Skocz do zawartości
TheJoker

Sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

stary no coś za dużo kłopotu sprawia Ci ten sump :) czytałeś temat poświęcony sumpom?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że wygodniej jest mieć wolną przestrzeń i w razie czego wstawić jakiś filtr fluidyzacyjny.

Jak chcesz wieszać w skarpecie, czy pończochach żony to wrzucisz do przegrody z pompą i też będzie przepływ.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem chyba wszystkie tematy poświęcone sumpom na tym forum :) Wiem że jestem upierdliwy ale dopytuje bo nie wszystko wydaje mi się logiczne :)

Czyli upieracie się że najlepszy będzie dwukomorowy z zetką. Więc myślę że trzeba zrobić ok 22cm na komorę z odpieniaczem a resztę na pompę. Przegroda i poziom wody w komorze odpieniacza na 24cm a na ile wysokość całego sumpa zrobić? Zagłębił się ktoś w moje wcześniejsze wypociny? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tak jak jest, tzn 15 cm na pompę,a resztę na odpieniacz i co tam będziesz chciał jeszcze wsadzić.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale wcześniej sugerowano mi że to własnie lepiej mieć większą komorę pompy bo to w niej powinno sie wkładać inne sprzęty, pozatym więcej wody zanim pompa się spali od dolewki do dolewki, a w komoże odpieniacza żeby tylko odpieniacz się zmieścił. To jak to w ońcu jest bo muszę już zamówić w końcu ten sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób jak chcesz, mi kilka razy pompa chodziła na sucho jak zapomniałem włączyć dolewki i nic się nie spaliło. Od tego, żeby w komorze był stały poziom jest automatyczna dolewka. Wszelkie sprzęty moim zdaniem wygodniej wkładać w dużej niepodzielonej komorze z odpieniaczem bo tam będzie stały poziom wody.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie automatycznej dolewki nie będzie bo nie ma miejsca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić z sieci, bez dodatkowego zbiornika.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak z sieci w salonie nie bede ror prowadzil nie planuje remontu...

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtr w łazience a poprowadzone wężykiem RO 6mm do akwarium i obyło się bez remontu. Widzę, że masz już wizję sumpa, to rób jak wydaje Ci się dobrze, i tak nie będziesz zadowolony jak byś nie zrobił ;)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe :) każda część układanki jest problematyczna, a nawet jak przemyślisz teraz to zadowolony nie będziesz :D

Szafka na tyle wysoka żeby dało się odpieniacz do czyszczenia wyjąć ?

Komora odpieniacza może być wyższa, a odpieniacz może stać na podwyższeniu. O dolewce pomyśl, parowania przy otwartym zbiorniku możesz mieć ponad 2 l dziennie. Wąski pionowy zbiornik na 15-17l min tak żeby na tydzień wystarczyło.. nawet dostawiany z przodu szafki, żeby w razie potrzeby dało się wyjąć.. komora na siporax po co 15cm ? ile litrów siporaxu chcesz wsadzić ?

U mnie siporax mam tak - 2 l.

Pompa powrotna nie jest wielka, dasz radę wsadzić tam mały filtr przepływowy :) Za odpieniaczem w bublestop siporax obmywany od spodu, daje łatwość wyssania syfu z pod niego.

Mój sump ma wymiary 56x40x30 - odpieniacz 25x40 w podstawie.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe :) każda część układanki jest problematyczna, a nawet jak przemyślisz teraz to zadowolony nie będziesz :D

Szafka na tyle wysoka żeby dało się odpieniacz do czyszczenia wyjąć ?

Komora odpieniacza może być wyższa, a odpieniacz może stać na podwyższeniu. O dolewce pomyśl, parowania przy otwartym zbiorniku możesz mieć ponad 2 l dziennie. Wąski pionowy zbiornik na 15-17l min tak żeby na tydzień wystarczyło.. nawet dostawiany z przodu szafki, żeby w razie potrzeby dało się wyjąć.. komora na siporax po co 15cm ? ile litrów siporaxu chcesz wsadzić ?

U mnie siporax mam tak - 2 l.

Pompa powrotna nie jest wielka, dasz radę wsadzić tam mały filtr przepływowy :) Za odpieniaczem w bublestop siporax obmywany od spodu, daje łatwość wyssania syfu z pod niego.

Mój sump ma wymiary 56x40x30 - odpieniacz 25x40 w podstawie.

Dzięki, właśnie lubię takie odpowiedzi. Niestety z dolewką kombinowałem już na wszystkie sposoby i w szafce odpada bo rysując sump na całej powierzchni będzie w stanie na styk przyjąć wodę z akwa w razie wyłączenia pompy. Będę kombinował żeby zrobić coś obok szafki no ale to temat już nie na dziś.

masz racje, poczytałem o siporaxie i rzeczywiście nie potrzeba na niego aż tyle miejsca. A chce go mieć, amm go teraz w kaskadzie i naprawdę wszystko fajnie śmiga. Przeprojektowałem Sumpa tak aby była troszkę większa komora odpieniacza, wtedy będzie tam miejsce na filtr przepływowy w przyszłości obok odpieniacza, a komora pompy też zyskała nowe wymiary i teraz jest w stanie pomieścić 22litry.

