Skocz do zawartości
maziblondi

Metoda Ballinga w baniaczku 45 litrowym

Rekomendowane odpowiedzi

Nie o kosztach rozmawialismy, tylko o blednym twierdzeniu, ze podobno w malym akwarium z sps-ami, wystarczy podmieniac 10% wody tygodniowo, zeby wyrownac zuzycie.

Koszty to kazdego osobista sprawa.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak myślicie, w w/w litrażu należy zacząć uzupełniać mikro i makroelementy metodą Ballinga?

Dodam, że jadą już do mnie LPS I SPS:

-stylophora milka

-pocillopora

-seriatopora

-pavona

-caulastrea

Sól jakiej używam to KENT, podmianki co tydzień ponad 10% (5 litrów)

Pozdrawiam :thumbsup:

Hmm wydaje mi sie ze autor wspominal jedynie o zasadnosci podawania ballinga a nie o kosztach z tym zwiazanych. I tak- jezeli testami okresli, iz poziom pierwiastkow od podmiany do podmiany jest wystarczajacy- ok ballinga nie potrzeba z oczywistych wzgledow. Jezeli natomiast okaze sie inaczej to czemu nie miałby zainwestowac?? Poprawcie mnie jezeli sie myle ale stala wysoka wartosc pierwiastkow w wodzie bardziej sprzyja rozrostowi sps'ow niz jej skoki co tydzien? Pozatym moze za rok dwa autor zdecyduje sie na wieksze akwa w ktorym juz ciezej bedzie utrzymywac parametry wody poprzez podmiany i metoda ballinga plus pompy przydadza sie idealnie. Sam jestem w podobnej sytuacji (akwa 60l plus panel) i rowniez za jakis czas rozwazam ballinga z powyzszych wzgledow.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wydaje mi sie ze autor wspominal jedynie o zasadnosci podawania ballinga a nie o kosztach z tym zwiazanych. I tak- jezeli testami okresli, iz poziom pierwiastkow od podmiany do podmiany jest wystarczajacy- ok ballinga nie potrzeba z oczywistych wzgledow. Jezeli natomiast okaze sie inaczej to czemu nie miałby zainwestowac?? Poprawcie mnie jezeli sie myle ale stala wysoka wartosc pierwiastkow w wodzie bardziej sprzyja rozrostowi sps'ow niz jej skoki co tydzien? Pozatym moze za rok dwa autor zdecyduje sie na wieksze akwa w ktorym juz ciezej bedzie utrzymywac parametry wody poprzez podmiany i metoda ballinga plus pompy przydadza sie idealnie. Sam jestem w podobnej sytuacji (akwa 60l plus panel) i rowniez za jakis czas rozwazam ballinga z powyzszych wzgledow.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Majestic w sumie to nawet się nie zastanawiałłem nad kwestią finansową, tylko nad samym faktem stosowania tej metody. Oczywiście można kupić dozwonik automatyczny lub bawić się w ręczne kropelkowanie, aczkolwiek chciałem się dowiedzieć czy sama podmianka na bogatej soli (nawet te 15 procent) powinna wystarczyć. Zrobię w ten sposób, że po prostu zbadam zasadność samych podmianek w zależności od ich wielkości, a później napiszę wnioski.

Hmm wydaje mi sie ze autor wspominal jedynie o zasadnosci podawania ballinga a nie o kosztach z tym zwiazanych. I tak- jezeli testami okresli, iz poziom pierwiastkow od podmiany do podmiany jest wystarczajacy- ok ballinga nie potrzeba z oczywistych wzgledow. Jezeli natomiast okaze sie inaczej to czemu nie miałby zainwestowac?? Poprawcie mnie jezeli sie myle ale stala wysoka wartosc pierwiastkow w wodzie bardziej sprzyja rozrostowi sps'ow niz jej skoki co tydzien? Pozatym moze za rok dwa autor zdecyduje sie na wieksze akwa w ktorym juz ciezej bedzie utrzymywac parametry wody poprzez podmiany i metoda ballinga plus pompy przydadza sie idealnie. Sam jestem w podobnej sytuacji (akwa 60l plus panel) i rowniez za jakis czas rozwazam ballinga z powyzszych wzgledow.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Majestic w sumie to nawet się nie zastanawiałłem nad kwestią finansową, tylko nad samym faktem stosowania tej metody. Oczywiście można kupić dozwonik automatyczny lub bawić się w ręczne kropelkowanie, aczkolwiek chciałem się dowiedzieć czy sama podmianka na bogatej soli (nawet te 15 procent) powinna wystarczyć. Zrobię w ten sposób, że po prostu zbadam zasadność samych podmianek w zależności od ich wielkości, a później napiszę wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też przemawia to co pisze Stani - ostatecznie jak się nad tym poduma, to objętość korali do wody w małym szkle będzie wręcz większa niż w dużym, a to dlatego, że w małym łatwo o przeładowanie ergo ilość dostępnych pierwiastków może być proporcjonalnie mniejsza niż w duzym szkle. W takim układzie jak kto ma ochotę i kasę niech wejdzie w ballinga, why not? Nie każdy lubi podmieniać 25% objętości wody co tydzień.

