Skocz do zawartości
MateuszD

Oswietlenie HQI + 4x T5 39W

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt - Akwarium Morskie powoli posuwa sie do przodu, stopniowo nabywam sprzet, szafka pod akwa zamowiona, samo akwa juz tez zaplanowane, ale zostal 1 problem - ten z tytulu posta.

Mianowicie akwarium bedzie mialo wymiar 95x55 (planowalem zeby szerokosc pasowala do swietlowek T5 39W), pojemnosc okolo 220l, i chcialem je oswietlic 1 lampa HQI 150W i ablo 2 albo 4 swietlowkami T5 39W - sklaniam sie raczej do tej wersji 4x T5.

A teraz wlasciwy problem - lampy gotowe w takiej konfiguracji sa troszke drogie, czy ktos z Was robil lub zamawial zrobienie takiego oswietlenia? Ja nie mam mozliwosci zeby samemu cos montowac, a najbardziej niepokoi mnie kwestia zawieszenia tego wszystkiego - zastosowanie 2 podwojnych belek T5 + niezaleznej lampy HQI to 3 pary podwieszen, a najlepiej zeby byla jedna para, lub mocowanie do sciany.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proponuje na początek

HQI 1x150 W

T5 ATI Blue Plus 39 W x 1szt

T5 ATI Actinic Blue 39 W x 1szt

skontaktuj się z sprzedawcą z sklepu internetowego Aqua Light (mogłem przekręcić nazwę) a zobaczysz że podłączennie tej konfiguracji oświetlenia nie sprawi Ci trudności.

Powodzenia

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz

Roman ma rację, po naświetlacze stateczniki i źródła możesz śmiało zwracać się do firmy AQVA LIGHT. Poza atrakcyjnymi cenami, można zasięgnąć informacji praktycznych i technicznych od Pana Aleksandra.

Ja właśnie skończyłem robić swoją lampe i cieszę się, że skończyłem. Odbyło się to sporym nakładem czasu i pracy. Doliczając do tego koszty wszystkich stateczników, żródeł sam nie wiem czy nie lepiej nabyć gotowa i mieć wszystko w nosie.

Moja w całości została wykonana z kształtowników aluminiowych. Po zrobieniu polakierowałem ja proszkowo i podwiesiłem na stalowych lineczkach do sufitu. Teraz wygląda ok. Z góry schodzi tylko jeden kabel zasilający wszystkie żródła. W środek wpakowałem HQI 150 W i 2X T5 54W. Każde źródło ma niezalezny statecznik i regulację czasu pracy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam, ale jeśli bardzo by Ci zależało to mogę coś zmajstrować. To potrwa bo musiałbym od mojej pięknej pożyczyć cyfrówki.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze przyda sie wszystkim na forum. Wiele osob kombinuje z diy. Jezeli nie jest to wielki problem bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy akwarium 95x55 (zewnetrzne wymiary, wewnetrzne beda minimalnie mniejsze) lampa HQI 250W (+ jakiej male aktyniczne swietlowki) oswietla cale akwarium?

I 2 kwestia - wiem ze to niewalsciwa kategoria, ale czy ktos zna w warszawie zaklad ktory po dostarczeniu elektroniki/oprawek bylby w stanie wykonac lampe do zawieszenia nad akwarium? (150 HQI + 4x T5 39W)? Sam koszt elektroniki to kilkaset zlotych, a gotowa lampa kosztuje fortune :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie planowania lampy, mam juz wszystkie elementy elektryczne, i teraz musze kupic zarnik + swietlowki.

W zbiorniku beda na starcie miekkie koralowce, niewiele ryb (o ile jakies w ogole, choc zona pewnie nie odpusci mi choc jakiegos Nemo :)).

Glebokosc zbiornika to 55cm

Owietlenie bedzie HQI 150W + 4xT5 39W, i teraz wlasciwe pytanie, jakie konkretnie zarniki / swietlowki byscie polecali? Myslalem nad HQI o dosc wysokiej temperaturze (14-16k), i tanszymi swietlowkami (Sylvania Coralstar np) - czy to jest doby pomysl?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mowic nie proponuje ci oszczedzania na świetlówkach jesli juz masz cos zalozyc to załóż albo ATI albo arcadie. Ja u siebie eksperymentowalem z oswietleniem i wiem ze arcadia droga ale warta swojej ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

[]T5 ATI Actinic Blue 39 W x 1szt

skontaktuj się z sprzedawcą z sklepu internetowego Aqua Light (mogłem przekręcić nazwę) a zobaczysz że podłączennie tej konfiguracji oświetlenia nie sprawi Ci trudności.

Jedyna trudność to znalezienie tej świetlówki ...

Widziałeś ją gdzieś na stanie bo delikatnie poszukuje jednej sztuki


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo swiatla, mozna sie spokojnie o SPS-y pokusic :)

Nie oszczedzaj na swietlowkach, daj ATI albo Arcadie albo JBL itd... ale najlepiej chyba jednak ATI.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy warto od razu instalowac najlepsze (i najdrozsze przy okazji) swietlowki? Zanim zbiornik dojrzeje, zanim wloze tam jakies powazniejsze korale, to ekurat trzeba bedzie swietlowki wymieniac, i dlatego chcialem zaczac od jakichs tanszych.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI wcale nie sa najdrozsze, najdrozsze sa Arcadie :)

Tansza alternatywa w przypadku swietlowek aktynicznych jest Osram L-67 (IMHO wszystkie aktyniczne to tak naprawde ta swietlowka) zas w przypadku swietlowek 15000K istnieja tansze odpowiedniki np. Giesemanna czy FaunaMarin, ale nie wiem czy sa w Polsce dostepne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy nie wystarczy HQI o wysokiej temperaturze (20k) i tansze swietlowki?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepeij by bylo jak bys zobaczyl zbiornik oswietlony roznymi rodzajami swiatla ale nie zawsze jest to mozliwe

mysle ze na poczatek daj HQI 13k lub 16k a actynike sylwanii a potem zmienisz na lepsze

U mnie przy HQI 13K lepiej rosly korale natomiast mialy ciut gorszy kolor jak zalozlem 16K zwolnily wzrost ale kolory sie poprawily jak zmienilem actynice z sylwaniii na arcadie acropora ktora byla brazowa z lekkim odcieniem niebieskiego zrobila sie niebieska a stylofora z cielistej na rozowa

zoonantusy lepiej wygladaja nie mowiac o roznych grzybach wiec na start taniej a potem drozej i lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bizonik a w jakiej cenie jest arcadia T5 39 W aktyniczna i gdzie ja mozna dostac??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.