Skocz do zawartości
TheJoker

Pytanie odnośnie komina

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę. W akwarium w kształcie kostki o boku 63cm planuje komin wewnętrzny w rogu akwarium.

Czy polecacie zrobić komin prostokątny czy trójkątny. Czy to tylko kwestia wizualna czy też praktyczna.

Rozumiem że otwory muszą być 3. Jakiej wielkości? Jakiej średnicy zastosować rury do hydrauliki?

I ostatnia kwestia. jakiej wielkości zrobić komin, w końcu muszę tam włożyc rękę aby skręcić śrubunki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inni ale ja bym proponował komin trójkątny. Mniej sięrzuca w oczy i łatwiej go zabudować.

Co do rurek to w kominie wystarczą 2szt ( spustowa i przelewowa ) a rura powrotu może iść poza akwarium.

Jeśli chodzi o wielkość komina to nie tyle o to chodzi aby włożyć ręce i przykręcić śrubunki, a o zapewnienie spływu odpowiedniej ilości wody przez szerokość grzebienia ( standardowo jest to 10x objętość akwarium/h ).

Śrubunki te co ja miałem mają takie nacięcie od góry, w które można włożyć jakiś płaskownik aby przytrzymać i od dołu przykręcić nakrętkę. Ale nie dam głowy czy wszystkie takie są.

Przy kostce 63 ( 250l ) sugeruję spływ i przelew rurą 32 (średnica otworu pod śrubunek 45mm) i rura powrotu 25mm.

Pompa obiegowa 2000l/h to min. lepiej jakieś 3000l/h.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa jebao 3000 cicha i da rade. U mnie w 160 działa na 3/4 i robi jako kolejny cyrkulator. Hmm komin mam akwa 80x50x40, Zrobiłem komin -15x15 śrubunek -trójkąt. spływ, rewizja,25mmm powrót mała rurką 20mm. działa wszystko ok.

Co bym zmienił komin 20x20. wkładasz ręce i robisz co chcesz. Przy 15/15 ciężko facetowi włożyć rączki. To nie tak jak myślimy ciasno a fajnie:) Przydatne są klucze diy. Zrobisz je z rurek pcv. Dokręcasz nie cieknie. Pamiętaj o różnicy między uszczelką gumową a plastykową. Bo ja się zorientowałem za późno:(. Czytam bez zrozumienia:)


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy trójkątny nie bedzie musiał być dużo większy d prostokątnego. Rurki muszą być oddalone od boku ze względu na płyty w szafce, 4cm od boku i 2 cm od tyłu akwarium.

Powrót myślę że jednak też zrobię kominem, skoro on już będzie to moim zdanie bezsensu jest puszać jedną rurkę poza i psuć efekt wizualny.

Nie lepiej dać wszystkie 3 rurki jednej średnicy 32mm aby się nie bawić w różne średnice?

O co chodzi z tymi uszczelakami gumowymi i platikowymi?

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joker, odsyłam znów do mojej kostki :)) trójkątny komin zajmie bardzo dużo miejsca.. Spływ i rewizję mam na rurze 32mm, otwór 45mm, a średnica zewnętrzna śrubunku 59mm. Weź te wymiary pod uwagę, żeby się nie okazało że część szafki uniemożliwia Ci skręcenie śrubunku. Polecam przelot pcv, umieszczasz w nim rurę i skręcasz bez klejenia. powrót wężem np neptun będzie najwygodniejszy, szkoda miejsca. Kształt komina prostokąt, 2 otwory w linii..

Jeśli nie chcesz sam się w to bawić to ponownie proponuje odsprzedaż mojej kostki :) 60x60x60 z hydrauliką, sumpem, odpieniaczem, a nawet pompę obiegową znajdę (2000l/h).

Dodatkowo przemyśl wysokość komina, jeśli chcesz fale musi być niższy żeby woda nie wychlapywała się na podłogę :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joker, odsyłam znów do mojej kostki :)) trójkątny komin zajmie bardzo dużo miejsca.. Spływ i rewizję mam na rurze 32mm, otwór 45mm, a średnica zewnętrzna śrubunku 59mm. Weź te wymiary pod uwagę, żeby się nie okazało że część szafki uniemożliwia Ci skręcenie śrubunku. Polecam przelot pcv, umieszczasz w nim rurę i skręcasz bez klejenia. powrót wężem np neptun będzie najwygodniejszy, szkoda miejsca. Kształt komina prostokąt, 2 otwory w linii..

Jeśli nie chcesz sam się w to bawić to ponownie proponuje odsprzedaż mojej kostki :) 60x60x60 z hydrauliką, sumpem, odpieniaczem, a nawet pompę obiegową znajdę (2000l/h).

