Skocz do zawartości
Septimus

Pomocy? Co się stało?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dzisiaj rano zapaliłem lampę nad akwarium i zobaczyłem zdechłe ryby i mętną wodę. Przeżyły tylko dwa chromisy z trzech, zdechła krewetka czyszcząca ale wszystkie ślimaki żyją. W nocy słyszałem jak coś wyskakiwało z nad wody. Rano od razu podmieniłem wodę.

Akwarium mam od ok 2 lat. W poniedziałek robiłem podmianę wody na soli Aquaforest, wczoraj wieczorem karmiłem mrożonką solowca. Posiadam 200l akwarium z koralami miękkimi. Nie posiadam sumpa i jako filtracja służy mi odpieniacz Który wyłączam na noc bo jest głośny i nie da się przy nim zasnąć. Do oświetlania używam 100W lampy z świetlówkami t5. Ostatnio wyrosło mi trochę glonów. Nie stosuję żadnej suplementacji. Ryby karmię co 2 dni.

Ma ktoś może pomysł co się mogło stać. Na innym forum ktoś napisał że mógł być to zakwit pierwotniaków,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób testy wody

wyłączasz odpieniacz - nie ma napowietrzania - glony w nocy produkują co2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączysz odpieniacz.?? W słodkowodnym też kubełek wyłączasz na noc.?


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to nie można wyłączać odpieniacza?Ją od kilku lat wyłączam,czasem w cale nie włączam po kilka tygodni i nic nigdy się nie dzielo,żadnej przyduchy i innych tego typu kłopotów nie miałem.Musisz się cofnąć do dnia z przed incydentu i dokładnie przeanalizować co robiles,co dolales,czy ktoś mógł dolac czegoś za ciebie itd,posprawdzaj grzałke,temperaturę,sprawdź czy nie przedawkowales ilości bakterii,sprawdź zasolenie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyłączam odpieniacz na noc. Nie widziałem potrzeby żeby chodził 24h na dobę. Masz jeszcze jakieś pytania bądź uwagi?

Nic szczególnego nie robiłem przed masowym pomorem ryb. Bakterii nie dozuje, grzałka utrzymuje stałą temperaturę 24 stopni, jedyne co zmieniło się to sól którą użyłem w poniedziałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co to nie można wyłączać odpieniacza? (...)

można (przecież to Wasze zbiorniki)

bez testów to wróżenie z fusów / kuli

(np. może w nocy to nie ryby skakały a spadało coś z lampy? niektórzy stawiają na lampie różne żeczy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może w takim razie odpieniacz można wyłączyć??! - to przepraszam. Spróbowałbyś wyłączyć i po 12 godz włączyć mój kubełek w malawi. To no3 idzie na 80. odrazu. Przy braku prądu przez 2-4 godz już mi skakało. Zreszta prawie 350l zbiornik był obciążony do granic możliwości.


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No może w takim razie odpieniacz można wyłączyć??! - to przepraszam. Spróbowałbyś wyłączyć i po 12 godz włączyć mój kubełek w malawi. To no3 idzie na 80. odrazu. Przy braku prądu przez 2-4 godz już mi skakało. Zreszta prawie 350l zbiornik był obciążony do granic możliwości.

To tym bardziej dowodzi że każdy zbiornik jest inny. Jedni wyłączają i jest ok, drudzy- nie mogą. Proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubelek a odpieniacz to inna sprawa. To co sie dzieje w wylaczonym kubelku nijak sie ma do wylaczania odpieniacza.

Jesli tylko te dwie rzeczy byly zmienianie to:

Karmiles juz tymi mrozonkami (tym pudelkiem) zycie?

Nie pomyliles wody do rozpuszczenia soli ? Ile wody podmieniles ? Czy jak dolewales wode do zbiornika to nie zrobiles burzy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyłączam odpieniacz na noc. Nie widziałem potrzeby żeby chodził 24h na dobę. Masz jeszcze jakieś pytania bądź uwagi?

Nic szczególnego nie robiłem przed masowym pomorem ryb. Bakterii nie dozuje, grzałka utrzymuje stałą temperaturę 24 stopni, jedyne co zmieniło się to sól którą użyłem w poniedziałek.

No widzisz... to teraz masz restart baniaka. Albo wyciągniesz z pokorą wnioski na przyszłość, albo wątek wróci.

Najpierw zabrakło zrozumienia procesów zachodzących w zbiorniku, potem zabrakło pokory...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmiłem już tymi mrożonkami (tym pudełkiem). Nie zrobiłem burzy jak dolewałem wody do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Karmiłem już tymi mrożonkami (tym pudełkiem). Nie zrobiłem burzy jak dolewałem wody do akwarium.

jeżeli sól nie była zbrylona a po rozpuszczeniu klarowna , podmiankę i zasolenie było mniej więcej jak zwykle - to szukaj przyczyny gdzie indziej - nie w użytej soli

np. koledze jakiś czas temu o baniaka narzygał kot ... dzieciak nasypał ponad kilo/litr żarcia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kota i dzieciaka nie mam. Przypomniałem sobie że do podmiany zużyłem resztę starej soli. Czy to mogło być przyczyna?

