Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Na wiosnę 2016 planuję zmienić moje słodkowodne akwa na morskie(jednocześnie pozbywając się nano rafki 25l).

Oto co planuję:

OW 98 litrów, 6mm, 80x35x35h (mam) + korona/pokrywa(mam)

sump 50 litrów, 6mm, 42,5x30x40,5 (mam),

oświetlenie głównego 4x 28w t5 (jeszcze nie ma)

oświetlenie sumpa 1x 11W Aquael Ecolight Plant

grzałka 2x 25W Aquael (mam)

odpieniacz diy na kostce lipowej na krawędzi zbiornika

najtańszy aerometr TMC (mam)

pompa obiegowa jebao dc3000 (jeszcze nie ma)

cyrkulacja JVP-201(mam)

9 kg żywego piasku do głównego,

10 kg piasku koralowego do sumpa

-naście kg żywej skały

Planowana obsada:

miękkie/LPS

2x błazenek

ekipa czyszcząca

cryptocentrus cinctus(babka)

Czy ma to jakoś ręce i nogi? Co byście proponowali zmienić? Jakie świetlówki?

Z góry dziękuję za rady.

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump 50l, 2 komory.

post-26188-0-53484300-1453131029_thumb.jpg

W pierwszą komorę spływ + 10cm piasku + makroglony. Ponadto chciałbym tam wcisnąć odpieniacz - Byłby sens tam go wcisnąć, tak by nie zasysał piasku? Czy lepiej wiszący nad krawędzią w głównym zbiorniku, gdzieś widziałem takie dość estetyczne szklane na kostkę lipową, niestety jakoś nie mogę znaleźć linka.

W przepływie między komorami napchane ceramiki.

W drugiej komorze pompa obiegowa + grzałki.

Ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa dc3000 to przesada do twojego akwarium, jeszcze przy odpieniaczu na kostkę ?

Pompę mniejszą a odpieniacz jakiś lepszy.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przesada? Pompa będzie musiała podnosić wodę na około 1,20m w górę, a przy regulacji 900-3000 l/h, przypuszczam że będę musiał ustawić ją na około 1500 l/h. Ponadto jest w internecie wiele opinii że ta pompa ma raczej mniejszą wydajność.

Uważasz że odpieniacz na kostkę nie da rady w 100l? Nie planuję dużej obsady, parka błazenków, babka i może 1-2 jakieś maleństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uwazam, ze odpieniacz na kostke i ich zmienianie co 2 tygodnie to juz za duze (i pozorne) oszczednosci. :blushing: Niech tam cos bedzie "silne". :thumbup:

Po co sump, jesli odpieniacz ma byc na kostke ? Taki maly mozna zawiesic gdzies na szybie i nie krecic woda "gora-dol". Jak juz masz miec sump, to go wykorzystaj. :secret:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w pierwszej komorze spływu planuję dsb z refugium - 10cm piasku koralowego, na to ze 2-3 rodzaje glonów. W drugiej pompa i tyle. Odpieniacz musiałby być w pierwszej komorze wraz z piaskiem, a nie bardzo wiem jak to pogodzić, więc pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli tak planujesz to trudno. Ja wolalbym odpieniacz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry pomysł. Przepływ wody nad dsb powinien być spokojny a w twoim przypadku prosto w dsb będzie walić rura spływu. Jeszcze samo refugium może by przeszło w takiej konfiguracji ale dsb już nie.

Co do pomp to mam właśnie dc3000 na obiegu wody 200L i pompa pracuje na 70% mocy dlatego twierdzę że w twoim przypadku będziesz musiał ją skręcić jeszcze mocniej.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad następującym rozwiązaniem: wody płynęłaby z deszczownicy na szybę, i po szybie spokojnie na taflę wody/piasek. miejsce na odpieniacz zrobiłbym w pierwszej komorze , w rogu, pośród piasku. Oddzieliłbym go od piasku pleksą i wyprowadził rurą zaciąganie wody z komory z pompą. Dałoby tak radę? Jeżeli nie, to pomyślę nad 3 komorowym sumpem (ten był w zasadzie za darmo). Miejsca miałbym na sump wtedy 55x50x40(dł x szer x wys). Ile kosztuje sklejenie sumpa u szklarza(pi x drzwi)?

Ponadto, co sądzicie o kombinacji świetlnej: 4x 24W t5, 1x ati blue plus, 1x ati coral plus, 1x ati actinic,1x ati purple plus. Czy to za duża kombinacja? Ewentualnie czy coś innego polecacie w rozmiarze t5(maksymalna długość świetlówki to 69cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

". miejsce na odpieniacz zrobiłbym w pierwszej komorze , w rogu, pośród piasku. Oddzieliłbym go od piasku pleksą i wyprowadził rurą zaciąganie wody z komory z pompą. "

Mowisz caly czas o takim odpieniaczu ?

odpieniacz diy na kostce lipowej na krawędzi zbiornika


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wymiana kostki co mniej więcej 2 tyg

dobra kostka to około 7zł (bez wysyłki)

14zł na miesiąc x10 mieś masz 140zł czyli ... drogi w utrzymaniu ten napowietrzacz - nawet jak dostaniesz go w prezencie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniła się odrobinę koncepcja odpieniacza w sumpie. Mam nadzieje ze na lepsze. Rezygnuje z DSB w sumpie. 2 makroglony będą rosły w głównym, schowane za skałą.

