Skocz do zawartości
sliwka220

Kto z tej obsady może zjadać ślimaki?

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Mam pewną zagadkę do rozwiązania.

Zauważyłem, że niestety coś ślimaki nie mają się dobrze w moim baniaku. Niby sobie żyją i pracują ładnie, aż tu nagle ślad po nich ginie, albo zostaje pusta muszla. Stało się tak już z paroma Turbo i Nassariusami.

Wcześniej mógł to być Chelmon, ale znalazł nowy dom a tymczasem dziś znalazłem pustą muszlę po dużym Strombusie (3-4)cm, który przed moim wyjazdem na święta miał się świetnie.

W baniaku żyją:

para Mandarynów

Salarias

Valenciennea puellaris

Borsuk

i malutka 2-3cm Box fish (ostracion cubicus)

rozgwiazda piaskowa

2 jeżowce globulus

krewetka czyszcząca

Czy to mogła być Box fish choć ślimak był od niej prawie 2 razy większy? Rybkę tą też bardzo rzadko widzę przy dnie.

Pomóżcie zidentyfikować sprawcę :)

Pozdrawiam

Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz jakiegoś kraba na gapę w skale? bo z obsady hmmm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no właśnie kraba na 99% żadnego nie mam.

co do płazińca to jak duży by musiał być żeby wciągnąć takiego 4cm strombusa?

Widziałem kiedyś coś co wyglądało np jakby stonoga, ale było wielkości połowy wykałaczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny przypadek, poleciało mi 9 ślimaków, winnego nie znalazłem. Uważam, że w moim przypadku winne były skoki kh i ph; zresztą w ten sam sposób straciłem krewetki. Mierzysz parametry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry w normie, poza PO4 niestety, które ostatnio nie wiem czemu poszybowało do około 0,25 :/

Ale chyba już jestem prawie pewny co popełniło ostatnią zbrodnię. Pod skałą gdzie leżała pusta muszla żyło stado wieloszczetów :/ Trochę udało mi się wyłapać, ale na pewno jakieś jeszcze żyją w baniaku.

Czy jedyna opcja walki z nimi to łapanie czy jest coś co je zjada?

post-25713-0-94994300-1451755947_thumb.jpg

post-25713-0-49850500-1451755955_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety są czyścicielami, dokończyły tylko to co pozostało. Z tej obsady najbardziej podejrzana jest ryba pudełko. Kosterowate nie pogardzą ślimakiem. Zobacz na filmie co prawda jest krówka, ale to ta sama rodzina ryb.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.