Edytowane przez Septimus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby próbowały wyskoczyć po jedzenie. Moje dostają 3x na dobę i siedzą.

A tak bardziej serio. Jakie zasolenie. Mierzyles w czasie podmiany?

Czy ryby nie dostaly jakiejs wysypki?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie,a jaki rodzaj soli AF uzyles?Może sól wywołała nagle namnoznie się bakterii i zrobiła się przyducha,ryb skakały w nocy pewnie ratując się.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej soli - metodzie probiotycznej chyba należy mieć mocny, wydajny odpieniacz :>

Edytowane przez embraer170 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 126l 2 x optiwhite, 4x24W T5, Deltec MCE600, 15kg LR, 9kg LS, euphyllia paraancora, zoanthusy, discosomy, rhodoactisy, xenia, sinularie, caulastrea, quadricolor, cribrinopsis crassa, brzydal, błazny, kraby, ślimaki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... to teraz masz restart baniaka. Albo wyciągniesz z pokorą wnioski na przyszłość, albo wątek wróci.

Najpierw zabrakło zrozumienia procesów zachodzących w zbiorniku, potem zabrakło pokory...

Nie moga się z Tobą zgodzić u mnie w obydwu solniczkach odpieniacz w nocy OFF od 23-00 do 7-00 Stop i koniec A do tego cyrkulacja w nocy była przełączana na mniejszą pompę. Parametry były ok wszystko rosło jak szalone.


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie moga się z Tobą zgodzić u mnie w obydwu solniczkach odpieniacz w nocy OFF od 23-00 do 7-00 Stop i koniec A do tego cyrkulacja w nocy była przełączana na mniejszą pompę. Parametry były ok wszystko rosło jak szalone.

a mierzyłeś parametry przed wyłączeniem i przed włączeniem ? pewno nie - zmierz - zobaczysz "piękne" skoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam zakwit bakteryjny lub pierwotniaków. Powstała przyducha i taki efekt

Argumenty za

Wyłączenie odpieniacza - zmniejsza natlenienie

Ostatnio wyrosły Ci glony-można wnioskować, że ostatnio były nieco wyższe poziomy NO3 i PO4

Karmisz raz na 2 dni czyli również skok związany z azotanami fosforanami i całą resztą

Możliwe, że w tej kostce mrożonki było więcej fosforanów, odpadów, jakieś bakterie itp

Możliwe, że sól była probiotyczna

Jeśli dodasz te czynniki (osobno niegroźne) to prawdopodobieństwo zakwitu znacznie wzrasta

Zarówno pierwotniaki jak i bakterie korzystają z resztek pokarmowych, azotanów czy fosforanów. Namnażają się szybko i zużywaja niestety równie szybko tlen. A w nocy bez światła tlen nie powstaje.

Możliwe są dodatkowe czynniki. np

Wężowidła miały gody

Tectusy miały gody

Wzrosła temperatura (nawet o 1 stopień)

Któraś z pomp cyrkulacyjnych przytkała się

I to była kropla, która przepełniła czarę

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz ile może być powodów do Twojej sytuacji, według mnie to musiało być coś nagłego (nie wiem czy możliwy jest tak gwałtowny wykwit z pochłonięciem tlenu). Ja bym dodał do tego wszystkiego:

- sprawdź urządzenia elektryczne (może któreś uległo uszkodzeniu i popłynął prąd w zbiorniku - zjonizowało wodę)

- przemyśl czy trochę starej soli o której piszesz to na pewno była sól a nie np. proszek do prania :) (różne pomyłki w pośpiechu moga być)

- popytaj domowników czy aby nikt nie jest za bardzo zazdrosny o akwarium (o takich przypadkach też słyszałem, złośliwa małżonka wlewając do zbiornika przeróżne płyny położyła system 4500l)


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy wody zrobione:

pH: 7,9

KH:10,5dKH

NO3:5mg/l

Ca:410mg/l

PO4:0,04ppm

NO3:16ppm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki są ok, może trochę niskie pH.

Ja nadal obstawiam zakwit, u mnie np wężowidła czy ślimaki najczęściej robią gody po podmianie wody.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyba to jest zakwit a nie wina urządzenia elektrycznego gdyż woda po dzisiejszej podmianie dalej jest mętna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

masz wyłącznik różnicowo prądowy ? wtedy była by jasność - wybija = przebicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.