Skocz do zawartości
czeech

Kropelkowanie kranówki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio wdałem się w dyskusję nt. uzupełniania mikroelementów w wodzie akwariowej i zeszliśmy na temat kranówki z której to przecież pozyskujemy RO do przygotowania solanki.

Są znane też przypadki gdzie z większym lub mniejszym sukcesem prowadzone są akwa na kranówce. I tu rodzi się pytanie czy ktoś kropelkowo dozuje kranówkę? :) w celu wzbogacenia swojego akwa o różne pierwiastki. Wiadomo że są tam również niepożądane pierwiastki i związki, ale przecież NWM też nie jest ich pozbawiona.

Zapewne duża grupa osób jest z pewnych względów przeciwna takim doświadczeniom, ale pytanie moje kieruję właśnie do tych co lubią eksperymentować i mają jakieś doświadczenie w takim postępowaniu.

Powtórzę, nie chodzi o stawianie akwa na kranówce czy robienie podmian z jej wykorzystaniem, a tylko kropelkowe dozowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale że niby w jakim celu?

skąd wiadomo jakie pierwiastki masz w wodzie u siebie? Skąd wiesz, czy np 2 dni temu nie było czyszczenia rur?

Albo sąsiad nie rozszczepiał atomu?

oczywiście ironizuję... ale osobiście wolę panować nad tym co wlewam do akwarium, a nie być zdany na łaskę i niełaskę wodociągów, rurociągów itd itp


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak już .. to nie kranówkę a mineralną - przynajmniej nie ma chloru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineralkę to się dolewa też do hodowli fitoplanktonu, później trafia to do akwarium i efektów negatywnych brak.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś linki do kropelkowania mineralnej bo chętnie bym poczytał, a google nic nie pokazują.

-MojeSumienie - chodzi o proces doświadczalny, prowadzę akwa od lutego bez podmian i dziś wiem, że przy tak prostej odsadzie jak moja zoasy, palythoa, discosomy i rodactisy da się bez problemu. (podmieniałem zaledwie dwa razy w celu wyrównania zasolenia). Poza discosomami, które wolno rosną, wszystko ładnie się rozrasta. Nie mam ślimaków, krewetek, ryb i innych zwierzaków, (tylko obsada jw), a co za tym idzie mierzalne przez większość pierwiastki i parametry mam w normie, ale w zasadnie to nie ma co ich konsumować i co wpływać na nie. Z plag na starcie okrzemki dwa razy się pojawiały i troszkę skała się zieleniła, ale porostu glonó brak - pojedyncze małe kępki gdzieniegdzie. Pytam o doświadczenie doświadczalskich w ich ekosystemach i ewentualnych skutkach :)

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mając same miękkie nie stosowalem ballinga i jechałem na samych podmianach. Dało się jak najbardziej.

Dziś wiem, że nie wyważyłem otwartych drzwi, bo 80% ludzi tak robi, ale gdybym pilnował wszystkich parametrów, miałbym dużo ładniejsze akwarium :)

Więc zalewając nowe akwarium zrobiłem tak jak bozia przykazała - i to działa lepiej niż w poprzednim akwarium.

Poza tym tak na logikę biorąc... Po co eksperymentować i narażać się na niepotrzebne straty - wszak koral też człowiek

I dokładnie jak człowiek przyjmie na klatę wiele rzeczy, niepowodzeń - ale w którymś momencie nie wytrzyma i puści.

Z koralami i rybami jest dokładnie tak samo. Wiele eksperymentów wytrzymają, ale w którymś momencie tak rozreguluje się biologia, że system nie wytrzyma.

Mój nieżyjący już niestety kolega mawiał... "Panie Dareczku... dobrze jest nie trza psuć" - i tego się trzymam...

pozdro


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.