Skocz do zawartości
PanMandaryn

Chelmon rostratus - rozterki

Rekomendowane odpowiedzi

Od d?u?szego czasu jestem gn?biony przez plag? aiptasii. Zawiod?y znane mi metody (kwas cytrynowy, wurdermanni, skrobanka). Zosta? ju? chyba tylko Chelmon..

Mam akwa typwo rafowe (jeszcze nie wpe?ni zasiedlone, ale s? w nim wszelkiej ma?ci mi?kasy, 2 euphyllie m?zgowiec oraz montiporka) i boj? si?, ?e Chelmon mo?e mi z tej rafki uczyni? akwa FO.

Tu pojawiaj? sie moje pytania:

Jak cz?sto zdarzaj? sie egzemplarze not-reef safe?

Czy mo?na chelmona jako? oduczyc jego naturalnych odruch?w skubania korali (np. utrzymywac ca?y czas najedzonego)?

Kt?re korale lubi najbardziej? :)

Dodam, ?e ze wzgl?du na ilo?c aiptasii joe's juice raczej odpada.

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chelmona od 2 lat w akwarium rafowym.Aiptasje wytepił błyskawicznie podobnie jak rurówki .Mam zarówno miekasy jak i LPS-y i nigdy chelmon mi nie ruszył żadnego z nich nawet nie próbował zaczepiać. On raczej preferuje rurówki i drobne bezkręgowce na skałach niz korale.Karmie ryby raz dziennie a w niedziele nie karmię i choć karmię dobrze to jednak musi sobie sporo poszukać na skale.Problemem jest przedewszystkim przestawienie go na mrożonki bo moze się to nie udać.I gdyby tak latwo sięgał po korale to łatwiej było by go utrzymać w akwa :),a niestey znajomi tracili niejednego chelmona w akwarium z koralami.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś, że rzeczywicie są z nim duże problemy jeśli chodzi o jedzenie. Jak Tobie się udało przestawić go na mrożonki?

Czy w sklepach można kupic juz egzemplarze nauczone jedzenia?

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze sklepu powinieneś kupić tylko takiego osobnika - inny nie powinien być oferowany do sprzedaży. Chelmony najlepije brac nie z indonezji - a z Singaspuru =- podobnie jak duże ustniki - są nieco droższe, ale zazwyczaj już potrafią przyjmować mrożonki.

Podobnie jak forcipigery i inne.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Przemku czy w reefshopie zdarzają sie takie egzemplarze przyjmujące juz pokarm zastępczy? Jeżeli tak to jak często i kiedy się Pan takich spodziewa? No i oczywiście w jakiej cenie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego kupowałem w poznaniu wybierając z 3 szt z których 2 wyraznie interesowały się tym co na skalkach. Ten przestawil sie na mrożonki w 3 dni wiec moge podejrzewać to co Przemek wspomniał , że mógł juz poznać mrożonki. Jest dość wybredny i lubi jeść kryla i artemie, inne pokarmy tzn czerwony plankton tylko w mieszance z tamtymi . Przez te 2 lata nic innego nie ruszył a zdarzały mu sie niestrawności ( 2 razy )na kryla po których ponownie sie do niego przyzwyczjał.najlepsza jest artemia a potem można w niej delikatnie coś nowego przemycić. Teraz to jest oswojona rybka nie boi sie ręki a o pokarm nauczyłasię prosić specyficznie potrząsając tułowiem i pływaja za mna wzdłuż zbiornika. I co ważne nic jej nie płoszy .


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

przyszłym tygodniu w dostawie -cena 140zł

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie widziałem niejedno akwarium rafowe w którym szalał chelmon nie czyniąc krzywdy koralowcom. Były to jednak bezkręgi typu sarko i sinularia. Ciekaw jestem czy jesli dostałby coś drobniejszego w stylu clavularii to by się za to zabrał. Jeśli ma ktoś jakies doświadczenia to prosze o informację bo sam mam podobny problem jak PanMandaryn.


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak jak wspomniałem mam chelmona od 2 lat . W akwarium mam min:clavularie szarą i zieloną , zoantusy ,parazoanthus gracilis,różne grzybki i inne miekkie, eupchylię, psychogyrę, goniopore,fungię,turbinarie,i jeszcze troche innych.Chelmon przez te 2 lata nigdy nic z tego nie ruszył. Na 100%. Tylko że z rybkami jest tak że maja różne przyzwyczajenia. Wszelkie rurówki na pewno wsunie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek a czy Twoj chelmon przyjmuje suchy pokarm??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nigdy nie próbował a podaję 2 rozdzaje płatków miesne i spiruline. Zdarzyło mu sie skubnąć ze 2 razy alg nori ale to raczej przypadkiem jak pływał z żaglóweczką:).


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Witajcie!

Wlasnie kupilem ciekawa rybcie.Nie pamietaj jej nazwy,ale na pierwszy rzut oka wyglada na latwiejsza do hodowli niz chelmut.Rybcia wyglada podobnie jak on ,tylko nie ma tak dlugiego dziobka.Sprzedawca zapewnil ,ze rybka jest reef safe z malym wyjatkiem - rurowki i innem ale robaki.Jak narazie jestem bardzo zadowolony.Gdy tylko wpuscilem rybe, doslownie po 5 sekundach rzucila sie na bardzo duza aiptasie.Korali rybcia nie rusza i oby tak zostalo.

Zobaczymy ,jak za kilka miesiecy bedzie sie zachowywac.Napewno bede mogl napisac cos wiecej.

POzdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek a czy zeglowka ktora mam nie wykonczy mi chelomona??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pilot - Parachaetodon ocellatus :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Przemek - dzieki

Rybica skubie aiptasie jak pokolce skalke.

Pozdrawiam

pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaglóweczka moja była w zbiorniku przed chelmonem. Gdy dotarł był większy niż ona. Nigdy go nie atakowała raczej moge stwierdzic ze czesto plywaja razem.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Danek za info bo wacham sie czy go nie pobije bo biore go napewno.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.