Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o potwierdzenie / identyfikację kilku SPSów.

Zaadoptowałem fragi od kogoś, kto nie był w stanie udzielić dokładnych nazw, chociaż zajmował się niektórymi z nich od 15 lat.

1(lewa) i 2(prawa)

VhA8wG8q.png

iicV2WYh.png

mBqBd4yq.png

R9AcNPde.png

CazqakO1.png

AqAj4saA.png

TLBW1rb4.png

BMhCOyTh.png

OCDJu6TW.png

Z góry dzięki za pomoc.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już będziesz wiedział co jest pod nr. 13 to daj znać, sam z chęcią się dowiem


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że to coś co w UK nazywają Bonsai Garden Acropora. To tylko domysł.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te kawalki wygladaja jakby staly w zbyt zacienionych miejscach akwa albo jakby akwa mialo za malo swiatla....

Ale cos tam bym zaryzykowal:

Nr 14 to Pocilopora damicornis

Nr 13 to tak jak piszesz Acropora....u nas to sie czesto nazywa trikolor zdaje sie....

Nr 12 to Stylophora pistilata ''milka''

Nr 10 wyglada jak Montipora digitata

Nr 6 i nr 3 to wg mnie to samo...(choc ciezko to na pewno stwierdzic) Montipora danae lub capitata (nr 6 na pewno)

Nr 5 Echinopora lamellosa

a reszta to jakies ''zdechle'' akropory pewnie.... ale przy takich fotkach i wygladze

samych korali to trudno rozpoznac....

Edytowane przez zegeye (wyświetl historię edycji)

Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie o to chodziło. Część się nie pokrywa z moimi domysłami, dlatego ten temat to dobry pomysł.

Gość od którego odkupiłem te korale dosyć je zaniedbał. Niestety się odbarwiły znacząco. Wszystkie poza numerem 9 polipują ładnie mimo wszystko.

Teraz siedzą pod dSuny światłem, ale zastanawiam się czy nie dać go do miękasów i nad tym zbiornikiem umieścić Vertex sr260. Obie lampy pomimo różnicy w cenie mają dobre opinie jeśli chodzi o przyrost SPS. Wcześniej siedzały pod jakimś chińskim LEDem.

1VrB4hLe.png

KHPeG86b.png

Gość używał metody triton i chyba wcale nie sprawdzał no3 i po4.

Jak odbierałem, to wszystko było w glonach nitkowych. Mam nadzieję, że dam radę zreprodukować kolory.

Jak na razie, to cieszę się, że polipują.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w słabym stanie te SPS jak na tak długo prowadzony zbiornik ale wiadomo roznie to bywa,

oby się udało wyprowadzic na dobra droge ;) powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne -- jeśli nie podejmiesz radykalnych kroków w kierunku odrobaczenia przede wszystkim tych korali, to ich los jest przypieczętowany, a dni policzone, Twoich przy okazji również. Te korale są w tragicznej kondycji, smutna to prawda - ale prawda. Czasem lepiej jest nie wkładać do akwarium korali w takim stanie, nawet za darmo, nawet jakby ktoś nam za to płacił, bo możemy sobie mocno strzelić w kolano.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrobaczyć? A widać jakiś efekt występowania robaków? Po mojemu to po prostu poprzedni właściciel nie miał czasu i zapuścił je. Nawet CUC tam nie miał. Jedynie badał KH. I korygował tritona. 3 lata wody nie zmienił. Trzeba je dać do dobrych warunków No3 = 1, Po4 = 0, dobre światlo, zainstalować w dobrym miejscu i poczekać aż się poprawią. Co Ty byś zrobił?

Jutro strzele lepsze zdjęcia.

Nie są one do końca takie wyblakłe. Nawet z kilku metrów widać co ma żółte, a co niebieskie polipy. Może wina zdjęć.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już napisałem co bym zrobił :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że byś odrobaczył radykalnie korale, które nie mają robaków, tylko masę glonów włosowych i trochę glonów kulkowych.

