.

W zbiorniku technicznym dość sporo bąbelków pojawiało się na łączeniu pompy odpieniacza z jego body. Łączka sylikonowa okazała się nieszczelna. Wystarczyło dać dwie opaski zaciskowe by uszczelnić łączenie. Rzut oka na akwarium. Nic to nie dało. Odczekałem cały dzień, ale problem nie ustał. Szukamy dalej.

Spływ mam tak usytuowany, że rura wchodzi dosłownie milimetr pod lustro wody w sumpie. Przy odpowiednim poziomie wody, nie ma chlupotania czy spieniania. Ale gdy woda paruje, poziom nieco się obniża i pojawiają się drobne pęcherzyki. Wystarczyło nieznacznie przedłużyć rurę powrotu. Ja zrobiłem to za pomocą mufki do łączenia rur.

Oczywiście nic to nie dało. Bąble nadal pływały w akwarium.

Przeszedłem do obserwacji. W sumpie mimo wytężania wzroku nie byłem w stanie dostrzec żadnych bąbelków. Komora pompy czysta. Ale zaraz. Gdy poziom wody opadał, spadek z ostatniej przegrody był na tyle duży, że tworzyły się pęcherzyki. Co prawda, od razu leciały do góry, ale może część z nich dostawała się do pompy? Zastanawiałem się przez chwilę nad dodatkową przegrodą lub jakąś watą, która wyhamuje bąble. Może w przyszłości. Na razie dbam o to by poziom wody w komorze pomy był na tyle wysoki by bąbli nie było. I nie ma, ale niestety w tylko w komorze pompy. W akwarium nadal są. Włączanie, wyłączanie, obracanie, przekręcanie pompy obiegowej też nic nie dało.

Idziemy dalej. Po rurach. Wąż sylikonowy łączący pompę z rurą. Może tu jest jakaś nieszczelność i zasysa. Dałem jeszcze jeden zacisk. Opaski napięte do granic wytrzymałości. To nie to. Śrubunki są klejone. Od spodu akwarium suche. Nie możliwe żeby tędy zasysało powietrze. Mam powrót do akwarium skręcony na taśmę teflonową. Może tędy wpadają bąble. Muszą tędy, bo niby którędy?

Na weekend już zaplanowałem sporo prac przy zbiorniku. Te eliminujące bąble będą najważniejsze.

Nagle olśnienie. Wyłączę odpieniacz i zobaczę co się będzie działo. Godzina obserwacji i nic. Nadal pełno, wesoło pływających, przezroczystych kropek. A może powietrze idzie z pomp cyrkulacyjnych? Wyłączyłem je, ale jak się łatwo domyślić, nic to nie dało. Prze chwilę pomyślałem nawet by wyłączyć lampy. Pomogło, bo po ciemku pęcherzyków nie było widać. Żart.

Na samym końcu wyłączyłem pompę obiegową. Wszystko stanęło. Cisza. A bąbelki nadal wesoło, bul, bul, bul. Ale w końcu zagadka się rozwiązała. Siedzą skubańce w piasku i co jakiś czas się uwalniają. Przy cyrkulacji nie byłem w stanie zaobserwować, że początek ich wędrówki jest na samym dnie.

Teraz tylko pytanie dla czego jest ich tam tak dużo? Może w weekend kupię jakieś kopiące żyjątka, żeby przeorały piach.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw to i jedź na ferie czy tam w delegację :)

pęcherzyki powietrza to normalka zaraz po zalania - potrafią się utrzymywać dłuuuugo.

Załącz obieg i nic nie ruszaj :) lej tylko bakterie jak bozia przykazała :)

A tym bardziej nie kupuj żadnego życia - bo co będzie jadło?

A muszle są z piachu - raczej wątpliwe jest też, żebyś w piasku miał tyle slimaków - to zwykłe powietrze, które wydobywa się spod niego.

często w żywym piasku są małe muszelki - przecież to jest bezpośrednio pakowane do worków.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez z piaskem miałem takie muszle, u mnie życie ze skały zazeło wylazic po 3-4 tygodniach


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze życie.

Tak. Baniak jest już zasiedlony. Na razie tylko przez kilka ślimaków i kraba. Widać ruch.

Dojrzewanie trwa. Jak na razie ma bardzo spokojny przebieg. Najpierw pojawiły się okrzemki. Trzy dni intensywnego brązu i delikatny odwrót. Na ich miejsce wskoczyły zielone glony. Wykwity na szybach były dosyć intensywne. Czyściłem nawet 2 razy dziennie. Po drugim tygodniu glony z szyb całkowicie zniknęły. Zaczęły się za to pojawiać glony nitkowate, zielone i brązowe. Było też trochę śluzowatych naleciałości. Po 14 dniach od zasolenia do zbiornika wpuściłem 8 ślimaków Turbo. Część przytuliła się do dna, a kilka od razu wskoczyło na szyby i zabrało się do pracy. Jeszcze kilka dni i po okrzemkach nie będzie już śladu.

Dzień po ślimakach do ekipy dołączył krab pustelnik. Spory i bardzo żwawy. W końcu jest coś ciekawego do obserwacji. Buszuje w skałach, wyrywa chwasty i wali kupki. Naprawdę dużo kupek. Próbowałem go karmić łososiem ale wzgardził.

Znalazłem tez martwego, małego krabika. Trochę się tym faktem zaniepokoiłem. Był biały, prawie przeźroczysty. Był swobodnie pchany przez prąd wody. Szybko go złapałem. Wydawało mi się, że jeszcze się ruszał, ale po 30 minutach nie dawał już żadnych oznak życia.

Widziałem tez małego ślimaka z fioletową muszlą. Nie łapałem go. Śmigał po szybach i piasku.

W skałach siedzi też jakiś niezidentyfikowany łowca. Wysuwa swoja mackę. Chwilkę nią macha i wciąga do jaskini i tak nieprzerwalnie od kilku dni. Kusi mnie by go wyciągnąć.

Choć odpieniacz zaczął już porządnie bić brązowo – zieloną pianę to fosforany , azotany na poziomie niewykrywalnym.

Do sumpa dodałem jakiś mega kozacki wkład filtracyjny. 4in1 Azoo activ rewolucja w akwarystyce. Po 2-3 daniach od dodania, odpieniacz przestał bić brązową pianę. Pieni na biało

Niestety mam spory problem z zakwitem bakterii. Trzy dni utrzymywało się zmętnienie. Momentami było spore mleko. Później woda się wyklarowała. Ale po kolejnych dniach mleko wróciło. Ten stan utrzymuje się już tydzień. Krabowi to widocznie nie przeszkadza ale przestałem widywać ślimaki.

Nie wiem czy czekać czy zacząć jakoś walczyć z tym mlekiem?

Edytowane przez diver (wyświetl historię edycji)

325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.