Skocz do zawartości
snikit

Skuteczne usunięcie makroglonów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

makroglon z fotografii (A) rujnuje mój zbiornik, rośnie szybko i zarasta wszystko oraz wyciąga sporo Ca. Mechaniczne usuwanie to walka z wiatrakami, czy można go skutecznie usunąć w inny sposób ?

post-21711-0-22315600-1451035125_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam to badziewie, to Halimeda.

Jedyne co u mnie działa, to podniesienie Kh >9. Nie zabija to glona ale wstrzymuje jego rozwój i można mechanicznie usuwać. Ale to syzyfowa praca. Też bym chętnie poznał jakąkolwiek inna metodę.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo porowatą skałę i glon wrósł w każdą szczelinę, dodatkowo zarasta mi korale i nie mam jak go spodnich usunąć. Praktycznie musiałbym co 2 tygodnie robić bajzel w baniaku - wyciągać skałę i ją szorować. W ostateczności czy jest jakaś chemia, która może pomóc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliście mitraxa? Powinien wsuwać sałatke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeden mitrax nie da rady musiało by być .. spore stado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiego organizmu na rafie którego nie zjadałby inny organizm. Trzeba tylko poszukać. Na tym to hobby polega, trzeba odtworzyć łańcuch pokarmowy. Naturalni wrogowie są najlepsi.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek78,

czyli jest nadzieja, czy 200l jedna sztuka obrobi ? Czy poza glonami podjada Ci coś jeszcze np. ryby, krewetki ...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywych i zdrowych ryb i innych stworzeń nigdy nie ruszył, to są mity. Jak coś padnie to owszem, kiedyś padł mi błazenek, ledwo pływał, wywracał się już na boki i wtedy percnon go dopadł i zjadł w ok. 2 godz. Mam go ok 3 lat i nigdy nie zrobił żadnych szkód, jedynie przestawia szczepki co mnie czasem doprowadza do szału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnon planissimum jest u mnie już kilka ładnych miesięcy, zjadł wszystkie glony wapienne ale nie tknął Halimedy. Dokupię teraz Gibbesi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywych i zdrowych ryb i innych stworzeń nigdy nie ruszył, to są mity. Jak coś padnie to owszem, kiedyś padł mi błazenek, ledwo pływał, wywracał się już na boki i wtedy percnon go dopadł i zjadł w ok. 2 godz. Mam go ok 3 lat i nigdy nie zrobił żadnych szkód, jedynie przestawia szczepki co mnie czasem doprowadza do szału.

U mnie percnon na moich oczach złapał mniejszego od siebie, zdrowego salariasa. Ryba trup, więc nie wiem czy takie mity... Poza tą żadnych innych przygód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Percnony niby skubią glony spaghetti- ale nie widać żeby te znikały. Teraz właśnie jeden skupie od 20 minut, siedzi sobie na kępce glonu i sobie skupie- ale nic nie ubywa. Może one jakieś małe żyjątka jedzą a tylko tak wygląda jak by jadły te glony.

Kraby mają jakieś 10 cm średnicy z odnóżami- nie interesują się innymi mieszkańcami akwarium (nie licząc kiełży) ale za to tłuką się między sobą

Wcześniej miałem średniej wielkości mitraxy- te to wcinały wszystko co zielone. Niestety od 3 miesięcy przestałem je widywać


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stosowaliście może Fauna Marin Dino X ale do walki z Halimedą ? Opis produktu sugeruje że usuwa makroglony, tylko czy skutecznie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem do walki z Red Turf Algae. Nie do końca wybiło mi czerwone glony, ale za to bardzo ładnie załatwiło na współkę z H2O2 (pewnie moja wina) całe refugium, zooplankton i jeżowca. Trzeba z tym uważać. Być może jest to perhydrol w droższej wersji.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już Dino X, Dzisiaj wymieniłem żywice, będę codziennie czyścił watę filtracyjną, od jakiegoś czasu nie dozuję wapna, jeżeli przez tydzień się nic nie zmieni to zaczynam kurację.

Wyciąganie skały co dwa tygodnie na czyszczenie rujne zbiornik i zabiera sporo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już Dino X, Dzisiaj wymieniłem żywice, będę codziennie czyścił watę filtracyjną, od jakiegoś czasu nie dozuję wapna, jeżeli przez tydzień się nic nie zmieni to zaczynam kurację.

Wyciąganie skały co dwa tygodnie na czyszczenie rujne zbiornik i zabiera sporo czasu.

A może tak spróbuj najprostszy mi znany sposób,wyprostuj parametry,zejdz z po4 blisko 0,no3 to samo i glony zaczną powoli zanikać,podnies kh do wyższego poziomu.

Ogranicz podmianki do minimum.

Jaki masz odpieniacz w tym akwarium?I ile ono ma litrow.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjechałem z kh do 10, no3 i po4 były niemierzalne, rosły wolniej ale rosły. Swego czasu mocno atakowała mnie jeszcze Caulerpa serrulata ale obecnie występuje tylko w kilku miejscach i jest pod kontrolą. Nie mam patentu jak się pozbyć Halimedy, musiałbym chyba z Ca zjechać do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 niewykrywalne bo glony zjadaja:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w mordę a ja to do sumpa włożyłem i zaczęło ładnie rosnąć , jest możliwe że się przeniesie do baniaka ?

narazie mam możliwość wyciągnięcia , jeszcze sie nie rozniosło , wyciągnąć albo zostawić ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci Halimeda w sumpie? To jest glon wapienny i zjada Ca/Mg/Kh tak jak koralowce twarde - trzeba dodawać więcej Ballinga. Moim zdaniem nie warto tego trzymać, chyba że się komuś podoba i chce mieć ją ze względu na walory estetyczne.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja już niewiem, jeden tak drugi tak :)zaraz wywale całe glony i będzie spokój

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.