Niezbyt to dla mnie pomocne, albo czegoś nie rozumiem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie są zarobaczone, to nie bierz pod uwagę tego co napisałem, nie masz się przecież czym martwić ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dzięki za pomoc.

A na przyszłość to bardzo szanuję i cenię opinie i rady doświadczonych bardziej ode mnie. Nie rozumiem jednak takiego podejścia, kiedy ktoś coś wie, ale konkretnie nie powie.

Jeśli podejrzewasz na przykład AEFW (Acropora eating flat worms) to wystarczą 4 litery, żeby się z tym podzielić zamiast jakieś tajemnice robić. Wiem jak wyglądają takie robale i nie widziałem na tych koralach ani jednego Brak śladu jajek na krawędziach tkanki i w zaciemnionej stronie.

Nie mam pojęcia o jakie inne robaki może chodzić. Nie wiem czy to moja ignorancja, czy chodzi o coś innego.

Może ktoś inny doświadczony byłby tak miły mnie olśnić zanim te zwierzęta faktycznie będą w jeszcze gorszej kondycji.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doszukuj się w moich wypowiedziach drugiego dna, nie ma go, ja bym po prostu profilaktycznie wykąpał je w jakimś dipie, kilka razy, tylko tyle ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, luzik. Te SPS to jedynie część całości. Niestety nie mogę poświęcić czałego czasu na nie. Do tego mam kilkaset główek acana, kilka dużych kolonii zoa, około 200 Caulastrea curvata (trumpet coral), jakieś pojedyńcze korale typu scoly i na razie nie mam warunków do zrobienia tego tak jakbym chciał, bo mam tylko 120 litrów zbiornika na kwarantanne. Część musiała iść do zbiornika - wieży, w którym już było około 20 ładnie rosnących i wybarwionych małych szczepek sps.

Robaki nie miały skąd przyjść. Gość zainwestował ostatnio w korale kilka lat temu i od tego czasu one mu po prostu rosły. Jak za duże rosły, to sprzedawał fragi co kilka miesięcy i dalej jechał na tym tritonie dla leniwych. Gdyby coś je zabijało tego typu to już by nie żyły. Praktyczne żadna nowa genetyka nie dochodziła do zbiornika od długiego czasu. Nawet nie miał ślimaka. Na zbiornik około 200 litrów miał z bardziej złożonych zwierząt tylko żółtka, dwa błazny i jednego wieloszczeta około 5cm(widocznego - a rozbierałem skałę dosyć dokładnie).

Od jakiegoś czasu zaniedbał i nie czyścił z glonów, bo mu dzieci pochłaniały sporo czasu. Sprzedał już zaniedbane, ale jeszcze żywe. Myślę, że w dobrym momencie.

Jak na razie to udało mi się wywalić z 400ml glonów nitkowych. Najgorzej się dossały do skały i do talerzowych korali.

Dodatkowo jeszcze zalałem sobie auto słoną wodą (jechałem ~100km z 4 pojemnikami 45l i każde hamowanie, rondo, czy wjazd na trasę to była masakra). To też pochłonęło sporo czasu. O cenie nie piszę, ale było tanio. Same fruit loops i candy apple zoa są więcej warte niż na to wydałem. Teraz już mi chodzi tylko o ratowanie ich. Mitraxa dodatkowego mam już zamówionego i pomyślę nad agent green jeśli nie wybiję glonów niskim po4 i no3.

Tak to mniej więcej wyglądało. Widać, że jak położył raz koral na piachu, to leżał tam do momentu zakupu przeze mnie. Chyba nie wizdiałem nikogo w akwarium tak rozrośniętych na pisaku zoasów. Kule acanów też kupował jako pojedyńcze główki. Gość mało ingerował w to co tam się działo. Osobiście mi się taki model podoba, bo przypomina mi prawdziwą rafe, no ale ma też wady. Na przykład teraz muszę zoasy prawie wszystkie pofragować, bo trzymają się siebie i piasku tylko. Już kiedyś takie miałem to się w ręce rozsypywały po jakimś czasie.

ehv9bByr.png

Kolory jakieś widać. Zdjęcie zrobione około tydzień temu.

vPczxEbH.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.