Wysokość wody w komorze z odpieniaczem to 18cm. Co byscie polecili? obsłużyć musi 140l wody z nie duza obsada.

Cenowo maks 500zl. Oczywiście używka lub porządne diy.

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I stało się. Akwarium zalałem, wodę posoliłem, pompę włączyłem. Fajnie chodzi, nic nie cieknie. Mam jednak problem z pudełkiem przelewowym.

Pompa ustawiona 6/8mocy. Wodą utrzymuje taki poziom jak powinna. W pudle wg instrukcji powinna być na 8cm, tyle jest. Odpływ pod wodą, przez rewizję delikatnie się przelewa. Problem taki, że woda przelewajaca się przez grzebień wpadając do pudła robi bąbelki powietrza, które przelewają się w 'komin' zapowietrzając układ. Co zrobiłem nie tak? Woda przez grzebień przelewa się w połowie jego wysokości. Jak temu zaradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie problemy z hydraulika, podłączeniami, szczelnościa i zapowietrzaniem, rozwiązane. Podnioslem odrobinę pudełko przelewowe, podnioslem rurę rewizji o 1cm, zmniejszylem moc pompy na 1/8, na końcu spływu dalem zawór do regulacji i metodą wielu prób w końcu się udało. Przyznano, że w momentach pełnych frustracji miałem na prawdę dość. Ale było warto, układ jest absolutnie bezglosny. Żadnego siorbania, chlupotania, odgłosów spadającej wody. Jedyny dźwięk to przelewajaca się woda przez ceramikę w przegrodzie. Sama pompa jest niesamowicie cicha. Spię w pokoju z akwarium, sump jest jeszcze nie zakryty, a pompy i tak nie słychać.

Teraz czekam na przyjazd paczki z żywą skałą, gruzem, sucha skala i piaskiem. Potem landscaping i ulubione zajęcie każdego akwarysty. Obserwowanie co wylezie ze skały:)

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zmniejszylem moc pompy na 1/8"

i taki obieg wystarczy ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg producenta jest to 900l/h, bez skały i piasku wystarcza. Zauwaz, że akwarium mam 85l rzeczywistej ilości wody+22l wody w sumpie+3l pudełko. 100l wody. Minus skala, piasek, pompa, ceramika, odpieniacz, falownik, wyjdzie pewnie 75l rzeczywistej wody w obiegu. Zobaczymy jak to będzie wyglądać jak wrzuce resztę.

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalane, posolone, skala ustawiona(6kg zywej, 3kg suchej), piasek zasypany(5kg suchego). Teraz walka z falownikiem i dyszą pompy, tak by piasku nie zdmuchiwalo. Uporzadkowac przewody. No i dojrzewamy..

post-26188-0-17342500-1454686952_thumb.jpg

post-26188-0-98491700-1454686974_thumb.jpg

Edytowane przez grooke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drobny problem. Mętna woda, taka mleczno zielona delikatnie. Akwarium dojrzewa, okrzemki się powoli pojawiają. Na początek wlałem bakterie firmy seachem stability. Zgodnie z instrukcja lałem przez tydzień. Teraz nagle woda zrobiła się mętna. W instrukcji pisze że nie da się przedawkować tego preparatu.

Jedyne co mierzyłem póki co z parametrów wody to no2 - 0.00-0.03. Ledwie widoczny róż.

Odpieniacz chodzi od 10 do 19(tak jak oświetlenie).

Chyba że nie jest to zakwit bakteryjny a fitoplanktonu? Bowiem wlałem około 10ml fito na start coby zaczęły się rozwijać drobnoustroje.

Wyczytalem że podmiany wody na niewiele się zdadzą. Póki co dałem watę filtracyjną i mini UV 1W na wylocie.

A może to coś z suchej skały? Była wypłukana, ale woda była czysta. Zresztą tak jak piszę, to stało się tydzień po wrzuceniu już.

Co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda powoli zaczęła się klarować - chyba świetlówka 11W uvc pomogła.

Planuję w sumpie dołożyć przegrodę na dsb+glony. W pierwszej przegrodzie mam miejsca 25cm x 30cm x 18cm(wysokość). Musi zostać 13cm na odpieniacz(schuran 100). Zostaje mi 12cm x 30cm na dsb. Czy to wystarczy? Warstwę piachu planuję na 13-14cm, przegroda dzieląca odpieniacz(spływ) na wysokość 19cm. Ze spenionego PVC 3mm mogę zrobić pudełeczko, tak by w razie czego dało się wyciągnąć piasek i wymienić jeżeli zajdzie kiedyś taka potrzeba. Czy warto? Czy po prostu wkleić przegrodę i już? Jeżeli tak, to z czego? szkło, pleksi, akryl czy spienione PVC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.