Dodatkowo przemyśl wysokość komina, jeśli chcesz fale musi być niższy żeby woda nie wychlapywała się na podłogę :)

Hej, dzięki za odpowiedz. Rury powrotnej nie chcę prowadzić poza kominem :) Już wolę 5cm szerszy komin.

Co do oferty kupna twojej kostki, pewnie gdyś był z Warszawy to bym rozważył ale nie chce mi się robić wycieczki na Śląsk :)

Powiedz mi czy ogę wszystkie rury zastosować 32mm?

Co do fal to nie planuję ich robić w kostce :) Powiedz mi jeszcze, widzę że nie robiłeś żadnych wzmocnień akwarium. Uważasz że to dobra decyzja? Ja też wolał bym ich nie mieć ale e-rybka chce mi wcisnąć do okoła akwarium. A dla mnie to wizualna kupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo przemyśl wysokość komina, jeśli chcesz fale musi być niższy żeby woda nie wychlapywała się na podłogę :)

wcale nie musi byc nizszy komin. wystarczy zrobic 4-5 cm obwodke szklana do okola akwarium i nawet grama wody nie bedzie po za akwarium, no i rybki nie wyskakuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joker mi to akwa kleiła erybka :) szyba 10mm bez wzmocnień :) Jeśli baniak ma być odkryty, a to urok kostek, to wolałbym tak jak mam bez wzmocnień.

Powrót rurą 32 to przesada.

Rozrysuj sobie w skali szyby boczne akwarium, dechy szafki, otwory pod przeloty, śrubunki, szyby komina i zobacz ile powierzchni tracisz.. a rura elastyczna za akwa w niczym nie przeszkadza. Miejsce na magnesy pomp i kable i tak potrzebujesz..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niczego nie pomieszałem to komin będzie wymiarów 23 na 8,3 cm. To chyba nie tak dużo na akwarium 63 na 63. Te koła na rysunku to nie otwory tylko śrubunki. rozrysowałem aby nie było niespodzianki przy przykręcaniu. Co sądzicie?

20151104_131434.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąsko, panie wąsko. Nic nie zrobisz w kominie jak będzie potrzeba. Ja mam 13cm szerokości i szału nie ma. Następny komin robię szerszy.A i jeszcze jedno - za długi ten komin, dwa metry z dużym hakiem :-). 2310cm

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąsko, panie wąsko. Nic nie zrobisz w kominie jak będzie potrzeba. Ja mam 13cm szerokości i szału nie ma. Następny komin robię szerszy.A i jeszcze jedno - za długi ten komin, dwa metry z dużym hakiem :-). 2310cm

Tak tak :) Miało być w milimetrach :)

Chcesz powiedzieć że przy tym wymiarze nie da się wkręcić śrubunków? Bo co ja tam innego mogę robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie co zmienić żeby było dobrze? Odległość śrubunków od szyby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby było dobrze to komin zewnętrzny...

Komin wewnętrzny to nieporozumienie, sam mam wewnętrzny tylko dlatego, że poszedłem na łatwiznę i kupiłem baniak ze stelażem, sumpem i hydrauliką gotowy używany.

Gdybym projektował baniak od początku to tylko komin zewnętrzny i kropka. Komin wewnętrzny w mojej kostce 60x60x60 zajmuje tyle, że mam ochotę walnąć głową w ścianę jak widzę ile na tym straciłem z głębokości baniaka na środku :wallbash:

Widziałem na żywo sporo baniaków z kominem zewnętrznym i to jest bez porównania lepsze rozwiązanie jeśli tylko ma się miejsce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim nowym akwa 180x60x65cm mam dwa kominy. Jeden 15x15cm, drugi 17x15cm . Powiem, że w kominie, w którym jest powrót i rewizja to było tragicznie by skręcić. Nie mówię już o włożeniu ręki.

Tyle że ja dawałem zrzut 50, rewizja 40 oraz powrót 32 z podwójnym loc-line 32/cal.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym kiedys zakladal nastepne akwarium i mial do dyspozycji np: 150 cm, to robilbym 150 cm dlugie akwarium, a nie 140 + komin zewnetrzny. Caly czas nie widze zysku zakladajac zewnetrzny...

Komin 83 mm i 5 mm miedzy srubunkami to chyba przesada.

Zrobilbym 20 x 13 cm (2 x 32mm rury) i porot wezem (25mm lub tyle, ile ma srednica na wyjsciu z pompy) za tylna szyba.

Przy trzech przelotach potrzeba 25 x 13-15 cm.

Mozna tez zrobic dwa kominy w rogach akwarium, np: 13x13 cm . Splyw 32mm, rewizja w drugim kominie 32mm i powrot za zbiornikiem (wezem).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.