Skocz do zawartości
jackami

rozmieszczenie pomp cyrkulacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

akwa 120x60x50h.komin.pompa obiegowa 4000l/h

czy sa jakies zasady rozmieszczania pomp? jak dobrac moc - droga prób?

za wszystkie rady będę wdzięczny.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa dobra, lub parę mniejszych. W zależności jaka cena na pompki.

Obecnie bardzo rewelacyjne są MaxSpect Gyre :)

Sobie kupiłem XF-150 :) Możesz wziąć mniejszą.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa dobra, lub parę mniejszych. W zależności jaka cena na pompki.

Obecnie bardzo rewelacyjne są MaxSpect Gyre :)

Sobie kupiłem XF-150 :) Możesz wziąć mniejszą.

taka moc na to akwarium co masz w opisie?

druga sprawa to nie ta półka jak dla mnie


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasady sa takie, ze ma nie byc martwych stref(to takie gdzie stoi woda). Pompki 2 lub 3 wydajnosc od 10-krotnosci do nawet 40-krotnosci. Jedni ustawiaja tydzien, a inni pol roku, rok i nigdy do konca nie sa zadowoleni.

Powodzenia


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

dla korali miekkich, bedziesz prawdopodobnie potrzebowal dwie pompki np: Tunze 6045. Gdybys chcial sps-y, to potrzebna bedzie silniejsza cyrkulacja. Bedziesz musial wymienic na np: 2 x 6065 lub wieksze.

Zawieszone na tylnej szybie, moglyby dmuchac na siebie, lekko skosnie do gory, tak zeby ich strumienie sie trafialy i tworzyly zawirowania. Dokladne ustawienie bedzie zalezalo, czy np: nie wymiataja zbyt duzo piachu.

Mozna tez je podlaczyc do zegarow, zeby czasami ktoras miala z godzine przerwy, to cyrkulacja bedzie jeszcze bardziej urozmaicona.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka moc na to akwarium co masz w opisie?

druga sprawa to nie ta półka jak dla mnie

To co w opisie, to jest aktualne, które posiadam. Zaś tego XF-150 kupiłem do baniaczka, który dziś właśnie przyjedzie.

Będzie akwarium o wymiarach 180x60x65 cm


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

dla korali miekkich, bedziesz prawdopodobnie potrzebowal dwie pompki np: Tunze 6045. Gdybys chcial sps-y, to potrzebna bedzie silniejsza cyrkulacja. Bedziesz musial wymienic na np: 2 x 6065 lub wieksze.

Zawieszone na tylnej szybie, moglyby dmuchac na siebie, lekko skosnie do gory, tak zeby ich strumienie sie trafialy i tworzyly zawirowania. Dokladne ustawienie bedzie zalezalo, czy np: nie wymiataja zbyt duzo piachu.

Mozna tez je podlaczyc do zegarow, zeby czasami ktoras miala z godzine przerwy, to cyrkulacja bedzie jeszcze bardziej urozmaicona.

Wylot z Sump a mam wzdłuż tylnej ściany. Myślałem ustawić jedna mniejsza na przeciwko tego wylotu ale niżej. Do tego dwie mocniejsze na bocznych ścianach. Tez tak utawiane ze w jakimś punkcie strumienie się spotkają. Co ty na takie ustawienie.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz w ogóle pompy?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jaj jestem z tych co chyba nie do konca wiedza czy dobrze jest ustawiona cyrkulacja :smiling: na poczatku mialem rw20 x2 bo taka mi polecil pan sklepie(chyba zalezalo na sperzdazy), byla fajna na poczatku do przedmuchania skale , ale po pewnym czasie juz zmienilem na jedna rw 15(rw2o poszla na bok, nie bylo zle ale wydawalo mi sie za mocne, to zrobilem tak, sprzedalem 2 x rw20 kupilem rw8 i bylo njuz lepiej :thumbup: ale to nie koniec problemu bo jak mi sie zdawalo ta rw15 dalej jest za mocna jeszcze i dokupilem rw8 a rw15 dalem na polke na kiedys, i bylo juz lepiej o wiele, obydwie rwr8 leca na 4 biegu, jadna jest na lewej na srodku wysoko i dmucha na lustro wody a druga po prawej na tej samej wysokosci i dmucha na przod, ale ze zrobilem sobie komin na srodku i 2 gorki skal po praewej i po lewej i zostaly zklejone, z tylu nie za bardzo mialem dobrej cyrkulacji( tak mi sie wydaje) kupilem 2 x rw4 na dwie strony w tyl i skierowane sa do dolu na 1 biegu i wydaje mie sie teraz ze jest dobrze, dodam kilka fotek dla ciebie jak jest zrobuione u mnie, jezeli to cos pomoglo :thumbup: wiem jedno ze nie jest tak prosto to powiedziec jak ustawic i gdzie, zalezy wszystko od ulozenia skal, teraz juz okolo 1 miesiaca nie wkjaldam lap do awka i tak sa w etj pozycji i sie kula jakos, teazr walcze z glonami i ospa :wallbash:

