Skocz do zawartości
trofeusik

Katastrofa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

23.10.15 wnuczek wsypał około 1 kg pokarmów dla rybek do Nano 30 l ,jak przyjechałem do domu po 24 godzinach to w akwa był jeden wielki "kibel".Piasek przepłukałem wodę wymieniłem -"solankę", ale korale i wszystkie żyjątka niestety zdechły,nie wiem czy rafę można uratować,korale są do niej jeszcze przyczepione. Nie wiem jak się ich pozbyć-czy na siłę czy chemią. Proszę o radę, co z tym zrobić? Do filtra wrzuciłem węgiel i woda zaczyna być "przezroczysta" choć smrodek jeszcze jest. Radźcie co dalej robić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiesz co było w skale, co w niej zostało i co odda do wody... lepiej nie ryzykować i skoro wszystko zdechło to zrobiłbym restart totalny, wymieniłbym skałę i piasek na nowy w końcu do 30l dużo tego nie potrzeba.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiesz co było w skale, co w niej zostało i co odda do wody... lepiej nie ryzykować i skoro wszystko zdechło to zrobiłbym restart totalny, wymieniłbym skałę i piasek na nowy w końcu do 30l dużo tego nie potrzeba.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i mądrzejsi się wypowiedzą inaczej niż ja ale skoro wszystko padło to wymieniłbym skałę i piach na nowy dlatego że w 30l za wiele tego nie było i koszta nie podetną Ci skrzydeł a spokojniej będzie spał. Restart jak siemasz ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chyba ewidentnie restart od nowa wszystko zaczac. Wegiel chyba Ci juz w tej sytuacji nic nie pomoze. To masz jakies korale czy nie bo nie wiem.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można próbować - myjka ciśnieniowa / porządne szorowanie skały

potem moczenie w RO i testy wody ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał ma racje - restart ma nowym wszystkim - to jest 30 litrów tylko - po co się męczyć - nowe - koszt będzie niższy próba ratowania


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie .. to 24h więc skała się nie nassała - w czasie transportu dostaje po D... "trochę" bardziej więc wymiana w/g mnie jest zbędna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee tam oszczędzi 90zł na 3 kg skały ? Nie wiadomo co 1kg żarcia puściło. Może się nie nasyciła bardzo ale wystarczająco bykorale padły i też swoje do wody puściły. Ja tam bym takie skały nie chciał w swoim zbiorniku mimo że mam 15x większy.

Wolałbym postawić na nowo na pewnej skale i spać spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moge pojąć tylko jednego , mając 30 litrow akwa, po diabła ci ponad kilogram żarcia ??!! (Wiem ze jie pomogłem, ale musze wiedzieć.)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze wnuczek do więzienia :police:

i następnym razem dobrze zabespieczyć akwarium przed szkodnikiem :smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak chyba zrobię jak większość radzi, czyli wszystko od nowa-3 ślimaki przetrwały -jest życie na początek. Ten kg żarełka to nie do morskiego, mam też słodkie akwaria i trochę różnych pokarmów stoi na półce-teraz będzie pod zamknięciem. "Sprawy "do prokuratury nie oddam, jednak to wnuczek 3 letni. Dzięki za wszystkie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół żartem pół serio... cytując mojego kumpla :)

"dzieci trzeba oddać do domu dziecka... zanim one oddadzą nas do domu starców"

:smiling: :smiling: :smiling:


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Dzieci to mali terrorysci"

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trofeusik juz wuem wszystko :) , a co do 3 latków to mam takiego szkodnika tez i gdybym zostawił żarcie bez opieki byłoby dokładnie to samo, ona uwielbia karmić ryby

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakis czas temu tez byla katastrofa w baniaczku, a mianowicie wpadla mi lampka do akwa zabijajac prawie wszystko, zeby uratowac reszte wymienilem 70% wody solanką z kranowki, dalem bakterie i wegiel x3, myslalem trudno trzeba zrobic restart, skala piach+ kranowka= nic dobrego z tego nie bedzie, to co poleglo wywalilem, reszte zostawilem i pojechalem na delegacje na 2msc, po powrocie to co zostalo ladnie zylo, baniak sam sobie poradzil.

Ps. co do szkodnika ;)

Moj szkodnik tez ponad 3 lata, podchodzi do akw tylko jak chce sobie poogladac, nigdy nie pozwalalem mu nic robic ze mna przy akw, tym bardziej karmic rybek, raz pozwolisz a lepek pomysli ze mu wolno i taka sytuacja gotowa, i to bedzie nasza wina a nie dziecka. Nie jestem terrorysta ale dopuki ma mleko pod nosem to niech sie bawi zabawkami ;) .....


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masters , a ja uczę dziecka odpowiedzialności , wystarczy zamknąć żarcie , dzieciak codziennie po orzebudEniu sam mi przypomina ze trzeba nakarmić rybki, a zabawkami tez sie bawi

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa takie same tematy i dwa różne kierunki ...hehe. Autor tematu może sobie wybrać wątek, który mu bardziej pasi..

http://nano-reef.pl/topic/78906-katastrofa/#entry802293


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 litrów zaledwie ?takiego malucha to moment się przewija ..Miałem nudniejszy dzień to sobie postawiłem takie coś w 10 minut a potem mi się znudził maluch :p kup nowej skały parę kawałków, piaseczku za grosze i masz znowu baniak....Przy takim litrażu to nie masz co się bawić w oczekiwanie na cuda.

Zresztą skała będzie już słabej jakości nawet po płukaniu tak myślę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam dwóch małych szkodników jeden roczek drugi 2 latka . przez okres 7miesiecy od kiedy mam akwarium morskie cała paczka granulatu wsypana co prawda 250g na 150l w obiegu . Ale syf był straszny . Nowa lampa Razzora 120w 10000k zalana . Musiałem robić przemeblowanie i wykręcić z drzwi od szafki pod akwarium uchwyt.

pozdrawiam


"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand before Nature".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.