Skocz do zawartości
-z-

Po przeprowadzce...

Rekomendowane odpowiedzi

To już prawie miesiąc, jak akwarium jest po przeprowadzce... nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Tytułem wstępu, ze 125-cio litrowej kostki, przełożyłem całość do zestawu Red Sea Max C-130. Ilość wody w obiegu praktycznie identyczna. Z istotnych zmian, akwarium jest zamknięte (kot) oraz nie ma sumpa.

Co do samego zestawu, mi osobiście się podoba. Wykonany jest naprawdę estetycznie, wygląda na przemyślany. Jak na razie jedyny mankament to hałas. Wentylatory od oświetlenia są zwyczajnie głośne, ale o tym też sporo na zagranicznych forach i będę je zmieniał. Reszta jest moim zdaniem cicha i działa jak należy.

Teraz o samej przeprowadzce i problemie, który mnie spotkał.

Jako, że przełożyłem prawie wszystko jeden do jednego, stwierdziłem że dużej destabilizacji być nie powinno. Woda stara, skała stara, całe życie też. Ze zmian, wymieniłem piach (starego bałem się ruszać) i ze względu na brak sumpa pozbyłem się ~2 litrów siporaxu.

Wszystko szło świetnie. Ryby zadowolone, korale też, akwarium wygląda pięknie. Po 2 tygodniach pojawiły się delikatne glony nitkowe, ale nic co by specjalnie mnie zmartwiło. Przyszło-pójdzie. Lałem bakterie biodigest.

Ostatni tydzień byłem poza domem. Po powrocie przeżyłem załamanie. Akwarium całe w dino (a przynajmniej wydaje mi się że to dino). Nic w tym czasie nie padło, ryby karmione oszczędnie.

W akcie rozpaczy podmieniłem wiadro wody odsysając co się dało. Było to w piątek rano, dziś wieczorem znowu jest kiepsko... nie mam planu co dalej, ale widzę 3 opcje:

1. Zgodnie z sugestią doświadczonego akwarysty, zaciemnić na 4 dni i lać wode utlenioną przez tydzień.

2. Nie robić nic, wodę podmieniać normalnie i czekać aż przejdzie.

3. Jako, że wydaje mi się, że jednak filtracja nie działa jak powinna, odpalić złoże z biopellets do którego i tak się przymierzałem.

Ryby wyglądają ok, apetyt jest. Korale też raczej normalnie. Jedynie ślimaki są bardzo niemrawe. Turbo wyglądają wręcz jakby schodziły.

Teraz rzecz o parametrach wody. Otóż, nie znam ich. Przez ostatnie dwa lata mierzyłem tylko temperaturę i zasolenie, ponieważ całość była stabilna. Teraz wiem, że muszę wrócić do testowania, ale te przyjdą do mnie dopiero w przyszłym tygodniu (chyba, że chce mnie teraz poratować ktoś ze Szczecina, choćby odpłatnie).

Dorzucam zdjęcia akwarium, jak wyglądało wczoraj rano po podmiance, a jak wygląda dziś wieczór. Dodatkowo też zbliżenie na plagę.

post-7888-0-79853300-1448739526_thumb.jpg

post-7888-0-97692500-1448739526_thumb.jpg

post-7888-0-91297800-1448739545_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można też

4. ograniczyć świecenie do koło 6h niebieskie (białe zero) i odsysać ile się da (wodę filtrować przez watę i z powrotem do zbiornika)

ślimaki jak żrą glony z "tym czymś" to zaraz może być po ślimakach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym świeceniem na niebiesko nie jest niestety tak prosto.

Nie mogę znaleźć w Polsce świetlówek PC 55W w pełni aktynicznych. Dziś postaram się zamówić 36W, żeby choć jedną wymienić.

Z innej beczki, czy Biopellets mogą przyczynić się do wzrostu dino?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uwolnią (palety) za dużo węgla czyli będą się zbyt mocno ścierać to cuda mogą się dziać.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar kupić wersję XL i wrzucić je do Fluval 306. Ścierania by nie było.

Zanim posypią się gromy, za kubeł w morskim, to dopowiem, że w filtrze byłby jedynie biopellety, węgiel i być może phosguard (bez gąbek i waty). Czyli działałby dokładanie tak samo jak każdy inny filtr przepływowy (fluidyzacyjny)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego gromy? Całkiem niezły patent kwestia złoża :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uwolnią (palety) za dużo węgla czyli będą się zbyt mocno ścierać to cuda mogą się dziać.

Możesz rozwinąć ten temat bardziej ? Co znaczy że się pellety będą ścierać i uwolnią więcej węgla . To jest Twoja opinia poparta jakimś doświadczeniem czy tak po prostu sobie powiedziałeś mysląc,że to działa jakby to były landrynki ?

Nie rozumiem takich informacji . Pellety to źródło pożywki dla bakterii i czy będą starte czy nie ich skuteczność zależy od ilości i rodzaju szczepów odpowiedzialnych za biodegradowalność tego polimera . Może prościej nawet jakbyśmy je ścierali nie wiadomo jak szybko i mocno to bez bakterii nic nie zrobią czyli w sterylnych warunkach nie będą się rozkładały.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że bez bakterii będą robiły problem szczególnie gdy będą się szybciej "wycierać" uwalniając do wody więcej węgla i karmić nie tylko zbyt małą ilość bakterii a także niepożądane "stworzonka" dlatego ważną kwestią jest ich ilość oraz populacja bakterii. Dlatego ja zwracam uwagę na ilość tych biopallet oraz na jakość stosowanych bakterii.

Właśnie o to chodzi, że bez bakterii będą robiły problem szczególnie gdy będą się szybciej "wycierać" uwalniając do wody więcej węgla i karmić nie tylko zbyt małą ilość bakterii a także niepożądane "stworzonka" dlatego ważną kwestią jest ich ilość oraz populacja bakterii. Dlatego ja zwracam uwagę na ilość tych biopallet oraz na jakość stosowanych bakterii.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumuję, to zastosowanie w moim przypadku NP reducing biopellets XL nie powinno przyczynić się do wzrostu dino.

One się nie ścierają, więc w wodzie "lużno" pływać nie będą. Na nich będą osadzać się bakterie. Jeśli te "dobre" to dobrze, jeśli te złe, to też nie najgorzej, bo będą konkurencją dla tych w akwarium. Dino w filtrze się raczej nie osadzi, ze względu na brak światła.

Iść w tym kierunku, czy coś pominąłem w moim toku myślowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu na forum było kilka przypadków że po "odpaleniu" pallet wyskakiwało dino czy cyjano ... a potem samo znikało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak musi się "przyzwyczaić" do nowej metody. Często nawet na KZ ludzie z tym mają problemy na początku. Daj się biologii wyrównać i będzie dobrze. Często też Dino a potem Cyjano to objaw ...dojrzewania.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni, że moje problemy wynikają z destabilizacji zbiornika.

Zauważcie, że biopellet jeszcze nie mam. Zastanawiam się tylko, czy to nie jest właśnie dobry moment aby wprowadzić je do systemu? Czy to nie wywróciłoby całości jeszcze bardziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym połączeniem do pallet jest np. BioGro 1 2 3 :) To tymi bakteriami warto odnawiać populację tych mikrobów w baniaczku ale to moje zdanie :) Nic nie grzeb, nie zmieniał zbyt gwałtownie i olej ten nadtlenek wodoru bo zabija też to co pożyteczne. Sprawdź przepływ przez palety i nie przesadzaj z ilością.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.