post-25309-0-21112400-1444984944_thumb.jpg

post-25309-0-69034400-1444984946_thumb.jpg

post-25309-0-34999200-1444984949_thumb.jpg

post-25309-0-23921000-1444984952_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

cyrkulacja w akwarium musi robic pralke, takze te pare litrow z pompy obiegowej mozesz wpuszczac gdziekolwiek, to nie powinno miec znaczenia. No chyba, ze podnosisz z 10 tys. litrow.

Poza tym, powtorze za Arturem: jakie masz pompy ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

cyrkulacja w akwarium musi robic pralke, takze te pare litrow z pompy obiegowej mozesz wpuszczac gdziekolwiek, to nie powinno miec znaczenia. No chyba, ze podnosisz z 10 tys. litrow.

Poza tym, powtorze za Arturem: jakie masz pompy ?

Narazie jeszcze nie kupiłem. Ze względów finansowych na początek będą jvp. Jak juz będę widział ze udaje mi sięppoprowadzić fajny bania zek będę inwestowaćdalej. Wiem ze nniektórzy są innego zdania ale myślę że lepiej tak zacząć niż wcale.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie jeszcze nie kupiłem. Ze względów finansowych na początek będą jvp. Jak juz będę widział ze udaje mi sięppoprowadzić fajny bania zek będę inwestowaćdalej. Wiem ze nniektórzy są innego zdania ale myślę że lepiej tak zacząć niż wcale.

Jezeli masz zapas gotowki to tak, mozesz sie bawic, tez tak zrobilem jak ty i nie polecam

Kupuj juz tak zeby juz bylo i zostalo, naprawde tracisz duzo kupujac dwa razy

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JVP to tez pompy, ale jakie silne i ile ? Cena to rowniez kwestia komfortu, ale nie zawsze, takze nie przejmuj sie "ze tanie", wazne zeby zamieszaly.

Nie ma co sie nastawiac na "podwojne" zakupy. Lepiej jedna Tunze 6065 a za pol roku druga, niz kupowac cos, co bedzie wymieniane. Z drugiej strony, wiele JVP pracuje latami...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JVP to tez pompy, ale jakie silne i ile ? Cena to rowniez kwestia komfortu, ale nie zawsze, takze nie przejmuj sie "ze tanie", wazne zeby zamieszaly.

Nie chidzilo mi ze tanie tylko o to zeby pozniej nie kupowac drugiej wiekszej, akwarium to skarbonka, i kupic raz a dobrze nie zaleznie do ceny ale do potrzeb o to mi chodzilo :)

I tak jak stami mowi najpierw jedna niech troche pokreci i pozniej bedziesz widziaj jaka nadtepns i czy wogole bedziie potrzeba

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostane narazie przy zalozeniu ze startuje na jvp. jvp to srednio 8 szt na 1 tunze. znajomy ma od 2 lat i smigaja az milo.

jezeli chodzi o moc to myslalem1x5000 i 2x 12000. plus na wszelki wypadek dodatkowa 6000 jakby 2x12000 bylo za mocno. za wszystkie ok 200zl.to 1/3 ceny 1 szt tunze. a po jakims czasie napewno bede stopniowo modernizowal bo nie bedzie innych wydatkow tak jak teraz


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli te 12 tys. l/h nie beda sterowalne, to odradzam, gdyz sa za silne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie same 2 x 6000 wystarcza. Troche szkoda pakowac az 3 pompy, ze wzgledu na estetyke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej kup 2x rw-8. Albo najpierw rw-15 a za pół roku dokupisz rw-8 jak będziesz potrzebował. Kombinacji jest wiele.

Zawsze można nimi sterować i nie są takie drogie jak Tunze.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.