Ja lałam ballinga w 54l z ręki i moim zdaniem spsy i lpsy miały się lepiej, niż w 130l na podmiankach. 25% podmianki objętości wody (ok 10l co tydzień) nie wystarczały. Właśnie kończę kolejny etap prób w większym szkle (cały czas jadę na Red Sea Coral Pro Salt) ale tu też musiałabym sporo wody podmieniać by parametry trzymać.. I to widać po koralach, widać po testach.. Balling wraca :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majestic w sumie to nawet się nie zastanawiałłem nad kwestią finansową, tylko nad samym faktem stosowania tej metody. Oczywiście można kupić dozwonik automatyczny lub bawić się w ręczne kropelkowanie, aczkolwiek chciałem się dowiedzieć czy sama podmianka na bogatej soli (nawet te 15 procent) powinna wystarczyć. Zrobię w ten sposób, że po prostu zbadam zasadność samych podmianek w zależności od ich wielkości, a później napiszę wnioski.

Majestic w sumie to nawet się nie zastanawiałłem nad kwestią finansową, tylko nad samym faktem stosowania tej metody. Oczywiście można kupić dozwonik automatyczny lub bawić się w ręczne kropelkowanie, aczkolwiek chciałem się dowiedzieć czy sama podmianka na bogatej soli (nawet te 15 procent) powinna wystarczyć. Zrobię w ten sposób, że po prostu zbadam zasadność samych podmianek w zależności od ich wielkości, a później napiszę wnioski.

Dokladnie!!! Sprawdz ile czego pochlaniaja korale, czy same podmiany wystarcza, czy moze przyda sie zmiana soli na "bogatsza".... i moze okaze sie ze to wystarczy. Jezeli natomiast stwierdzisz ze to za malo balling pezyjdzie Ci z pomoca')

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, że u mnie w 43l cotygodniowe podmianki 10% nie wystarczały i lałem normalnie Kh (25ml), Ca (26ml), Mg (60ml) w ilosciach niezbednych do zachowania praktycznie stałych parametrów PH=8, Kh=8, Ca=440, Mg=1250. W zbiorniku były korale: 1 x Caulastrea (ok 30 mordek), 3 x Montipory, 2 x Acropora, 1 x Seriatopora, 2 x Sinularia, 1 x Clavularia, 1 x Ukwiał, kilka ślimaków (ok 10szt), 1 x krab Mitrax itp. Oczywiscie nie lalem tego od początku aleod momentu kiedy zauważyłem że parametry spoadaja najpierw lałem znacznie mniej aż finalnie jak wyżej. Tak więc nie zgodzę się, że trzymajac w małym baniaku LPS'y i SPS'y same podmianki wystarczą do utrzymania Kh, Ca, Mg no chyba że No2, No3 Po4, które mierzone Salifertem zawsze były równe ZERO. Zbiornik prowadzony był na soli IO przez pierwsze 2 miesiące poczym IO zastąpiłem na stałe AF Reef Salt.

Jeżeli chodzi o koszty stosowania ballinga w takim akwa powiem że kupiłem 1,5 roku temu puszke Ca, Mg, KH z AF i do dziś nawet połowy z niej nie złużyłem no może po za MG bo została 1/3 puszki. Czyli wydane 100PLN na 2-2,5 roku to chyba nieznaczny koszt.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze w pierwszym roku sps-y beda slabo rosly i najpierw przyzwyczajaly do warunkow, wytwarzaly stope itp.

