Skocz do zawartości

MateuszDDZ

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Imię
    Mateusz
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Dzierżoniów
  • Akwarium
    Nano Reef 30l lampa LED DIY, FZN3 + siporax

Ostatnie wizyty

419 wyświetleń profilu
  1. Chyba Cię wprowadziłem w błąd, bo nie doczytałem, że na tafli pozostał osad. Najprawdopodobniej był to termometr toluenowy. Toluen jest węglowodorem i podejrzewam, że bakterie i tak go "wpierdzielą"
  2. efekt będzie podobny do wlania spirytusu, bo w termometrze jest barwiony alkohol etylowy. Ja bym zostawił
  3. Nie dawaj nic na początek. Ja chciałem podobnie "wyrzucić" kasę, ale na szczęście w sklepie, w którym się zaopatruję, nie myślą tylko o zarobku i na szczęście wybili mi z głowy wszystkie "wspomagacze". Mam 1L siporaxu, leje bakterie Microbe Lift Special Blend, według zaleceń producenta i azotany mam poniżej 2, a fosforany niewykrywalne testami saliferta. Robię tylko podmianki co tydzień. Za jakiś czas zrobisz testy wody i będziesz wiedział czy coś trzeba wrzucać
  4. MateuszDDZ

    Zbuntowana Zoa

    tutaj chyba chodzi o Kessila A360WE, bo nawet AP700 nie ma 360W. Twoja lampka ma 90W.
  5. A co tu do zwracania? Każdy kto składa lampę doskonale wie, że trzeba ją najpierw sprawdzić. Przy zbyt małym radiatorze aluminiowym, zbyt małym wentylatorze, lub zbyt małym przepływie powietrza (np. przez przykrycie koroną) również istnieje ryzyko uszkodzenia diod, jeśli odpali sie lampę na pałę bez sprawdzenia. Odpalasz lampę bierzesz termometr, lub montujesz zabezpieczenie termiczne przy diodzie na najzwyklejszym bimetalu o nastawie 60 stopni i masz odpowiedź. Gdyby wszyscy mieli takie podejście jak Ty, to pewnie nie mielibyśmy naszych wspaniałych solanek, bo pewnie nikt nie odważyłby się na przenoszenie koralowców z oceanu do akwarii, bo kto zwróci potrzebny nakład, gdy nie mamy pewności, że w ogóle przeżyją. Pewnie nadal nie mielibyśmy odpieniaczy, tylko lecielibyśmy na samej naturalnej filtracji, bo przecież nikt nie zwróci nam za korale. Nie mielibyśmy oświetlenia LED, bo po co kombinować skoro mamy świetlówki, a korale mogą paść, nie mielibyśmy syntetycznej soli, bo za duże ryzyko, nie mielibyśmy pelletek, wódki i Bóg wie czego jeszcze. Do odważnych świat należy, a spróbować nie zaszkodzi. Ryzyko uszkodzenia diod jeśli zamontujemy je na blaszkach aluminiowych, lub miedzianych jest minimalne, bo jeśli granit nie będzie odbierał energii, to blaszka się mocno rozgrzeje i termik nam to wyłączy (koszt około 5zł wiem bo sam kupowałem). Sam pomysł mi się bardzo podoba i rozumiem dlaczego autor chce zrobić takie rozwiązanie. Pozdrawiam Mateusz
  6. Do diod zazwyczaj stosuje się aluminium, bo bardzo dobrze przewodzi ciepło, ale nie jest nigdzie powiedziane, że aluminium jest jedynym słusznym "radiatorem" do diod i że akurat takie przewodnictwo cieplne, jest minimalne do prawidłowego działania diod. Weź pod uwagę, że np. beton ma dwa-trzy razy mniejszy współczynnik przewodnictwa cieplnego, a z powodzeniem jest stosowany w ogrzewaniach podłogowych i spełnia swoją rolę znakomicie, bo podłogi grzeją, a sam beton dobrze "odbiera" ciepło. Maty do ogrzewania podłogowego mają moc około 150W/m^2, są zazwyczaj przykryte płytkami ceramicznymi i się nie przegrzewają, Większośc takich kabli może pracować do temperatury około 60 stopni, co jest prawie dwukrotnie mniejszym wynikiem od standardowych diod Cree. Trzeba wziąć pod uwagę, że taka mata prawie w 100% przetwarza energię elektryczną na energię grzewczą, więc jeśli nasze diody mają sprawność rzędu 30-40%, przy lampie 200W mamy maksymalnie 140W energii cieplnej, więc nadal uważam, że płyta granitowa powinna dać radę.
  7. A czy ja powiedziałem, że granit ma porównywalny opór cieplny do aluminium?
  8. Ja proponowałbym przykręcić w miejscach styku diod z granitem, jakieś blachy aluminiowe, żeby zwiększyć powierzchnię styku. Podejrzewam, że obejdzie się bez radiatora, bo granit dość dobrze odprowadza ciepło. Jest tylko jeden sposób, żeby się o tym przekonać. Bier Pan diodę, kawałek blachy, pastę termoprzewodzącą i sprawdzaj.
  9. MateuszDDZ

    Dzika rafa

    żarówka led biała zimna powinna załatwić sprawę, co prawda mają zazwyczaj 6500K, ale powinna dać radę. Kup taką, którą później będziesz mógł wykorzystać w domu, żeby nie wyrzucać pieniędzy.
  10. Z tego co widzę to masz tunze 9004, a on może pracować w akwarium, więc masz problem rozwiązany. DSB z refugium w panel, a odpieniacz do akwarium i po problemie.
  11. Ja jakbym miał robić jakiś bypass to wolałbym odpieniacz dać na nim, a DSB usypać w miejscu docelowym, czyli panelu. Jak sobie wyobrażasz przeniesienie DSB z refugium z "sumpa" na bypassie do panela?
  12. http://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/
  13. wrzuć tą grzałkę do kaskady, bo strasznie szpeci. Ja mam taką samą i pod skosem jakoś weszła
  14. eleganckie akwarium będę śledził temat
  15. z tego co widzę to kupiłeś bez PWM czyli raczej złe ja kupiłem taką: http://allegro.pl/pr...5749549783.html oraz taką do "skręconych diod" max 700mA http://allegro.pl/dr...5605432830.html edit. obie oczywiście działają pod AQma
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.