Skocz do zawartości
TheJoker

Sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Potrzebuje pomocy przy zaprojektowaniu sumpa. Akwarium kostka 250 litrów. Miejsce w szafce ograniczone do 53cm na 53cm i taki będzie sump. Proszę mi powiedzieć czy taka konstrukcja się sprawdzi? Jakiej wysokości zrobić zbiornik?

sump%2525201.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście odpieniacz przemyślany?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście odpieniacz przemyślany?

Myślę że będzie to: Deltec SC 1351 lub coś porównywalnego. Pompa obiegowa: Jebao/Jecod DCT-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawa 21x14 więc się zmieści :) A co do wysokości to musisz sobie policzyć ile spłynie Ci wody z góry i zrobić odpowiednio wysoki:) a tak naprawdę to ogranicza Cię jedynie wysokość szafki tak żeby łatwo Ci było przy nim operować


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem, bardziej zastanawiałem się jaki poziom wody powinien się utrzymywać w sumpie :)

A co do samego projektu sumpa? Ma sens? Czy jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie będzie działał. Deltec ma max zanurzenie na 24cm więc taki poziom bym zrobił. Zawsze można go na czymś postawić jakby brakło regulacji. Kolejne komory co 2cm niżej. Jeżeli się mylę proszę o poprawkę. :)

Gdzieś obiło mi się o uszy, że woda do komory pompy ma wpadać dołem w celu usuwania detrytusu. Ja mam od dołu a i tak się osadza :)

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wypowie się ktoś jeszcze na temat przepływu wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda do komory pompy powrotnej od góry a nie od dołu, reszta jak pisałe kolega co 2 cm mniej każda kolejna i oczywiście siporax na jakiejś kratce aby woda przeszła przez niego od dołu


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to twój pierwszy to i tak nie będzie cacy :D ja pomimo sumpa 80x40x40 do akwa 120x40x50 już wiem, że powinien być większy :) miejsca na siporax zajęło refugium przez co siporax moczy się w worku :(


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok super dziękuję za pomoc.

To już na koniec tylko trochę matematyki. Sump zrobię wysoki na 40cm czyli o wymiarach 53x53x40. Zakładając że poziom wody i czyli pierwszej przegrody będzie na 24cm to zostaje mi 16cm luzu a więc do góry mam miejsca na 44 litry wody.

Komin będzie miał wymiary 30x12x62 to daje nam ok 22.5 litra (oczywiście nie wszystko spłynie, zależy od ustawienia spływu i rewizji) plus to co znajduje się w rurkach, nie wiem na oko 2 litry?

W takim wypadku wydaje się że sump powinien spokojnie przyjąć wodę w przypadku awarii prądu. Jakieś sugestie z waszej strony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weż pod uwagę też to co zassie z powrotem rura zasilająca ( bądż Lockline) , która jest pod taflą wody


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli powrót może zassać tyle wody ile cm znajduje się pod lustrem? Hmm to zakładając że będzie 2cm to mamy jakieś 8litrów...

Czyli w dalszym ciągu wydaje mi się że mam min 10 litrów zapasu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie powrót a zasilanie z pompy obiegowej, ale tak cofnie się tyle wody aż do pierwszego zassania powietrza


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak szwagieros pisze weź pod uwage powrót. 10L zapasu to nie zapas :) przybrudzony grzebień bardziej spiętrza wodę co sprawia, że na górze jest jej więcej i o tyle więcej musi pomieścić sump :) ale myślę, że te 40cm wysokości styknie. Pamiętaj żeby powrót zrobić jak najbliżej tafli (wtedy nie ma problemu) albo zostaje Ci robienie dziurki zapowietrzającej (ale tutaj trzeba kontrolować)

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko większe i sprawdź ile ci spłynie wody do sumpa, jak prądu braknie zawsze dobrze mieć trochę zapasu, i jeśli planujesz falownik to miej na uwadze że do komina też trochę litrów wejdzie.

Na odpieniacz trochę mało, Na pompę też jeśli dolewka nawali to latem zdziwisz się jak szybko woda zejdzie na dno i spalisz pompę.

A widzę że nie da się to na siporax bym zrobił takie korytko co masz za odpieniaczem na wsadzenie ręki powiedzmy 7-8 cm albo w ogóle bym wywalił tą przegrodę i siporax dał w tej samej co pompa obiegowa zaraz za spadkiem wody jako buble stop.

Moim zdaniem nie ma miejsca przy 50cm długości na dodatkowe komory ale to moja opinia.Ciasnota jest obrzydliwa.

W komorze z pompą chciałbym przy 250l mieć u siebie co najmniej 25l solanki biorąc pod uwagę to że pompa nie zassysa często od dna tylko wyżej . Nie znam odpieniacza tego ale proporcje na zdjęciu wydają się słabe za wysoko te przegrody.

Poziom tyle ile wymaga odpieniacz ale też nie powinno być niżej niż w komorze z powrotem ale w tej ostatniej to tak jak pisałem musi być jakieś minimum określone dla pompy,parowania.Nie warto ufać dolewkom bo można przyjechać i okaże się że pompa spalona.

U mnie jest ok.25-27l w 400l w komorze z pompą obiegową i w sumie mogło by być więcej.Kiedyś padł bezpiecznik w dolewce to latem ręcznie dolałem wody i na weekend jazda z domu. (mam jeszcze zapas 10l) ale nie wykorzystuję bo gdyby obieg padł i sam falownik chodził to doszło by mi do granicy marginalnej podeszło po kilkunastu minutach.

