Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jak niedawno pisałem w innym wątku, po krótkiej przygodzie z (wciąż działającej i mającej się dobrze) kostce Aquael’a, zaczynam kompletowanie sprzętu pod nowy zbiornik, który niedawno zamówiłem już w LFS.

Postawiłem sobie za cel – koralowce LPS i kolorowe Zoa i/lub Ricordee. Ryby i skorupiaki – zapewne jakieś też, ale to już dla uciechy pozostałych domowników – mnie jakoś same ryby mniej ‘kręcą’ (równolegle zajmuję się też większym słodkowodnym holendrem, i mam podobne wrażenia). Jak już zbiornik i ja trochę do tego dojrzejemy, może sprobujemy sił w czymś bardziej wymagającym – SPS’owym.

W głowie urodził mi się pomysł, żeby sprobować prowadzić zbiornik na pełnym Zeovit’cie i Balling Light Fauna Marin. Na początek to, co mi się urodziło w głowie:

Zbiornik 80x45x50, komin wewnętrzny, opti 10mm bez wzmocnień, czarny silikon

Stelaż aluminiowy – profil 40mm, 80x45x90

Sump – 70x30x45 – spora dolewka, do tego na początek 2 komory – spływ ca. 25cm i duża komora na resztę;

Osprzęt:

Oswietlenie: Maxspec Razor 120w 16k

Obieg- Tunze 1073.05

Cyrkulacja – 2x Jebao RW-4

Odpieniacz – Deltec SC1351

Skała – myślałem o przygotowaniu hardscape’u z Real Reef Rock i mój obecny kawałek LR z nano do sumpa;

Piasek – symbolicznie i zgodnie z przewodnikiem Zeovit’u

Dozownik – ATI DP6 - tak do ballinga jak i części zeo;

Z racji, że doświadczenie w akwarystyce morskiej mam praktycznie żadne, a ww. projekt opieram na rozmowach z pracownikami 2 znanych powszechnie w Wawie LFS’ów będę wdzięczny za wszelkie sugestie i komentarze – tak dobre jak i złe…w myśl zasady, że nie ma głupich pytań, sam póki co zastanawiam się nad następującymi kwestiami:

-Oświetlenie – Razor’a już mam, ale pewnie jak będę chciał dorzucić SPS’y trzeba będzie zainwestować w HQI i/lub T5 albo hybrydę?

-Obieg – patrząc na wysokość stelaża i komina wychodzi mi ca. 1.4m słupa wody – wg. manual’a Tunze 1073.05 pompuję na tę wysokość trochę ponad 2000lph – czyli w sam raz patrząc na cały system rzędu 200l wody?

-Cyrkulacja – nie ukrywam, wybrana przez wzgląd na korzystną cenę…ale czy odpowiednia ?

-odpieniacz – przewymiarowany, ale sterowalny, gdyby mnie za rok-2lata naszła ochota na 300l+, czy będzie teraz ok? zależy mi przede wszystkim na cichej pracy;

-nie wiem kompletnie czy ten dozownik spełni oczekiwania?

-jak już wpasuję sobie skałę i reaktor w sump, zastanawiam się nad wklejeniem podziału na 3cią komorę na pompę powrotną – tylko, czy to konieczne? Wyszło mi wstępnie, że jeśli auto-dolewka (przyjmijmy Osmolator) załączy się co 2mm słupa wody, to wahanie objętości całego uładu wyniesie ca. 200-300ml....czy warto dla zmniejszenia tej objętości bawić się w doklejanie i trudniejszą obsługę sprzętu przez wzgląd na ograniczenia miejsca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.