Skocz do zawartości
smieszny5g

Skała

Rekomendowane odpowiedzi

hej kupiłem kilka kilo suchej skały od tygodnia mocze ją w wodzie z podmianki.

nie czuję żeby wydzielała jakikolwiek

zapach .

czy mogę ją wrzucić juz do głównego zbiornika?

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand before Nature".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja kupilem 50 kilo do mojego i na takiej wystartowalem, moczylem okolo 3 tyg w zwyklej ro, jestem swiezak i chcialem zobaczyc ta czarna strone, czyli zaczac o suchej, co do zapachu moją nie czulem wogole, wyczyscilem szczotka jakies brudy i do baniaka, jezeli masz juz cos w akwa to smialo mozesz jzu dac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze wiekszego uzasadnienia dla czesto powielanej praktyki moczenia suchej skaly w wodzie RO.

Wazne jest oczyszczenie skaly z organiki jesli takowa zalega na skale... najlatwiej i szybciej jest uczynic to na sucho lub np myjka cisnieniowa. Pozniej tak czy owak adsorbent na krzemiany jest bardzo pomocny

Ps

Polecam zmienic tytul tematu by mial wieksza trafnosc, oraz kontynuowanie wczesniejszych tematow, ktore maja w tresci mnostwo ciekawych odpowiedzi


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie. odpale dzisaj myjke

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand before Nature".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mieliście więcej szczęścia, ale jak ja restartowałem akwarium na suchej skale to ilość glonów zielonych w porównaniu ze startem na żywej była ogromna. A skala była czyszczona myjką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

moczenie w RO czy myjka to jedno - a zrobienie testów czy coś wydziela .. to drugie

nie moczymy po to żeby ładnie wyglądała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat . Mam z 8 kg suchej która była wcześniej u mnie w kostce. Trochę suchej trochę żywej. Po likwidacji kostki wysuszyłem ją na balkonie i do piwnicy. Teraz ja bym chciał wykorzystać , wymyłem myjką ciśnieniową ale nie do końca wszystko zeszło. Więc do kubła i moczyłem ja w kranówce z cyrkulacją JVP 101 żeby rozmoczyć i znowu myjka. Wodę podmieniałem codziennie , bo po 24h w tej samej woda trochę capiła . Niestety w zeszłym tygodniu musiałem wyjechać na delegacje a moja pani nie dała by rady mi wody podmieniać wiec wylądowała w kuble bez wody na balkonie na 5dni. I teraz pytanie co z nią dalej robić , rozmoczyć w kranówie myjka i moczenie w RO . A może bo mam możliwość w robocie wykąpać ja w Kwasie Solnym wtedy chyba zostanie sama sucha czysta skał?????


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepnę się pod temat . Mam z 8 kg suchej która była wcześniej u mnie w kostce. Trochę suchej trochę żywej. Po likwidacji kostki wysuszyłem ją na balkonie i do piwnicy. Teraz ja bym chciał wykorzystać , wymyłem myjką ciśnieniową ale nie do końca wszystko zeszło. Więc do kubła i moczyłem ja w kranówce z cyrkulacją JVP 101 żeby rozmoczyć i znowu myjka. Wodę podmieniałem codziennie , bo po 24h w tej samej woda trochę capiła . Niestety w zeszłym tygodniu musiałem wyjechać na delegacje a moja pani nie dała by rady mi wody podmieniać wiec wylądowała w kuble bez wody na balkonie na 5dni. I teraz pytanie co z nią dalej robić , rozmoczyć w kranówie myjka i moczenie w RO . A może bo mam możliwość w robocie wykąpać ja w Kwasie Solnym wtedy chyba zostanie sama sucha czysta skał?????

Ja bym zrobil tak, jezeli byla juz szorowana i jest nadal sucha kup klej do skaly, zmontuj cos fajnego i do akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwas solny to chyba nie jest dobry pomysł, najlepiej to solanka i odpieniacz aż będzie czysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem. Siporax podobno można w kwasie solnym czyścić to czemu nie skalę. Będzie na pewno sama skala bez organiki

Edit:

Skała już wytrawiona w kwasie . Wieczorem wstawię zdjęcia przed w i po zabiegu.

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak skała? Poszła już do akwa? Jakieś uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem nowy temat http://nano-reef.pl/topic/78776-czyszczenie-suchej-skaly-kwasem-solnym/

zbiornik zalewam wtorek/środa.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się w kwestii skały. Jeżeli chodzi o suchą skałę to wszystko zależy według mnie od tego co to za skała. Wydobytą z morza

i zabitą w celu zmniejszenia kosztów transportu, można oczyścić powierzchniowo i wystartować w zbiorniku. Dobrze wtedy jest od razu zastosować adsorber fosforanów. Fosforany wyjdą ze skały do słupa wody i zostaną usunięte przez adsorber, ewentualnie przez podmiany wody, które polecam od samego początku startowania zbiornika. W przypadku gdy jest to sucha skała niewiadomego pochodzenia ( dotyczy to także żywej skały, piasku koralowego i wszystkich powierzchni wapiennych w akwarium ) prawdopodobnie posiada spore pokłady fosforanu wapnia, gdyż wapienie są dobrymi adsorberami PO4 i wiążą je do fosforanów wapnia. Niestety proces jest odwracalny i w ten sposób skumulowane fosforany mogą być z powrotem oddawane do słupa wody. W postaci fosforanu wapnia są niewykrywalne żadnymi testami. Mało tego, wiele morskich glonów potrafi korzystać bezpośrednio z fosforu zawartego w fosforanach wapnia, dlatego bujnie rosną przy zerowych wartościach PO4. Tu właśnie widzę sens moczenia suchej skały w RO przez jak najdłuższy okres z częstymi podmianami wody. Możemy się w ten sposób pozbyć depozytów fosforanowych zawartych w wapiennym materiale. To by tłumaczyło w pewnym sensie dlaczego jedni mają w czasie startu na suchej wielki wykwit glonów a inni niewielkie ich ilości. Podobna sytuacja występuje w przypadku żywej skały lub piasku z działającego zbiornika. Jeżeli skała była w działającym zbiorniku dłuższy okres czasu to nie powinna być używana do startowania nowego. Cały problem nie dotyczy żywej skały lub suchej pozyskiwanej bezpośrednio z morza, gdyż w miejscach gdzie występują rafy koralowe jest najczęściej deficyt związków fosforu i moczenie w morzu przez kilka miesięcy pozbawi ją tych związków. Dlatego świeża żywa skała jest według mnie nadal najlepszym materiałem do zakładania morskiego zbiornika, lub alternatywnie sucha skała taka jak z początku posta. Problem w tym że najczęściej nigdy nie mamy pewności skąd jest skała. Dlatego powinniśmy od początku stosować środki zaradcze. Długotrwałe płukanie suchej skały w często wymienianej RO, stosowanie adsorberów fosforanów od samego startu aby wychwytywać to co wyjdzie do słupa wody, niestosowanie do startu skały i piasku z długo działającego zbiornika. A po kilku latach funkcjonowania naszego akwarium, jeżeli występują dziwne zakwity glonów, mimo że testy wykazują 0, wymiana części skały i piasku na nowy.

Przepraszam za zbyt długi wywód. Ogólnie nie lubię pisać o czym świadczy liczba moich postów na tym forum, ale w tym temacie chciałem się wypowiedzieć dlatego że problem skały mimo że podejmowany często na forum nic nie wspomina o tych depozytach fosforanowych.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej agresywny od kwasu a podobnie dzialający jest ocet. 15min Ubywa okolo 20%masy skaly wiedz ostworznie

Mobilnie :-)


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.