Skocz do zawartości
piona

wirki-cala plaga

Rekomendowane odpowiedzi

witam jak w temacie ,mam ich calą plage czytalem w archiwum lecz to mnie tylko skolowało Pytanie lac ten LEVAMISOL 4% czy nie Mam troche wezowideł rozgwiazde i sporą ilosc kiełzy żal mi to wszystko wybic Licze na pomoc od tych co walczyli z tym scierwem :con:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię

Kope lat Cię nie widziałem na forum ;)

Wiec ja też miałem tego świeństwa troszkę i po jakimś czasie zaczeły sie wycofywać (same )

Część odsysałem i wylewałęm do kibla a to część co mi sie chowała następnym razem robiłęm odsysanie.

Po 3 tygodniach znikły za każdym razem gdy odessałęm uzupełniałem wodę nową.

Wiem że jest też ślimak który to świństwo zjada.

Mieszkasz w łodzi i myśle że jak byś sie przeszedł to sklepu to by Ci ktoś go zamówił (nazwe znajdziesz na forum tego ślimaka)

Nie lej lekarstw bo sporo zabijesz życia w akwarium (choć było kilka osób co pisały że tylko osłabiło lekko korale) ale i tak wirki nie zabiło do końca.

to ten ślimak chelidonura varians


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nielej tego lekarstwa. Mogą być problemy. Tomik go stosował i miał kłopoty.Lepiej odsysać i zastosować jakieś naturalne rozwiązanie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkup sobie od Barbary takiego ślimaka - chyba on się właśnei żywi tymi wirkami, więc będzie miał wyżerke ;)

(wątek : Co z tym zrobić )

BTW też miałem taką plagę - trochę odsysałem wężykiem, bo były na wszystkim a reszta sama przepadła. Nie ma ani jednego.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup sobie zułtego wargacza i jakieśinne-powinny też troche pomóc bo apetyt mają niesamowity


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelidonura varians tak sie chyba nazywa ten slimak ale sa staraszne problemy z dostaniem. ja na szczescie nie mam tego problemu ale zamowilem te slimaki dla tomika w sklepie we frankfurcie i na realizacje czekamy juz ok miesiaca... i mowia ze jeszcze z miesiac mozna czekac ... ale podobno tylko te slimaki sa w stanie pozbyc sie wirkow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym lekarstwem bedzie slimak Chelidonura varians.

nawt jak odesiesz ,to i tak nie wszystkie . Moze byc kilka miesiecy ich nie widac , a potem nagle plaga.

Ale póki nie masz slimaka to je odssysaj bo sa toksyczne.

Bardzo szybko sie mnożą , co 4 dni taki osobnik gubi ogon , z którego powstaja 4 nowe osobniki.

Także nie lekceważ tego zjawiska , nawet jak częściowo sobie poradzisz to i tak miej na uwadze.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to super ....nadal nic nie wiem lecz po waszych wypowiedziach dam sobie na luz z tym LEVAMISOLEM jedno rozwiazanie z głowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Levamisol jest najskuteczniejszą metodą ich zwalczania jaką znam !!

Stosowałem go w każdym akwarium ze 100% skutecznością.

Trzeba go tylko umiejętnie zastosować.

Więcej intormacji o jego stosowaniu na priva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem Levaminasol 4%, żadnych strat w koralach i rybach, wirki poszły w niepamięć, potem je mandaryn do teszty wykosił.

Trzeba z tym lekarstwem bardzo uważać, gdzyż są stężenia 4% i 10%, ja stosowałem 4%, skutecznie


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz wymagajace zwierzaki w akwa to lepiej sie zastanów czy jest sens ryzykować z Levaminasolem .

Zajzyj na reef keeping i wpisz w wyszukiwarke red planaria , tam będa artykuły jak ludzie wykończyli 80% obsady po zastosowaniu tego preparatu. Może sam preparat nie doprowadzi do zagłady ale toksyny z martwej planarii są zabójcze . Oczywiscie zalwzy od wielkości zbiornika i ilości tej plagi . Jesli juz zdecydujesz sie na uzycie chemii to przedtem odessij jak najwiekszą ilośc tych slimaczków.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralle robilo swego czasu badania, wyszlo na to ze mikrofaune w rodzaju wieloszczetow, wezowidel, slimakow Stomatella jak i kielży - rowniez zabija ten srodek.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racj?. S? zwierzaki kt?re ucierpi? z tego powodu. Tak jak napisa? AquaManiac w/wymienione to te kt?re bezpo?rednio odfiltrowuj? wszystko z wody a m/innymi zabite Planarie. Zgadzam si? z andrniewem ?e g??wn? przyczyn? nie jest sam Levamisol tylko trucizny kt?re one wydzielaj?. Mo?e Was to zdziwi ale ja stosowa?em 10% levamisol w/g dawek na 4% i zgon zaliczy? mi tylko pseudochromis i mandaryn (zjada?y martwe planarie) ale uratowa?em wszystkie korale. Lps'y i sps"y nie dawa?y znak?w stresu no mo?e jedynie turbinaria kt?ra by?a przez jeden dzie? przymkni?ta. Podstawa to wy??czy? podczas kuracji odpieniacz , reaktory na okres +-5godzin. Ja musia?em zabieg zdublowa? po 5 dniach bo nadal wirki obserwowa?em w akwarium. My?l? ?e dawka 4% w/g utartej receptury mo?e by? zbyt ma?a i dlatego niekt?rzy uwa?aj? ?e levamisol jest ma?o skuteczny. Ja go polecam ,bo stosowa?em praktycznie w ka?dym moim akwarium i przy dzisiejszej obsadzie ok 30 sps'?w i lps"?w nie baoj? si? go u?y? ponownie.Moja dawka kt?r? wybi?em wirki to 1ml/100l roztw. 10%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM już rozrobiony 4% roztwór LEVAMISOLU i taki plan dzialania 1.gasze swiatlo jutro o 16 wlewam dawke tego badziewia iwylaczamodpieniacz na 4 h

