Skocz do zawartości
MateuszDDZ

projekt nowego akwarium 80x45x50cm

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, mam w planach postawić jakiś większy baniaczek. W nowym mieszkaniu nie będę mógł wygospodarować za dużo miejsca, ponieważ akwarium będzie stało jako dostawka do szafki RTV (taka sama wysokość). W związku z tym mam ograniczone miejsce i absolutnym maksem jest niestety zbiornik jak w tytule (przy obecnych 30L to i tak olbrzym). Obsada jaką planuję to kilka mniejszych rybek na pewno para błaznów, może gobiodon i coś co się po drodze w bani urodzi. Z korali to na pewno w większości jakieś miękkie i LPSy, do tego może kilka jakiś łatwiejszych SPSów. Miejsca na sump na pewno nie znajdę, więc pozostaje mi tylko panel.

Jako cyrkulację/falownik planuję RW4, obiegówka DC1200. Filtrację chciałbym oprzeć głównie na skale, siporaxie i odpieniaczu. Zastanawiam się jeszcze nad pelletami, bo przy takim zbiorniku raczej nie powinny za bardzo ciągnąć po kieszeni, a i mniej roboty i mniejsze ryzyko niż z wódą czy VSV. Po opiniach wyczytanych w "internetach" zamówiłem już używany odpieniacz - SCHURANA JETSKIM 100 i w sumie już po fakcie chciałbym się zapytać czy dobrze zrobiłem. (Wiem że to trochę za późno, ale jak coś to zawszę odpieniacz mogę odsprzedać).

Wstępny projekt panela filtracyjnego od lewej:

- I spływ i komora odpieniacza

- powrót i komora pompy

- komora na siporax

- II spływ komora na ewentualne absorbery i watę filtracyjną.

post-12856-0-35333700-1445375395_thumb.jpg

Edytowane przez MateuszDDZ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza komora na odpieniacz i wysokość 40cm. Schuran 100 nie ma takiego zanurzenia (pewnie max 25cm) będzie musiał dużo wystawać z panela żeby działał - musisz to zmienić. A co do tego litrażu z panelem to jak najbardziej ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora z odpieniaczem ma poziom 20cm, bo tyle maksymalnie podaje SCHURAN w instrukcji dokładnie 15-20cm. Ciężko to dostrzec, ale panel zaplanowałem z dwoma spływami - skrajna lewa i prawa komora, powrót chciałem w komorze środkowej (tej o szerokości 10cm).

Od lewej:

- I spływ i komora odpieniacza (wysokość 20cm i szerokość 32cm)

- powrót i komora pompy (szerokość 10cm)

- komora na siporax (wysokość 40cm szerokość 21,2cm)

- II spływ komora na ewentualne absorbery i watę filtracyjną (szerokość 15cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowany ten podwójny spływ. Poza tym myślałeś jak będzie spływać woda z 45cm do odpieniacza 20cm.. Strasznie głośne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taki projekt: foto, dostosuj wymiary do swoich potrzeb pod panel i bez refungium oczywiście (zamiast tego może jak chciałeś wata lub inne media), swoją drogą szkoda, że nie znajdziesz miejsca na sumpa.

post-26221-0-90333900-1453326424_thumb.jpg

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.