Musisz wziąć na wszystko poprawkę u mnie jest na styk i chyba miałem farta przy kalkulacji a nawiasem mówiąc nie robiłem tylko na oko brałem, żałuje tylko że nie zwiększyłem szerokości do oporu bo to sporo więcej powierzchni by było.

Czyli powrót może zassać tyle wody ile cm znajduje się pod lustrem? Hmm to zakładając że będzie 2cm to mamy jakieś 8litrów...

Czyli w dalszym ciągu wydaje mi się że mam min 10 litrów zapasu...

Dokładnie.

16cm luzu od 1 komory i więcej przy ostatniej wydaje się być ok.To wyjdzie ci ponad 45l luzu + to że ostatnia komora ma niższy poziom niż pierwsza 24wys więc jeszcze więcej.To jest ponad 1/3 całej powierzchni. Ostatniej obiegu dałbym z 20-22cm.

Jeszcze mała uwaga warto by solanka z rewizji spływała pod małym kątem do komory z odpieniaczem ale tak żeby spływ był minimalnie nad poziomem np 0,5-1cm żeby nie chlupało i żeby nie był zanurzony w solance bo wtedy będziesz miał efekt odkorkowanego drugiego zlewu i wydobywający się bulgot górą w kominie.

U mnie na końcu rewizji było kolanko i tylko ono było zanurzone ale nie było przyklejone tylko na wcisk. Kiedyś mi wypadło i woda zaczęła właśnie wpływać dosłownie nad poziomem wody i jest teraz bardzo elegancko, nie ma bulgotu. Natomiast główny spływ tam gdzie masz zawór i regulujesz poziom w kominie może być zanurzony w sumpie bo sitko w kominie też najczęściej jest pod wodą i jest cicho.

Dzięki, wypowie się ktoś jeszcze na temat przepływu wody?

Pompa ok.3000l/h rury spływ i rewizja 25 powrót 20mm

Troszkę chaotycznie bo zaraz wychodzę i jestem niewyspany, może ci coś to pomoże.

Pamiętam jeszcze jak 2 lata temu przerabiałem to samo i też koledzy mi pomogli ale sporo wyszło w praniu i co i jak to wiedziałem już ale jak zrobić by było cicho nie , nikt mi nie wspomniał chociaż udało się.Był kiedyś kolega po korale i mówił że mam bardzo cicho.

Pzdr

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ben_sage za bardzo wyczerpującą odpowiedz. Co do powierzchni w komorze z pompą to wyniesie ona o 17 litrów, i zgodzę się z Tobą że większa była by lepsza ale co zrobić? Miejsca jest ile jest. Jak podniosę poziom wody to będzie za wysoko dla odpieniacza i powieżchnia dla spływającej wody się znacząco zmniejszy... Chyba ze przesunę ściankę zmniejszając komorę na siporax do 10cm to wtedy będzie 23 litry ale mniej siporaxu to mniej filtracji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz dobry odpieniacz, to siporax wcale nie bedzie potrzebny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie możesz też dać zawór zwrotny ale pozbawiony sprężyny aby nie dławić pompy i dzięki temu np. lockline możesz mieć zanurzony bardziej bez obawy, że spłynie za dużo wody i przeleje sump. Odpieniacz warto mieć zanurzony tak od 22 do 24 cm. właśnie.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz dobry odpieniacz, to siporax wcale nie bedzie potrzebny.

Czy Deltec SC 1351 będzie dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie + mam dodatkowe.

Po pierwsze, sugerując się waszymi radami dochodzę do takich stwierdzeń: jak będzie dobry odpieniacz to nie trzeba będzie siporaxu ani innych mediów a planuje odpieniacz markowy. Z drugiej strony piszecie że przydała by się większa komora na pompe bo to zawsze większy zapas wody między dolewkami a spaleniem pompy. Tak więc planuje zmniejszyć drugą komorę do wielkośći pozwalającej wepchnąć tam absorbery. Ale biorąc pod uwagę że nigdy z nich do tej pory nie korzystałem to powiedzcie mi ile cm wystarczy?

Przyjechała już szafka i znam dokładne wymiary, podstawa sumpa zakładając po 1cm luzu dookoła mysi wynosić 53x48cm. Na wysokość tak żebym jeszcze miał miejsce na jakąś belkę na przewody pod blatem i normalne dojscie do czyszczenia sumpa i odpieniacza to jakies 35cm. Tak więc liczymy od początku...

W sumpie będzie ok 12cm luzu czyli (netto) 52x47x11,5 = 28 litrów

Komin 23x10x62, odejmując 3cm bo lustro będzie niżej niż akwarium to mamy 23x10x59 = 13,7 litra

Powrot zakładając że będzie 2cm pod lustrem wody (tak się robi?) to mamy 61x61x2 - komin 23.5x10.5x2 = 7,5- 0,5 = 7 litrów

W rurkach, zakładając że będzie to mniej niż 3 metry rur nie będzie to napewno więcej niż 1.5 litra, tak mi się wydaje.

To mamy 13,7 + 7 + 1,5 = 22,2 litra. Jeśli nie popełniłem błędu w obliczeniach zostaje ok 6 litrów luzu... Co mi się wydaje mało... Dodanie 5cm na wysokości zwiększy ten luz o dodatkowe 12 litrów ale zmniejszy bardzo komfort pracy w szafce i w sumpie....

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił komorę na odpieniacz i komorę na pompę, ewentualnie tą zetkę dał przed komorą pompy.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest zetka?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ta podwójna przegroda.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uważasz że wygodniej było by mieć przegrodę np. 5 cm która by sprawiała że woda wygodniej przepływała by przez absorbety, niż leżąc lużno w komorze pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.