po 4 h podmieniam duzą czesc wody i daje wegiel ,wlaczam odpieniacz !!!!! dodam że przed podmianą zrobie istny cyklon w baniaku !!Czy coś istotnego uszło mej uwadze ??? jak tak to piście bo mam zajebistego pietra....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem,moze nie plaga ,ale jest ich calkiem sporo.Moj sposób walki ,to jak narazie odsaczam je w jak najwiekszym stopniu weżykiem na którego koncu mam gęstą siateczke.Dość sporo ich "odławiam" ale czy jest to dobry sposób aby je pokonac.jak narazie nie chce pchac sie w leki.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek miał w ofercie taką rybke -żółta z plamkamki czarnymi na grzbiecie..... odszukaj ją w tym sklepie reff shop czy cos tam tak Mam ja w akwa lecz nie mam wirkow siedzi pod piachem ...lecz to ponoć pogromca W razie jak nie znajdziesz to napisz dam ci namiary na tą rybkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piona plisss , nie wierz w te bzdety, ja walczylem z nimi 3 lata

lewamisol- padla mi cala obsada ryb

zoltobialy wargatek- padl szybciej jak wirki

slimak cheliondura virdis - nie caly miesiac zajela mu walka z plaga.fakt skonczyl marnie na pompie ale dal rade.

wiec jesli jeszcze raz mial bym z tym walczyc to zjezdzil bym pol europy i dorwal pieknego czarno niebieskiego slimaka.

edit. walke z tym dziadostwem powinno sie zaczac od bezwzglednego wyeliminowania krzemianow z wody RO. to w 99% jest ich skladnikpokarmowy, wiec jesli pozbawimy ich pokarm to oslabimy ich populacje

po 2 lubia miejsca o slabej cyrkulacji dobrze naswietlone. zmiana cyrkulacji utrudni im w znaczny sposob mozliwosc rozmnazania.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ tomik- opisalem gdzieś na forum co bylo po zapodaniu lewamisolu z kolega R.I.P. konsultowalem co i jak robie . Dzis nie pamietam dokladnie lecz oprocz wargatka labroides,rostratusa, i mandaryna wszystko przeżylo.Reasumując sprawe wirkow powiem tak Lewamisol dal rezultat natychmiastowy jak dla mnie -pozniej podmiany wody + na 48 h wegiel i po balu ponno Alu ...a mialem tego od wuja.....Troche glony nitkowe daly po tym zabiegu dac o sobie ale weżowidla , rozgwiazda piaskowa hepatus,blazenki,zebrosoma no i karale twarde i miekkie maja sie dobrze.DODAM że zastosowalem wiekszą dawke niz mi polecano tego specyfiku ..odpieniacz bił piane na pomaranczowo...co do testow nie stosuje bo nie czuje takiej koniecznosci i jak dla mnie sa zbyteczne Moje akwa monitoruje oczami codziennie - prócz ph , podmiany co tygodniowe wody Dobra osma ,i karmienie ryb w 90% dorosly solowiec DLA korali wrotki .i w razie niemca czyli jak coś jebnie w akwa ,chodzi o chemie toooo mam szanse ze jakos dadza sobie moje żywe organizmy z tym rade TAK po krotce w temacie-POZDR dla morskich FANATYKOW!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haj

chodzilo mi o wargatka , poprostu zapomnijcie , moze 1 na tysiac ruszy wirki, reszta zadowoli sie niestety mrozonka.

no ja tez sprawe lewamisolu opisywalem juz kupe razy i w zasadzie nic do niego nie mam, osobiscie pewnie nigdy go juz nie wleje do baniaka ale wiem ,ze jest skuteczny w tym przypadku.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.