Skocz do zawartości
kpw

Pytanie o akwa DIY ...

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zlozyc akwa z kominem pod konkretny wymiar.

100x50x ??? i tu nie wiem jaka najlepiej wybrac wysokosc.

Lampa nad nim bedzie HQI 150W i 2 aktyniczne.

Boki nakleic na dno? Jaka roznica wysokosci komina od

wysokosci akwarium? Jaka grubosc szkla?

Tlo wkleic do srodka czy moze na zewnatrz?

Moze ktos ma jakis link z opisem i wymiarami? totalne how to ...

P.S. Sam nie bede kleil :) samobojca nie jestem.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Informacje ci potrzebne znajdziesz na tej stronie w "archiwum" - to jeden z pierwszych artykułów o adaptacji zbiornika słodkowodnego na morskie z rozcinaniem, wierceniem i klejeniem. Potrzebne wielkości, opis techniki itd. znajdziesz na stronie http://thewald.webpark.pl

Osobiście (mam 100x50x50) i po roku przymierzyłbym się do czegoś dłuższego do 150 cm. Jeśli możesz rozważyć tylko zmianę wysokości to przy tym oświetleniu jakie masz myślę, że mógłbyś dać max 60 cm, a będzie ładniej niż 50.

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma na stronie wzmianki na tema wklejania kominow :)


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak, przecież w artykule w archiwum jest opisane wklejanie komina i zasady, których się trzeba trzymać. Jeśli chcesz to mogę ci przesłać dokładne wymiary mojego komina w akwarium 100x50x50 pod kratkę AquaMedic.

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem ten artykul, ale tam nie ma zadnych danych.

Nie wiem np. jaka musi byc roznica wysokosci komina wzgledem

wysokosci akwarium. Kratka opiera sie tylko na scianach komina?

Czy do boku akwa trzeba tez cos wkleic. Jakie wymiary komina?

Najchetniej jakies zdiatka z wymiarami bym chcial zobaczyc...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu to porobię parę zdjęć i podam Ci wymiary mojego akwa i komina i wymiary mojego sumpa. Może coś Ci to pomoże w projekcie, coś wykorzystasz, coś zmienisz. A przy okazji w artykule jest informacja, że komin jest niższy o 5 cm od górnej krawędzi akwarium, może czytałeś jakiś inny artykuł?

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex, troche dziwna budowa nie rozumiem

idei tej wyzszej komory na zzut i rewizje ??


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyższa komora (jest nie zalana) to rewizja i doprowadzenie wody z powrotem z sumpa. W dużej komorze masz zrzut. Nad nim znajdują się biobale, które z czasem zacznę powoli wyjmować.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli woda spada do komina tylko z 1 strony?

Czy kratka zraszajaca opiera sie tylko o scianki komina?

Czy doklejales cos do czyb akwarium?


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda spada tylko z jednej strony

dokleiłem tylko 1 pasek szer 2 cm do przeciwległej ścianki w stosunku do grzebienia.

1.Jeżeli idzie o ewentualne zmiany to może odwrotna kolejność komór: do narożnika akwarium dałbym tę suchą z rewizją i powrotem, a do przodu komin z biobalami, tak żeby móc na dwóch ścianach zamontować grzebień. Nie zrobiłem tak, bo trochę wystraszyłem się zbyt małej odległości otworów od krawędzi dna akwarium - stąd mój układ.

2.Jeżeli planujesz nie dawać biobali, to zrób wszystkie 3 otwory tylko w jednej narożnikowej komorze i daj dwa grzebienie, albo jeszcze lepiej zrób otwór do powrotu w przeciwległym narożniku w stosunku do komina, wymusisz w ten sposób przepływ wody przez cała długość zbiornika.

Zrobisz jak zechcesz, ale osobiście skłaniałbym się do 2 rozwiązania.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powrót wcale nie musi iść przez dno akwarium tylko rurą za zbiornikiem. To upraszcza konstrukcję i masz mniej wiercenia. Grzebień powinien być na dwóch ścianach gdyż zbiera więcej brudu i w przypadku gdy będziesz miał np. dużą pompę główną nie podniesie ci poziomu wody o 3-4 cm tylko o 1-1,5 cm.

Zastosowanie dużej pompy głównej ma tą zaletę że zmniejsza ilość pomp cyrkulacyjnych: mozesz rozdzielić wypływ i dać jeszcz np. tylko jedną cyrkulacyjną robiącą przeciwprąd. Wszyscy tu piszą o tym żeby powrót dać po przeciwnej stronie niż komin. Najlepsze rezultaty uzyskuje się dając powrót po tej samej stronie skierowany oczywiście w przeciwną stronę. Strumień płynie do przeciwległej ściany, odbija się i wraca tworząc super zawirowania i bez dodatkowych pomp. Wiele razy czytałem o tym rozwiązaniu i widziałem go np. u Grzesia Wojtasika w poprzednim zbiorniku. Był super prąd nawet bez dodatkowych pomp. Należy zaznaczyć że mówimy tu o dużych pompach głównych min. 12-15 razy obj. akw/h


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się, że nie musi iść przez dno, ale nie wyobrażam sobie, żeby cokolwiek z instalacji leciałoby mi na zawnątrz zbiornika. Nie mam możliwości schowania takiego ustrojstwa, a zbiornik dosunięty jest do ściany.

Jeżeli chodzi o ustawienie pompy w stosunku do komina, to właśnie mam taką sytuację jaką opisuje tomasz, a i pompa na akwa 240l brutto ma wydajność teoretyczną 3500l/h. Moje wnioski: i tak nie obędzie się bez dodatkowej cyrkulacji! Zawasze powstaną miejsca w których woda prawie stoi.

Jak zawsze rozwiązań, opinii i pomysłow jest tyle ilu ludzi. Wybór należy do ciebie kpw. Jak widzisz wszystko ma swoje wady i zalety :-)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ale rozdziel strumień i już będzie lepiej. Zaznaczam jednak iż moim zdaniem powinna być jeszcze co najmniej jedna pompa cyrkulacyjna (chociażby do pracy z wyłącznikiem czasowym) Ale co jedna to nie np 4 a i takie ilości się spotyka.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz zamowilem obiegowa HX 6850 okolo 7000l/h (w praniu i tak mniej)

Baniak planuje 250ke. Do cyrkulacji mam dodatkowo 2szt STEP.

Co do dzior planuje tylko 1 (40mm) bez rewizji, powrot rura na zewnatrz

wykozystujac rozwiazanie Jana F. http://republika.pl/cypnyk/031300071.jpg

Z czasem doloze HX 6530 z poprzedniego akwa :))

Na dodatek gdzies mi sie wala Powerhead 802 :) przyda sie w cyrkulacji.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko można i bez. Do komina można włożyć kawałek plastykowej siatki aby w razie np. dostania się dużej ryby nie zatkała odpływy i finał. Jak się ktoś za duzo naczyta to potem wierci, mierzy, liczy a efekt i tak ten sam a czasem i gorszy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię się naczytać, mierzyć, wiercić i... spać spokojnie. Wolę zrobić w temacie za dużo niż potem pluć sobie w twarz, że kurde nie zrobiłem tego, czy owego. Nie ukrywam, że moja solniczka stoi zalana od niedawna, więc jestem jeszcze żółtodziobem, ale właśnie dlatego czytam, mierzę i słucham mądrzejszych.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.