Nowy%252520obraz%252520mapy%252520bitowej%252520%2525282%252529.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć wiadro obok akwarium i wężyka pociągnąć do komory z pompą, odbierasz sobie największą wygodę brakiem dolewki, równie dobrze możesz powiesić mce600 na szybie i po ci sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć wiadro obok akwarium i wężyka pociągnąć do komory z pompą, odbierasz sobie największą wygodę brakiem dolewki, równie dobrze możesz powiesić mce600 na szybie i po ci sump?

Ja nie rezygnuje z dolewki na własne życzenie, moim zdaniem się nie da bo nie ma miejsca. Jesli się mylę to słucham propozycji. Miejsca w szafce jest 53 na 48 na 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem się nie da bo nie ma miejsca. Jesli się mylę to słucham propozycji.Miejsca w szafce jest 53 na 48 na 60.

Możesz mieć wiadro obok akwarium

Ewentualnie wąski zbiornik za akwarium bo często zostawia się trochę luzu od ściany

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że możesz nawet te 8 centymetrów ująć od sumpa i zrobić sump na 40 zamiast 48 i za sumpem dolewkę.

Po namysłach chyba nie da rady tak zrobić :( Mój błąd

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej ustaw tylko odpieniacz, w ostatniej pompa powrotna i ewentualnie pompa do filtra przepływowego a filtr nad nią.. obniżając poziom przy pompie obiegowej, zyskujesz przestrzeń do odebrania wody w przypadku braku prądu, a żeby móc obniżyć ten poziom potrzebujesz automatyczną dolewkę.

Więc przelicz to jeszcze raz, ale jestem przekonany że się da. na odpieniacz zostawiasz minimum powierzchni..

sump 50x40x40 to 80l w sumie.

komora na odpieniacz to 25x40x24 - 24l

komora pompy 25x40x13 - 13l

w dużym uproszczeniu zostaje 80- 24-13 = 43l

komin mówisz koło 12l - 2cm z tafli to z 8l razem 20, licz 30l nawet.. zostaje jeszcze 13 l wolnego??

a na dolewkę masz 8x50x50 - 20l. przy szybie 6mm masz netto ponad 16l na dolewkę ;)

Będziesz robił porządki w sumpie wyjmiesz zbiornik i po sprawie.

Oczywiście wszystko możesz dostosować do swoich 53cm.

Dodatkowo mając pompę odpieniacza w nim, zmniejsza to komore reakcyjną o pompę, ale daje więcej miejsca/powierzchni.. możesz w takim układzie pompę do filtra przepływowego umieścić obok, a sam filtr w komorze następnej (powrotu) albo nad.

Żeby pompa powrotu nie zassała za dużo wody, wierce w kolanie powrotu otwór na poziomie wody w akwarium. W takim układzie jak wyłączy się zasilanie, przez ten otwór całość się zapowietrzy, nie ciągnąc wody..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o miejsce to jeszcze inaczej można to rozwiązać ale to już tak na plusy i minusy. Przednią i tylną ściąnę zrobić z 8 albo nawet 10mm. A pojemnik na dolewkę postawić na sumpie :) można to wtedy grawitacyjnie rozwiązać. Tak na szybko na twoim rysunku to oparłem dla zobrazowania o co mi chodzi.

Pojemnik najlepiej jakiś plastikowy.

post-9779-0-77890700-1447432362_thumb.jpg


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc i pomysły. Wydaje mi się że dolewka na górze odpada bo tam musi być miejsce na przewody, rury itp.

Myślę i myślę i chyba można by było zrobić coś takiego:

Z tym że jeszcze czekam aż mi szklarz potwierdzi ile dokładnie będzie miał wymiaru komin to sobie policzę jego pojemność bo zmieniła się koncepcja rurek i będą 2x25 i 1x35.

Komory odpieniacza (wiem że można go postawić w poprzek ale nie chce bo chcę zostawić miejsce na filtr w przyszłości) i pompy zrobione pod wymiar docelowego sprzętu z zapasem 1cm po bokach. Boję się że w wyniku drgań będą się przesuwały w zbiorniku i opierały się na szybach co będzie powodowało hałaśliwy rezonans.

No i najważniejsza rzecz. W tym układzie muszę zrezygnować z komory na siporex, a tak chciałem ją mieć...

Nowy%252520obraz%252520mapy%252520bitowej%252520%2525283%252529.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc i pomysły. Wydaje mi się że dolewka na górze odpada bo tam musi być miejsce na przewody, rury itp.

