Skocz do zawartości
jacekb

300l, Toruń, zupełny nowicjusz :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! :)

W dużym skrócie: jakiś czas temu, będąc w sklepie zoologicznym spojrzałem w akwarium morskie i... zakochałem się... Zapragnąłem mieć kawałem morza u siebie w domu i zacząłem studiować fora, oglądać filmiki na youtube związane z tematyką akwarystyki morskiej. Chciałem zacząć od nano akwarium 30l, ale po kilku lekturach zdecydowałem, że będzie to jednak 300l.

Chciałbym, żeby temat ten był trochę moim pamiętnikiem z przygody z solniczką, jak również wierzę, że znajdę dzięki temu porady od Was i fachową pomoc.

Zorientowałem się w sprzęcie potrzebnym do prowadzenia akwarium i zakupy, jakie planuję przedstawiają się następująco:

- akwarium 300l, 120x50x50cm,

- filtr RO 03 100 GPD,

- Pompa cyrkulacyjna MOVER - M4600,

- Seachem Matrix – medium filtracyjne 1l

- Aquanurt żwir koralowy 2 kg, granulacja 10mm,

- Seachem – purigen absorbent, 100 ml,

- Grzałka Eheim lager 150W,

- odpieniacz Deltec - MCE 600,

- lampy HQI Aqua Medic - Aqualine 10000 K Żarnik HQI 2x150W oraz Aquael moonlight 4x4LED

- Bio Active Live Aragonite - Natural White żywy piasek 18kg,

- sól Microbe lift – premium reef salt 10kg,

- Aquaforest – BioS – bakterie 10ml,

- FILTR KUBEŁKOWY SUNSUN HW-304B + LAMPA UV,

- AQUA NOVA SIATKA DO MEDIÓW FILTRACYJNYCH,

- Gąbki filtracyjne Azoo Dual Active Carbon Sponge [wym. 28x13x3cm] Azoo 3in1 Bio-Sponge [wym. 28x13x4cm]

- zostaje jeszcze oczywiście żywa skała, później korale i zwierzątka.

Co sądzicie o takim zestawie startowym? Brakuje czegoś? Może ma ktoś doświadczenie z wymienionym sprzętem i potrafi zaproponować inny?

Pozdrawiam Was serdecznie i mam nadzieję, że za niedługi czas będę już mógł przekazywać Wam relację z zakładania mojej solniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No brakuje sampa , będzie samp będzie inny sprzęt i jeszcze do akwarium bez sampowego brakuje czegoś do mierzenia zasolenia , jakie korale mają być w akwarium ?Światło pod SPS-y cyrkulacja po miękasy .Jesteś z Torunia paru morszczaków tam jest, najlepiej jak byś sobie pooglądał , obgadał , popytał osobiście

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem, że FILTR KUBEŁKOWY SUNSUN HW-304B + LAMPA UV wystarczy zamiast sampa. Możecie potwierdzić? W miernik zasolenia i inne testy do badania parametrów wody jak najbardziej się zaopatrzę :) Planuję korale miękkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie to samo sumo to sump a kubełek to jest dobry przy słodkim . A ten żwir to aż 10mm ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duża granulacja to kamienie a nie żwir tylko syf będzie sie tam zbierał nie mówiąc ze coś to przekopie . Zdecydowanie drobniejszy


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak czytałeś o filtrach kubełkowych to pewnie przeoczyles że po trzech godzinach przerwy w pracy wszystko się w nim kisi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim akwarium to chyba jednak sump będzie lepszy.

Ja ostatnio stawiałem zbiornik i po dwóch miesiącach widzę jakie popełniłem błędy.

Najważniejsze to:

1. Za małe akwarium. Mam 103x60x50, a spokojnie zmieściło by mi się 120x65x55 i takie trzeba było zrobić.

2. Za mały sump bez miejsca na DSB.

Reszta typu za drobny piasek, kształt komina itp. to już detale.

Wniosek - mocno się zastanów zanim się na coś zdecydujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porozglądam się za sumpem w takim razie. Dzięki za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.