Jump to content

Kris81

Klubowicz
 • Content count

  637
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Syrynia, okolice Wodzisław Śl
 • Akwarium
  900 l +300l zaplecza

Recent Profile Visitors

1747 profile views
 1. No wyszło zaj... już pal licho te pieniądze ,pod chodzę do tego jak do lokaty długoterminowej ,mam nadzieje,że kiedyś się zwróci i zacznie przynosić profit. Z szybkich wyliczeń na dzień dzisiejszy to około 7,5 roku to czas zwrotu . Koszt instalacji to dokładnie 49 032 zł z vat , teraz składam wniosek o zwrot 5000 zł z programu mój prąd i jeszcze tam coś można odliczyć od podatku przy rozliczeniu pit ,ale ile to dokładnie jeszcze nie wiem ,bo wszystko zależy jaki podatek płacisz .
 2. U mnie to wygląda tak ,załamanie dachu (gąsiory)lecące na tego busa na placu wskazuje dokładnie południe,bez optymalizatorów nie dało by rady .Do ok 13-14 godziny prawa strona produkuje na maxa a lewą tak na pół gwizdka ,następnie ku zachodzie rolę się odwracają. Przynajmniej tak to teraz wygląda.
 3. Moja instalacja już pracuje 10 kW ,podobna do wariantu 3 Premium, tylko panele longi 315 Full Black 32szt + optymalizacja i falowniki solar Edge, ze względu na rozmieszczenie paneli na czterech połaciach, Chociaż też tanio nie było to wyszło super na dachu ,a od wtorku mam już podłączone do sieci i z tego co instalacja na te dni wyprodukowała to wydaje mi się, że warto było.Plusem jest to że każdy jeden panel pracuje osobno ,żaden nie przydławia drugiego jak to ma miejsce w podłączeniu w stringi.
 4. Kris81

  Ślimak nagoskrzelny czy płaziniec ??

  Jakby ktoś chciał płazińca to mam w słoiku już 5 sztuk odłowionych z mojego akwarium ,syn miał na biologie zabrać, a tu zajęcia zawieszone. Mam tego dziadostwa wysyp , odławiam zauważone okazy w nocy ,albo nad ranem, co jakiś czas pojawiają się nowe dranie, może ktoś zna naturalnego wroga ,bo ja jak narazie nic nie znalazłem.
 5. U mnie instalacja już zakończona, pozostało wysłać zgłoszenie do tauron i czekać na zmianę licznika. I mam pytanie do użytkowników paneli. Korzysta ktoś z taryfy dwustrefowej przy instalacji fotowoltaicznej ? Zastanawiam się nad opłacalnością , bo skoro my mamy dwie strefy to i oni nas jakoś rozliczają inaczej za oddane kilowaty do sieci. Zapewne niekorzystnie dla nas .
 6. Kris81

  koronawirus a nasze hobby

  Jak to o co chodzi z papierem? Jak zjesz z 15 kilo cukru i jakieś 20 kg mąki, do tego jakieś konserwy to niema ch... żebyś się nie zesrał
 7. Wykonawca też mi to tak tłumaczy , a ja nie wie co mi tak ten qcells po głowie chodzi
 8. Średnio ok 10000kW rocznie Jeśli chodzi o rachunki to od grudnia mam nową umowę i z tego co sprawdzałem to na pewno opłaty stałe wzrosły o 100% ,a za kW to nie wiem bo od razu zmieniłem taryfę na g12W
 9. Wracam do tematu paneli Ostatecznie znalazłem firmę na wykonanie instalacji ok 10kW ,jako jedyni po sprawdzeniu lokalizacji z satelity uznali ,że trzeba na miejscu wszystko zobaczyć przemierzyć ,bo dach skomplikowany i ciężko coś wyliczyć , reszta robiła wyceny ,że tak powiem "z du..." Po tygodniu zmian w ułożeniu paneli ,dogadaniu się do rozwiązań padło na zestaw : Panele: Longi 315 Full Black 31szt + 1 szt jak się zmieści Inwerter : SolarEdge SE8K + optymalizatory mocy P300 31 szt + 1szt Jest jeszcze panel Q-Cells 330 (jak będzie dostępny w takiej ilości) tylko jest trochę większy i znowu komplikuje sprawę montażu,wykonawca mówi że te 6cm różnicy może zniweczyć cały plan ułożenia na dachu . Oczywiście znowu w tym wypadku dopłata 86 zł/szt czyli robi sie ponad 2600zł I pytanie czy warto coś kombinować,dopłacać ? Longi wygląda na solidny panel , chyba największy producent produktów z krzemu i paneli ,większość producentów bazuje na ich produktach. Może ktoś ma ,użytkuje ,co o tym myślicie?
 10. Ja gdzieś około roku miałem Gyre na kominie , zewnętrzny magnez był przez ten okres w wodzie i nic się nie działo.
 11. Kris81

  Aquatest express by Zoolek - alternatywa dla Marine Lab?

  W erybce pojawił się też test z Fauny Marin , wzrasta konkurencja, to i mamy szansę na niższą cenę
 12. Kris81

  180l przyjemności...zaczynamy.

  Skala ładnie poklejona ,super. Widzę na zdjęciu skałę real reef rock, a piszesz o moczeniu w RO, tej skały nie wolno/nie powinno się moczyć w ro,jak już to w solance, mam u siebie z 50kg i nic nie płukałem. A z Gyre to może będzie lepiej , miałem 280 dwie sztuki, powyżej 50% mocy samego mnie denerwowały w trybie falowania , teraz mam vortechy i tunze i tez słychać przy falowaniu ,także w trybie falowania nie będzie chyba idealnie cichej pompy .
 13. W moim BK 200 SM potrzeba jakieś 2-3 cm ,kubek jest odkrecany. Nie wiem jak w pozostałych kingach ale mój najlepiej pracuje przy ok 20 cm zanurzenia ,stoi na podstawce ok 5cm , także przyjmij u siebie jak masz większy poziom wody. A tak poza tym to fajnie pieni,jakaś taka inna ta piana , cichy itd.tylko obecnie 9 miesięczna pompa wysiadła i jest na serwisie jak widzisz i mercedesy się psują
 14. Z dachem u mnie taki problem ,że dach duży ale miejsca mało, podwójne okna dachowe ,solary , ścięcia połaci (dach kopertowy) powodują, że panele trza było by podzielić na trzy a nawet cztery moduły(takie informacje mam od wykonawców przy oglądaniu dachu) ,technicznie możliwe ,ale estetycznie dla mnie nie do przyjęcia ,nie wspominając już o ingerowanie w poszycie dachu,10 lat mieszkam ,dach szczelny i dobrze jakby tak zostało Mam nadzieje ,że w końcu uda się instalacje postawić na działce .
 15. Chodziło mi o to, że w skali roku nie warto dopłacać do przewymiarowanej instalacji gdy nie damy rady tego wykorzystać , bo i tak to stracimy. Jasna sprawa,że zima mniej wyprodukuje, ale po to się to liczy by produkcja z 12 miesięcy pokryła nasze zapotrzebowania.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.