Myślę i myślę i chyba można by było zrobić coś takiego:

Z tym że jeszcze czekam aż mi szklarz potwierdzi ile dokładnie będzie miał wymiaru komin to sobie policzę jego pojemność bo zmieniła się koncepcja rurek i będą 2x25 i 1x35.

Komory odpieniacza (wiem że można go postawić w poprzek ale nie chce bo chcę zostawić miejsce na filtr w przyszłości) i pompy zrobione pod wymiar docelowego sprzętu z zapasem 1cm po bokach. Boję się że w wyniku drgań będą się przesuwały w zbiorniku i opierały się na szybach co będzie powodowało hałaśliwy rezonans.

No i najważniejsza rzecz. W tym układzie muszę zrezygnować z komory na siporex, a tak chciałem ją mieć...

Nie ma wielkiej straty jak nie będziesz miał siporexu w sumpie.

Wystarczy mieć odpowiednią ilość dobrej skały w akwarium i już jest miejsce do osiedlania się bakterii.

Po co zajmować miejsce w sumpie.

A tak na marginesie to jakaś moda na siporex?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak jak na rysunku, czerwona komora na dolewkę, druga komora zielona na siporex. Obok odpieńka zmieszczą się jeszcze jakieś małe filterki przepływowe. Ja bym drugą zieloną wogóle wywalił i dał sobie spokój z siporexem czy jak się to zwie, a zostawił miejsce na porządne filtry przepływowe.

post-14778-0-24979800-1447436939_thumb.jpg

Walnąłem się z jednym wymiarem, jak poprawiłem, to wyszedł całkiem przyzwoity sump. Ale i tak bym wywalił komorę na siporax.

post-14778-0-96289600-1447437364_thumb.jpg


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak jak na rysunku, czerwona komora na dolewkę, druga komora zielona na siporex. Obok odpieńka zmieszczą się jeszcze jakieś małe filterki przepływowe. Ja bym drugą zieloną wogóle wywalił i dał sobie spokój z siporexem czy jak się to zwie, a zostawił miejsce na porządne filtry przepływowe.

post-14778-0-24979800-1447436939_thumb.jpg

Walnąłem się z jednym wymiarem, jak poprawiłem, to wyszedł całkiem przyzwoity sump. Ale i tak bym wywalił komorę na siporax.

post-14778-0-96289600-1447437364_thumb.jpg

Na głębokość szafki mam tylko 48cm miejsca. Pozatym dolewka z tyłu jest bezsensu, nie będę miał jak dolewać tam wodę bo będzie głęboko i nisko nad sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie swój pierwszy post w tym wątku i powiedz, że napisałeś tam 48 cm. Ja u siebie nam sump postawiony prawą ścianką z rysunku do frontu szafki.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie swój pierwszy post w tym wątku i powiedz, że napisałeś tam 48 cm. Ja u siebie nam sump postawiony prawą ścianką z rysunku do frontu szafki.

Pozdrawiam, Marek.

Zgadza się, ale potem przyjechała szafka i okazało się że zawiasy mi to miejsce ograniczają dlatego napisałem:

Ja nie rezygnuje z dolewki na własne życzenie, moim zdaniem się nie da bo nie ma miejsca. Jesli się mylę to słucham propozycji. Miejsca w szafce jest 53 na 48 na 60.

Myślałem że lewa ścianka to front na twojej wizualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej ustaw tylko odpieniacz, w ostatniej pompa powrotna i ewentualnie pompa do filtra przepływowego a filtr nad nią.. obniżając poziom przy pompie obiegowej, zyskujesz przestrzeń do odebrania wody w przypadku braku prądu, a żeby móc obniżyć ten poziom potrzebujesz automatyczną dolewkę.

Czytałem już o usterkach dolewek u niektórych się skończyły bardzo kiepsko zaś u mnie w dosyć nowej dolewce evolution czujniki na zewnątrz przy spadku robią się malutkie pęcherzyki powierza i pryskając na szybę robi się ona brudna wtedy jak brudna szyba jest to przekłamuje że poziom wody w normie.

Przy niskim poziomie gdyby mi się coś takiego trafiło to latem będąc na drugim końcu Polski można nie zdążyć.Pomijam fakt że padł mi raz bezpiecznik i miałem niski poziom jak przyjechałem do domu to pompa już siorpała a lampa była cała zarzygana w głównym od pęcherzyków powietrza, więc od razu podniosłem poziom.

Osobiście żałuje że mam właśnie tak niski poziom w komorze pompy obiegowej. Jeszcze wpadki nie miałem ale działam bardzo asekuracyjnie i często obserwuje kamerę. Spałbym jednak spokojniej gdybym miał więcej swobody.

Warto mieć ten zapas ale co kto lubi, jego sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.