Skocz do zawartości
Yaardai

Szkodliwość kleju

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

pokleiłem właśnie hydraulikę do nowego akwarium. Akwarium już zasolone (z suchą skałą), sump również się soli. Ile czasu dać hydraulice "poodychać" zanim połączę nią sump z akwarium?

Kleiłem klejem uniwersalnym z Ust-m. Przelałem przez hydraulikę już kilkadziesiąt litrów z wiadra do wiadra, a smród kleju jest nadal odczuwalny.

Jakie inne zabiegi powinienem jeszcze wykonać zanim podłączę ją do obiegu? A może już nic nie trzeba robić i podłączyć mimo "smrodku" wydobywającego się z hydrauliki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych klejach są dwa okresy. Jeden po jakim można używać hydrauliki i drugi dłuższy do pełnego związania. Poczekaj dla świętego spokoju do pełnego związania. Smrodkiem się nie przejmuj. Jak ja kleiłem to testowałem zaraz po sklejeniu. RO-DI lałem po ok 24h czyli chyba po pełnym związaniu.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ulotki, producent nie odpowie w weekend, na kleju tylko info ile sekund przytrzymać, karty produktu też nie mogę znaleźć. Znalazłem za to poradnik klejenia (nie od producenta tego kleju), gdzie są takie informacje:

W zależności od temperatury otoczenia należy

zachować następujące czasy minimalne:

• zanim połączenie zostanie obciążone:

- 5 do 10 min. dla temperatury otoczenia > 10°C

- 15 do 20 min. dla temperatury otoczenia < 10°C

• W przypadku klejenia naprawczego, które nie

podlega testom hydraulicznym obowiązuje zasada

dla wszystkich średnic i ciśnień:

- 1 godzina / bar

• W przypadku klejenia, które podlega testom

hydraulicznym dla rur i kształtek do PN 16 i

niezależnie od średnicy należy zachować czas:

- co najmniej 24 godziny

Z powyższego wychodzi mi 10 minut.

Nie zrobię krzywdy skale albo obsadzie za parę tygodni, jak podłącze już?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam kleju Oatey All Purpose Cement. Na opakowaniu pisze, że wiąże w kilka minut, a próbę ciśnieniową z wodą zimną można robić po 2h i tylko tyle.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz napisane że 24h :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydawało, ale nie mogłem się teraz doszukać.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas dobrze radzi odczekaj dla świętego spokoju 24h bo czasem pośpiech rodzi niespodzianki a w tym wypadku lepiej żeby tak nie było


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spieszy ci się to po 1 godz zalewaj. nie to na 2 dzień

Edytowane przez akvarius (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.