Potem gdy rusza, to podmiany moga nie wystarczyc. Takze z zakupem pomp mozna smialo odczekac. Troche prochow Ballinga trzymalbym jednak w zapasie, zeby czasami cos chlupnac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że koledze nawet szybciej mogą ruszyć glony wapienne które też potrafią wyssać wapń i magnez niż szczepki sps które kupi. u mnie była taka sytuacja, akwa bodajże 45l ok 8 szczepek o ile mnie pamięć nie myli, sól reef crystal i był taki pobór że podmianki musiałbym robić 3 razy w tygodniu po 10%. objętość akwa nie ma tu nic do rzeczy. inna sprawa że lany balling będzie raczej skromny więc po co inwestować w pompy jak można tak niewielkie ilości lać z ręki.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, że u mnie w 43l cotygodniowe podmianki 10% nie wystarczały i lałem normalnie Kh (25ml), Ca (26ml), Mg (60ml) w ilosciach niezbednych do zachowania praktycznie stałych parametrów PH=8, Kh=8, Ca=440, Mg=1250. W zbiorniku były korale: 1 x Caulastrea (ok 30 mordek), 3 x Montipory, 2 x Acropora, 1 x Seriatopora, 2 x Sinularia, 1 x Clavularia, 1 x Ukwiał, kilka ślimaków (ok 10szt), 1 x krab Mitrax itp. Oczywiscie nie lalem tego od początku aleod momentu kiedy zauważyłem że parametry spoadaja najpierw lałem znacznie mniej aż finalnie jak wyżej. Tak więc nie zgodzę się, że trzymajac w małym baniaku LPS'y i SPS'y same podmianki wystarczą do utrzymania Kh, Ca, Mg no chyba że No2, No3 Po4, które mierzone Salifertem zawsze były równe ZERO. Zbiornik prowadzony był na soli IO przez pierwsze 2 miesiące poczym IO zastąpiłem na stałe AF Reef Salt.

Jeżeli chodzi o koszty stosowania ballinga w takim akwa powiem że kupiłem 1,5 roku temu puszke Ca, Mg, KH z AF i do dziś nawet połowy z niej nie złużyłem no może po za MG bo została 1/3 puszki. Czyli wydane 100PLN na 2-2,5 roku to chyba nieznaczny koszt.

w takim razie zabezpiecze sie mala iloscia proszkow, dzieki za pomoc !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam o tych kosztach miesięcznych tego Ballinga i się zastanawiam jak?

czy osoba wydająca taką kasę kupuje te wszystkie preparaty markowych firm w sklepie??

czy nie można tego zrobić tak jak w słodkowodnych z EI, kupujesz sole i rozrabiasz. tylko nie mowie tu o solach Fauna Marine, ultra, AquaForest czy innych tylko o zakupie CaCl2, MgCl2 czy NaHCO3 (soda oczyszczona) na kilogramy w firmach sprzedających takie rzeczy nie tylko do akwarystyki ale i innych dziedzin?

Koszty 5kg dwuwodnego chlorku wapnia to koszty ok 25zł , szesciowodnego chlorku magnezu kolo 60 zetaza 5kg, soda oczyszczona to też jakieś 20 zeta za 5kg.

mieszasz z RO tak by uzyskać takie samo stężenie roztworu co po wymieszaniu tych markowych i masz gotowego ballinga za może 1/3 ceny.

czy ja źle myślę?


9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj źródło tych cen jakie podajesz?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj źródło tych cen jakie podajesz?

www.google.pl i wystarczy poszukać firm chemicznych. ale prosze oto przyklad:

http://www.ichemia.pl/6,soda-oczyszczona-wodoroweglan-sodu-spozywczy-5kg.html

http://www.ichemia.pl/45,chlorek-magnezu-szesciowodny-czda-4-5kg.html

http://www.ichemia.pl/46,chlorek-wapnia-dwuwodny-platki-5kg.html

tu akurat jest w płatkach ale inne firmy mają go w innej postaci.


9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko podajesz za przykład całkowicie inny produkt o innej klasie czystości. Porównując czystość farmaceutyczną prochów taką jaką ma FM może się okazać, że FM jest w tej samej cenie:)

Dla przykładu na Allegro 1kg dwudownego chlorku wapnia 35zł.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale Mg masz 99,9-99,99% kwestia poszukania a allegro to powinno się nazywać alledrogo ;)

to był tylko przykład pierwszy który znalazłem

Edytowane przez Decybel (wyświetl historię edycji)

9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukanie kombinowanie kilka kosztów wysyłek i w imię czego? Fm jest sprawdzone, typowo do ballinga bez kompromisów, podobno ma też jakieś inne mikro dodatki w składzie choć szczegółów nie znam. Cena na prawdę jest nie zła więc po co utrudniać sobie życie.

4kg takiego prochu http://allegro.pl/chlorek-wapnia-dwuwodny-farmaceutyczny-1-kg-i5979917551.html wychodzi 140zł a za 121zł kupiłem firmowy FM. Kiedyś też kombinowałem jednak doszedłem do wniosku, że po prostu nie warto:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jeden kolega tu pisze, ze 2litry dziennie dodaje i placi 2 tysie miesiecznie to powiem Ci ze warto szukac zeby wydac mniej. Przy mniejszych zbiornikach moze gra nie warta swieczki ale przy 600+ moze jednak warto :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


9efc90c77f5f87919d8dccd9bd3336a9u1250a1099.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukac można tylko czy znajdziesz i czy gra warta świeczki? Przy takich poborach zazwyczaj przechodzą na reaktor i koszty roczne spadają do śmiesznych wartości.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.