Skocz do zawartości
pa_blo

Wentylacja

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące wentylacji. Czy do akwa potrzebna jest wentylacja ? chodzi mi tutaj o wodę która paruję. Moja druga polowa martwi się że będzie wilgoć i po jakimś czasie wyjdzie grzyb.

Macie takie problemy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moga sie pojawić grzybki :) Warto załażyć dodatkową wentylacje. Mi paruje od 4-9 litrów dziennie zaleznie od dnia i pory roku. W tym roku mam dodatkowa wentylacje wiec zobacze ile to dało.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja codziennie jak jestem mam otwarte okna po przeciwnych stronach budynku... takie hobby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz sprawna wentylacje w domu , czyli szyby wentylacyjne w kuchni i w łazienkach to nie ma sie czego obawiać. U mnie paruje ok 20 l na dobe i nie ma żadnej wilgoci czy grzybów. Wilgotnośc powietrza jest w granicach 55% czyli tak jak by nie było zbiornika . Zbiornik jest oczywiście odkryty.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jeśli okna w Twoim mieszkaniu są bardzo szczelne problem grzyba może sie pojawić. Sama wentylacja grawitacyjna nie poradzi sobie z wydaleniem odparowanej wody. Możesz zamontować w oknach tzw. nawiewniki higrosterowane (o ile ich nie ma) W połączeniu z wentylacją grawitacyjną działają bardzo sprawnie. Na rynku są dostępne modele różniące się wydajnością i sposobem montażu.

Oczywiście powinieneś o nich pomyśleć gdy w zimie przy większej róznicy temperatur pojawią się obfite skropliny na szybach okiennych.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam teori? @J?zef'a , dodam ?e nawiew higrosterowany ta?m? poliamidow? dzia?a ca?kowicie automatycznie i jest najcz??ciej montowany w g?rnej cz??ci okna (rama okienna) a dzia?a w ten spos?b i? poprzez wilgo? zmienia si? napi?cie ta?my poliamidowej a tym samym otwrcie nawiewu do mieszkania - wi?kszy nawiew , wi?kszy wywiew , wiekszy wywiew to lepsza cyrkulacja i sprawniejsza wentylacja , jesli osi?gniesz 1,4 m/s wywiewu to zapomnij o grzybkach , nie wierz (@pa_blo) ?e przez to wych?odzisz mieszkanie , tak twierdza zwolennicy teorii "lepszy smrodek , ni? ch?odek"

Jesli zdecydujesz si? na nawiew higrosterowany to nie bierz sterowanego w?osiem wielb??dzim bo i takie s? , bierz z ta?m? poliamidow? i najlepiej firmy "A ..CO"

W razie pyta? wal na priva

PS nazwa firmy niepe?na (krypto)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko fajnie, tylko że ja już mam wymienione okna (poprzedni wlasciciel wymienil) które nie posiadaja takiego wywietrznika. Posiadam tylko tzw. mikroszczelnosc ale nie wiem czy to cos pomoze.

Nie boje sie wyziebienia mieszkania, nawet w zimie mam otwarte okna.

Mam mozliwosc ulozenia pod podwieszanym sufitem rure ktora doprowadze do komina w lazience, ale nie wiem czy to cos pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno pomóc zwłaszcza że powietrze nad akwa bedzie miało wyższą temperature niż pozostałe.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz okna rozszczelniał to wszystko będzie ok. Chodzi tylko o to, aby tego nie zaniedbywać. Nowe typy okien są zazwyczaj bardzo szczelne, powoduje to, iż wilgotne powietrze nie ma gdzie odparować. Jeśli chodzi o nawietrzaki, o których pisałem to jest kilka sposobów ich montażu. Zazwyczaj montuje się ja na przyldze (połączenie ramy i skrzydła). Wystarczy nawiercić kilka otworów o średnicy 10 mm. Tańsze i równie dobre co te, o których pisał Jerzol (moim zdaniem) sprzedaje firma BREWIS z Krakowa. Ale na Twoim miejscu mając mikrowentylację nie zawracał bym sobie tym głowy.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bo zapomniałem dodać, okno będące w pozycji rozszczelnienia, jest bardzo słabo zabezpieczone przed włamaniem (mówiąc szczerze jest praktycznie otwarte). Nie wiem, na którym mieszkasz piętrze ale może ta informacja Ci się przyda.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo, to ciekawa informacja, mieszkam na trzecim pietrze, takze wlaman sie nie boje. Praktycznie caly czas mam tak rozszczelnione okna. Ale o tym nie wiedzialem.

Czyli tak: jezeli bede mial rozszczelnione okna to raczej nic nie powinno sie stac. A jak uwazacie robic ta dodatkowa wentylacje czy dac sobie z tym spokoj ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.